До уваги суб’єктів господарювання, які використовують найману працю!
Оформлення трудових відносин із найманими працівниками відповідно до законодавства, сплата податків та єдиного соціального внеску — це гарантований розвиток економіки держави, забезпечення фінансового ресурсу розвитку місцевих громад, зростання рівня соціальної захищеності, благополуччя кожної сім’ї та гідні умови праці для кожного. Податок із доходів фізичних осіб, утриманий з офіційно нарахованої заробітної плати, є основним джерелом наповнення місцевого бюджету, із якого здійснюється фінансування витрат на ремонти доріг, утримання закладів світи, охорони здоров’я, культури тощо. Тобто, є вагомою фінансовою складовою для забезпечення рівня комфортності проживання усіх мешканців територіальної громади.
Працівник, який отримує "тіньову" заробітну плату, позбавлений оплати тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною та допомоги по вагітності та пологах, виплати допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи, одержання пристойної пенсії за віком, за інвалідністю та в інших випадках, передбачених законодавством. Крім того, нелегальна робота - це відсутність захисту від незаконного звільнення, гарантій на безпечні й здорові умови праці, гарантованого права на відпочинок.
Детінізація трудових відносин та заробітної плати стали одними із ключових напрямів Національного плану спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік. Так, з 1 липня на всій території України стартувала інспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених трудових відносин, до якої залучені державні інспектори праці, представники Національної поліції, Державної податкової служби, Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Державної міграційної служби та органів місцевого самоврядування.
Інформаційні бази Державної податкової служби надали Держпраці можливість відібрати роботодавців, які мають високий ризик використання незадекларованої праці, зокрема, за такими критеріями:
- невідповідність кількості працівників фактичним обсягам виробництва;
- наявність випадків використання незадекларованої праці, виявлених іншими контролюючими органами;
- відсутність найманих працівників у роботодавців сфери торгівлі та послуг, яким видані ліцензії на підакцизні товари тощо.
Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України розмір санкції за порушення законодавства про працю (незадекларований працівник, виплати заробітної плати в конверті, виплати винагороди працівнику без нарахування/сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, фактичного використання праці працівника повний день, при оформленні його на неповний робочий день) складає 10 мінімальних заробітних плат (на сьогодні - 60 000 грн). Вчинення такого порушення повторно протягом двох років обійдеться роботодавцеві вже у 30 мінімальних заробітних плат (180 000 грн) за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.
Звертаємо увагу роботодавців міської територіальної громади на недопущенні використання незадекларованої праці, адже фінансові ризики та наслідки використання тіньової зайнятості значно перевищують витрати, які виникають у разі оформлення трудових відносин із працівниками відповідно до законодавства.
Дізнатися більше про незадекларовану працю можна за посиланням https://dsp.gov.ua/podolannia-nelehalnoi-zainiatosti/ “
Управління з питань праці