1. Головна
  2. Оперативна інформація

Директор департаменту соціальної політики Вікторія Майборода доповіла про стан призначення житлових субсидій

Вона зазначила, що у зв’язку зі змінами у законодавстві щодо спрощення порядку надання житлових субсидій населенню, у 2017 році значно зросла кількість отримувачів житлових субсидій.

Всього протягом 2017 року спеціалістами департаменту виконано 99788 розрахунків щодо призначення субсидій.

Станом на 01.02.2018 року отримують житлові субсидії 44892 домогосподарства, що складає 63,4 % від загальної кількості домогосподарств міста.

Протягом 2017 року в департаменті соціальної політики зареєстровано 12297 звернень громадян з питань щодо призначення житлових субсидій. Призначено субсидію по зверненнях для 11250 сімей, 1047 — відмовлено.

З початку 2017 року поетапно проведено автоматичне перепризначення субсидій на наступний строк без звернення громадян для 46258 сімей. А також проведено автоматичний перерахунок розміру субсидій на опалювальний сезон для 42280 домогосподарств, які одержували субсидію в неопалювальний сезон.

Житлові субсидії нараховані на суму 442988,2 тис. грн, з них відшкодовано — 417898,6 тис. грн. Заборгованість станом на 01.01.2018 року становить — 126522,3 тис. грн.

З січня 2018 року набрали чинності зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.2002 №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету» та наказ Міністерства фінансів України від 04.01.2018  №1 «Про затвердження Порядку проведення органами Казначейства розрахунків, передбачених пунктом 81 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, та взаємодії учасників таких розрахунків», чим змінено порядок розрахунків з надавачами послуг.

Запропоновані зміни не були узгоджені з Мінсоцполітики та Мінрегіонбудом, що призвело до колізії та створило соціальну напругу між отримувачами пільг та житлових субсидій і підприємствами-надавачами послуг, а саме:

1. Відповідно до постанови, передбачено, що підприємства-надавачі послуг надають відомості щодо фактично наданих послуг та спожитих енергоносіїв (можуть бути меншими або дорівнювати нарахованим обсягам пільг та субсидії), згідно яких в подальшому отримують відшкодування з державного бюджету, що суперечить:

- постанові Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», якою передбачено, що громадяни, які отримують субсидії, зобов’язані щомісячно сплачувати неповну вартість фактично спожитої послуги, зменшену на розмір субсидії від держави. Розмір субсидії, який підрозділами з питань соціального захисту населення було перераховано підприємствам-надавачам послуг у розмірі соціальних нормативів, і яка не використана домогосподарствами внаслідок економії споживання послуг, зараховується підприємствам як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди. При цьому, підприємство-надавач послуги зобов’язане зазначити суму переплати за послугу в платіжних документах одержувачам субсидії. Тому запропонована зміна не буде стимулювати субсидіантів економно споживати послуги.

- постанові Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 534 «Деякі питання надання субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення», якою передбачено перерахунок невикористаних сум субсидій лише певного виду послуг, і лише для субсидій призначених на відповідний опалюваний період після його завершення (станом на 1 травня).

2. Наказом передбачено формування Реєстру обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг та Реєстру сум, що підлягають перерахуванню за рахунок субвенції з місцевих бюджетів на надання пільг та житлових субсидій населенню (додатки 1, 2) із зазначенням споживачів пільг та субсидій, що є недоцільним, оскільки проведення розрахунків здійснюється із підприємствами-надавачами послуг, а не споживачами.

3.  Обмеження напрямків спрямування коштів, отриманих підприємствами-надавачами послуг за надані пільги та субсидії, термінів їх використання в подальшому призведе до неможливості їх використання, погіршення фінансового становища підприємств, що спричинить соціальну напругу у відносинах між мешканцями міста, підприємствами-надавачами послуг та органами соціального захисту населення.

4. Окремого врегулювання потребує питання відшкодування пільг та субсидій за наданні послуги з електричної енергії, тепло,- газо-, водопостачання, водовідведення підприємствам, які не є виробниками даної послуги (не мають ліцензії, яка підтверджує право суб’єкта господарювання на здійснення відповідного виду діяльності).

Виконувач повноважень міського голови Григорій Пустовіт сказав, що наразі субсидії — це гостра проблема, тому що є величезні заборгованості з відшкодування коштів. Те, що зараз відбувається з субсидіями — це знищення комунальних підприємств. “Ми будемо готувати звернення до Кабінету Міністрів, стукатимемо, поки нас не почують”, - резюмував він.

 

       Відділ інформаційної роботи міської ради

        (777904, 777946, 724727, 720665)