Експертний форум е-демократії 2.0: quality matters
30 вересня 2019 року у м. Києві відбувся Експертний Форум е-демократії 2.0: quality matters у форматі стратегічної сесії, який об’єднав ключових стейкхолдерів у сфері електронної демократії для вироблення спільної позиції щодо законодавчого порядку денного на шляху підвищення якості громадської участі, розвитку народовладдя та е-демократії в Україні.
Організаторами форуму виступили: Комітет з питань цифрової трансформації Верховної Ради України, Міністерство цифрової трансформації України, Міністерство Закордонних справ Латвійської республіки, ГО ManaBalss.lv та Центр Розвитку Інновацій.
Розпочав роботу форуму Надзвичайний та повноважний посол Латвійської Республіки в Україні Юріс ПОЙКАНС та нардеп, голова Комітету ВР з питань цифрової трансформації Михайло Крячко.
Дискусії розпочались з обговорення законодавчого забезпечення розвитку народовладдя та е-демократії за участі нардепів, представників комітетів ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки, з питань цифрової трансформації, з питань антикорупційної політики, з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, з питань правової політики, з питань освіти, науки та інновацій.
Учасники мали можливість ознайомитись із законодавчими ініціативами нардепів, що стосувались розвитку е-демократії в Україні. Була озвучена ідеальна модель цифрового розвитку України: з точки зору е-демократії ця модель має бути схожа на Латвію, з точки зору спілкування громадян з державою на модель Естонії, з точки зору ведення бізнесу на модель Грузії, тоді можна розвивати інститути електронної демократії, проводити референдуми із застосуванням електронного голосування і тоді цей інструмент буде дієвим і буде формою народовладдя в Україні. В плані проведення референдумів за основу для обговорення була взята швейцарська модель проведення референдумів.
Нардеп Кіра Рудик, яка є першим заступником голови Комітету ВР з питань цифрової трансформації, наголосила, що важливим аспектом на шляху розвитку е-демократії є розбудова інфраструктури, яка б давала можливість всебічного доступу до Інтернету, і як наслідок можливість всіх громадян України долучатись до використання інструментів е-демократії, також звернула увагу на важливість захисту інформації.
Обговорювали питання створення платформи для публічних консультацій КМУ (Громадянське суспільство і влада), була презентована модель такої платформи, яка може стати основою для технічного завдання.
Однією з родзинок Форуму стала презентація результатів Індексу місцевої е-демократії 2.0. Луцьк з результатом 53,6% увійшов у ТОП-10 обласних центрів за рівнем Індексу місцевої електронної демократії в Україні, випередивши такі міста обласного значення, як Хмельницький, Дніпро, Харків, Ужгород, Одеса, Житомир тощо.
На форумі були представлені провідні платформи участі: E-DEM (Програма EGAP), Громадський проект та DOSVIT (SocialBoost, 1991), Кабінет Киянина та Громадський бюджет, ManaBlass.lv (Мій Голос) та інші.
Дуже корисним та цікавим є досвід Латвії у запровадженні е-дем платформи ManaBalss.lv (Мій голос). Виконавчий директор ManaBlass.lv Імантс Брейдакс розповів про функціонування платформи, про те, що є важливим, щоб платформа була дієвим механізмом народної ініціативи — це якісна модерація, довіра та фінансова незалежність, успішність (більше 10% громадян Латвії використовують цю платформу). Ця платформа модерується незалежною громадською організацією та підтримується пожертвами громадян, що дає можливість їй бути повністю ідеологічно незалежною та мати довіру у ЗМІ, що в свою чергу є інструментом популяризації платформи серед громадян.
А допомагали успішності проведення дискусій модератори Сергій Лобойко — голова Центру Розвитку Інновацій та Вікторія Подгорна, Народний депутат України.
Мешканці Луцька також мають можливість бути почутими та брати участь у життєдіяльності міста, якщо скористаються платформою “Е-консультації”.
Управління інформаційно-комунікаційних технологій міської ради
724050