Як у Луцьку проводять медичне забезпечення ліквідаторів та постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС
Сьогодні члени виконавчого комітету міської ради зібралися на чергове засідання.
Сформувавши порядок денний, члени виконкому заслухали та взяли до відома інформацію про стан надання медичної допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Як повідомив начальник управління охорони здоров’я Микола Якимчук, надання медичної допомоги потерпілим здійснюється у відповідності до чинних нормативно-правових вимог, протоколів та стандартів.
Всі постраждалі внесені в Державний національний реєстр в Центрі радіаційного захисту населення Волинської обласної клінічної лікарні. Громадянам цих категорій щорічно проводяться профілактичні огляди. За їх наслідками здійснюється амбулаторне оздоровлення, при необхідності вони скеровуються у денні стаціонари ЦПМД та стаціонарні медичні заклади. Проводиться відбір пацієнтів для санаторно-курортного лікування. За наявності показів громадяни скеровуються на експертну раду для встановлення причинного зв’язку захворювань та інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Для пріоритетного медичного забезпечення ліквідаторів аварії на ЧАЕС та евакуйованих з 30-кілометрової зони, у комунальному підприємстві «Луцький центр первинної медичної допомоги» штатним розписом передбачено 0,5 посади лікаря терапевта дільничного та 0,5 посади сестри медичної. На диспансерному обліку перебуває 604 громадяни, з них: 497 ліквідаторів та 107 евакуйованих із забруднених територій. 190 осіб із них визнані інвалідами із причин, пов’язаних із Чорнобильською катастрофою.
У 2018 році було профілактично оглянуто 561 особу (93%); оздоровлено 561 особу, з них 24 особи отримували лікування в умовах стаціонару, 14 – в денних стаціонарах та 23 особи направлені на санаторно-курортне лікування.
Крім того, в КП «Луцька міська дитяча поліклініка» 1780 дітей перебувають на диспансерному обліку, які мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи третьої категорії, 30 із них визнані інвалідами.
Протягом останніх років спостерігається тенденція зменшення кількості путівок, котрі закуповуються департаментом соціального захисту обласної державної адміністрації за кошти субвенції державного бюджету для санаторно-курортного оздоровлення.
У всіх комунальних лікувально-профілактичних закладах міста Луцька проведення обстежень та лабораторних досліджень здійснюється в межах бюджетного фінансування, яке є недостатнім.
З метою покращення ситуації із фінансуванням, міська влада зверталась до Міністерства охорони здоров'я України із клопотанням сприяти включенню комунального підприємства «Луцький центр первинно медико-санітарної допомоги» до реєстру установ, що надають медичну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. На жаль, відповідь була негативною. Видатки на відшкодування придбання ліків за пільговими рецептами ліквідаторам аварії на ЧАЕС та переселеним з 30-кілометрової зони враховуються в дотації вирівнювання обласного бюджету і передаються у вигляді субвенцій місцевому бюджету. В межах обсягу цієї субвенції в місті Луцьку здійснюється відшкодування вартості рецептів через департамент соціальної політики Луцької міської ради, на 2018 рік на ці цілі було виділено 959 тис. грн, (10% із цього обсягу – кошти на протезування ротової порожнини), на 2019 рік передбачено понад 1млн. грн.
Заступник голови Волинської обласної організації “Союз Чорнобиль України” під час розгляду питання подякував міській владі, управлінню охорони здоров’я за постійну підтримку постраждалих внаслідок катастрофи на ЧАЕС. Він додав, що міська влада у повній мірі виконує взяті на себе зобов’язання у цьому питанні. Також Ростислав Кухтей висловив прохання членів організації щодо виділення коштів на проведення обстежень на високотехнологічному медичному обладнанні, адже ці обстеження є дуже дороговартісними.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)