1. Головна
  2. Оперативна інформація

Які негативні наслідки настають для працівника у разі підміни трудових відносин на цивільно-правові?

Які негативні наслідки настають для працівника у разі підміни трудових відносин на цивільно-правові?

Представники робочої групи за питань легалізації трудових відносин, відповідно до розпорядження міського голови від 07.12.2023 року № 439, проводять інформаційно-роз'яснювальну роботу серед суб'єктів господарювання міської територіальної громади та їх працівників на предмет порядку оформлення трудових відносин між роботодавцями й найманими працівниками. Неодноразово, під час проведення цієї роботи, виявлялися випадки підміни трудових відносин на цивільно-правовий. Зокрема, в одному з магазинів продажу живих квітів, розташованому в ЖК “Яровиця”, виявлено семеро молодих дівчат зайнятих формуванням букетів та подальшою реалізацією їх покупцям на підставі договорів цивільно-правового характеру при тому, що вони працювали відповідно до режиму роботи магазину...

Досвід показує, що найманий працівник, зазвичай, не знає про заподіяну собі шкоду від згоди на пропозицію роботодавця укласти договір цивільно-правового характеру (надалі - ЦПХ), та водночас про вигоди, які набуває роботодавець. Під час проведення інформаційно-розяснювальних заходів представники робочої групи розповідають про це працівникам, однак з об'єктивних причин вони не можуть охопити всіх зайнятих в межах територіальної громади.

Про основні відмінності трудових договорів від договорів цивільно-правого характеру Державна служба України з питань праці докладно роз'яснила на офіційному сайті, що знаходиться за покликанням: https://dsp.gov.ua/podolannia-nelehalnoi-zainiatosti/trudovyi-chy-tsyvilno-pravovyi-dohovir/ - ми ж пропонуємо в цій статті розібратися чого саме недоотримують працівники у випадку підміни трудових відносин на цивільно-правові. Таким чином, зможемо охопити більшу частину мешканців громади, аби вони могли свідомо обирати, які відносини для них прийнятні.

Отже, у випадку підміни трудових відносин на цивільно-правові, сподіватися на захист державними органами контролю будь-яких порушених роботодавцем ваших трудових прав (не виплата або виплата не в повному обсязі, або затримка виплати заробітної плати; ненадання або надання недостатнього часу для відпочинку; примушення до виконання необумовленого обсягу роботи; безпідставне звільнення, або обмеження щодо звільнення за власним бажанням тощо) марно. При укладанні договору ЦПХ трудових відносин не виникає, сторони діють в межах цивільного права, тому Кодекс законів про працю України не регулює такі відносини, а відтак не існує правового поля для притягнення органами контролю нечесного роботодавця до відповідальності та зобов'язання його до відшкодування заподіяної шкоди.

Вагомим недоліком підміни трудових відносин на цивільно-правові є відсутність будь-якого права працівника на соціальні й трудові гарантії, а саме:

 виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності:

 допомога по тимчасовій непрацездатності:

захворювання або травми не пов'язані з роботою;

 догляд за хворою дитиною, або іншим членом сім'ї;

 догляд за дитиною до трьох років, або за дитиною з інвалідністю до вісімнадцяти років у разі хвороби матері;

 карантин;

 допомога по вагітності та пологах;

 допомога на поховання працівника або особи на його утриманні;

 виплати в разі нещасного випадку, пов'язаного з роботою, або професійного захворювання:

 допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю;

 одноразова допомога у разі стійкої втрати професійної працездатності;

 місячна страхова виплата в разі часткової чи повної втрати працездатності;

виплата при тимчасовому переведенні на легшу нижчеоплачувану роботу;

 одноразова виплата у разі смерті потерпілого;

 щомісячна страхова виплата у разі смерті потерпілого;

 відшкодування вартості ритуальних послуг, пов'язаних з похованням померлих;

 виплата допомоги по безробіттю;

 пільги для неповнолітніх;

 додаткові соціальні гарантії для жінок та працівників з дітьми;

 пенсійне забезпечення;

 пільги та компенсації за роботу у тяжких шкідливих, особливо тяжких та особливо шкідливих умовах праці тощо.

Розмір вищезазначених виплат та наявність права на ті чи інші гарантії прямо залежить від двох чинників:

суми зароблених грошових коштів, про які роботодавець звітує, як страхувальник по кожному працівнику, коли сплачує єдиний соціальний внесок (22%).

величини страхового стажу, який обчислюється згідно з чинним законодавством у місяцях.

Враховуючи вищезазначене, працівникам варто пам'ятати, що тіньова зайнятість — однією із форм якої є підміна трудових відносин на договори ЦПХ — та “зарплата в конвертах” — це негативні явища, що спричиняють малозабезпеченість та вразливість особи у разі настання відповідних життєвих обставин (захворювання, в т.ч. членів сім'ї, нещасний випадок з втратою працездатності, народження дітей та догляд за ними, набуття інвалідності, настання пенсійного віку) та недофінансування бюджетної сфери громади й держави в цілому.

 

Відділ з питань праці міської ради