1. Головна
  2. Оперативна інформація

Ігор Поліщук та Ірина Чебелюк обговорили з народним депутатом України Іриною Констанкевич реформу початкової мистецької освіти

Ігор Поліщук та Ірина Чебелюк обговорили з народним депутатом України Іриною Констанкевич реформу початкової мистецької освіти

Сьогодні радник міського голови Ігор Поліщук та заступник міського голови Ірина Чебелюк зустрілися з народним депутатом України Іриною Констанкевич, щоб обговорити нове положення про реформу початкової мистецької освіти.

 

Ігор Поліщук розповів про проблеми мистецької освіти, які назріли весною, коли розпочались рухи з двома наказами Міністерства культури України, які передбачають реформування та атестацію працівників мистецької освіти.

“Ми неодноразово збиралися з керівниками наших закладів мистецької освіти, які висловили свою консолідовану позицію, що запропонована реформа однозначно пішла би на шкоду мистецькій освіті та призвела би до скорочення працівників мистецьких закладів. Атестація є настільки складною та заплутаною, що це призвело б до колапсу. У нас зараз етап серйозних вкладень в культуру міста, тому що в кожній музичній школі відбуваються покращення. Ми повністю з міського бюджету все фінансуємо. І зарплату, і енергоносії. Мистецькі школи повністю на утриманні міського бюджету на 100 відсотків. Якщо ж ця реформа відбудеться, то там не буде кому для дітей викладати, адже на сьогодні зарплата працівників мистецької освіти є абсолютно мізерною, а скорочення кількості годин та ліквідація деяких предметів призведе до того, що ці години й так скоротяться”, - розповів радник міського голови.

Та додав: “Проблема є дуже серйозною і я не впевнений, що всі її розуміють, тому що примітивізація навчального процесу в мистецьких школах до рівня якогось факультативу і заняття навчання гри якихось популярних мелодій і якогось пласту народної музики, призведе до того, що в училища культури ніхто не зможе поступити, тому що їхній освітній рівень не буде дозволяти навчатися в училищі культури.

 

Всі наші школи відмовилися від нових програм і працюють за старими, у зв’язку з цими негативними процесами. Позиція і луцької художньої школи і наших музичних шкіл полягає в тому, що є дуже багато негативів, а працівники перебувають в систематичній тривозі”.

У свою чергу, Ірина Чебелюк зазначила, що від реформи постраждають і учні, для яких зменшиться кількість теоретичних дисциплін: “Викладачі та директори говорять про те, що існує частина практичних занять, які іноді можна поєднувати, а коли ця кількість годин зменшиться, то це означатиме, що й відповідну кількість індивідуальних занять вони не зможуть провести. Наші музичні школи переповнені. Є проблема, що ми не можемо забезпечити ту кількість місць, яку потребує місто для навчання дітей в таких школах. Якщо це призведе до змін, то ми взагалі будемо втрачати культуру”.

 

Народний депутат України Ірина Констанкевич розповіла, що питанням мистецької освіти вона займається вже місяць, адже воно належить до її компетенції, тому що обіймає посаду першого заступника комітету Верховної Ради України з гуманітарної та інформаційної політики.

Вона повідомила, що причина всіх змін — Закон України “Про освіту”, який ухвалений в 2017 році, де чітко виписана спеціалізована мистецька освіта. “Всі зміни у вітчизняній освіті відштовхуються від цього закону, - зауважила вона. - Далі мали би йти профільні закони, які б деталізували специфіку роботи кожної з освітніх галузь. Наразі, з тих, які мали б компетентно вирішувати питання цих сегментів, є тільки закон про фахову передвищу освіту. Інших немає. Якщо б був закон про позашкілля, то він, очевидно, міг би ці проблеми врегулювати. Це — конструктив, який я бачу”.

 

Також Ірина Констанкевич розповіла, що мистецька освіта перебуває в компетенції двох Міністерств: Міністерства культури та Міністерства освіти. І в кожному з них є різне бачення на цей сегмент освіти. “Але найбільшу загрозу становлять не ці два Міністерства, а Міністерство фінансів, яке, власне, диктує, якою має бути мистецька освіта, і де вона має знаходитися. Початок цього навчального року розпочався з того, що постало гостре питання, аби перекинути мистецьку освіту на Міністерство освіти. Оскільки у нас зараз нові міністри та новий Уряд, міністр культури об’єднав у своєму міністерстві і спорт, і інші галузі, мистецька освіта мала б перейти міністерству освіти. І всі важливі питання, які стосуються змісту освітнього процесу в мистецькій освіті, перейшли б в середовище освітян і мистецька освіта стала б невеличким додатком до потужного освітнього середовища.

Перші два тижні ми працюємо над тим, щоб, принаймні, поки зберегти мистецьку освіту під Міністерством культури. Це зробити тяжко, тому що Міністерство фінансів хоче це все оптимізувати та пропонує здійснювати фінансування мистецької освіти з державного бюджету. І якщо вони підуть цим шляхом, але зрозуміло, що це буде не 2020-й рік, а можливо 2021-ий, тобто як освітня субвенція, то це є небезпека того, що все піде через Міністерство освіти і оптимізується в дуже вузенький проект під назвою “мистецька освіта”, - зазначила вона.

Зараз Ірина Констанкевич збирає усю інформацію з цього питання, яка є дуже різною в Україні, щоб потім винести на комітет Верховної Ради та заслухати спеціалістів.

 

На завершення Ігор Поліщук звернувся до Ірини Констанкевич з проханням донести думку керівництва міста, депутатського корпусу та представників мистецької освіти Луцька до профільних Міністерств та Верховної Ради України, що варіант реформи, який пропонується зараз, однозначно негативно повпливає і на дітей, і на викладачів.

 

Відділ інформаційної роботи міської ради

(777904, 777946, 724727, 720665)