Культура Луцька готова до змін, нових викликів та перемог!
Розмова журналістки видання «Луцький замок» О.Харів з директором департаменту культури міської ради Тетяною ГНАТІВ
Цього місяця відзначили Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Професійне свято звикло супроводжує аналіз виконаної роботи. Але хіба творчість можливо обрахувати у фізичних параметрах? Тим паче, коли митець потрапляє у зовсім нові обставини для своєї праці, як-от цьогоріч. Водночас виклик карантинного періоду зумовив появу цікавих ідей, несподіваних форм, художньої винахідливості. Оглянути пройдений шлях попросили директорку департаменту культури Тетяну Гнатів.
-У зв'язку з карантинними обмеженнями наше професійне свято відбулося без особливих урочистостей, без мистецьких презентацій та концертів, – підмітила Тетяна Федорівна. – Однак такий день є гарною нагодою, аби підбити підсумки, окреслити плани на майбутнє, і що найголовніше – подякувати працівникам галузі та усім, хто творить культурний простір нашого міста. Тому ми провели рейтингову акцію "Кращий в культурі", яку започаткували минулого року. Спеціальними подяками та мистецькими преміями у розмірі 5 тис. грн відзначено 19 аматорських колективів, творчих об'єднань, мистецькими преміями у розмірі 1 тис. грн – 79 високопрофесійних працівників галузі, митців, менеджерів культурної сфери, чиї успіхи стали досягненням усієї нашої галузі. Цьогорічний преміальний фонд акції "Кращий в культурі" становить більше 200 тис. грн.
Що цікавого й нового вдалося втілити у Луцьких мистецьких закладах за останній час?
Цього року завершується термін реалізації Програми розвитку культури Луцька на 2018-2020 роки – стратегічного документу галузі. Нам справді вдалося виконати багато важливих завдань, визначальних для майбутнього культури Луцька. Розповім детальніше:
У 2018-му році бібліотеку-філію №2 для дітей переформатовано у центр сімейного дозвілля. У 2019-му році на базі Центральної бібліотеки для дітей реалізовано інноваційний проект "Бібліотека- студія ДіМ". Тут проведено капітальний ремонт, яскраві світлі кімнати книгозбірні наповнилися не лише сучасними меблями, нестандартними полицями для книг, яких у фондах бібліотеки майже п'ятдесят тисяч, а й новими відвідувачами, які самостійно зможуть скористатися інформацією щодо видавничих новинок, дізнатися про цікаві заходи, відшукати потрібну книгу в електронному каталозі. З метою створення новітнього комфортного простору для користувачів бібліотек започатковано діяльність літніх читальних залів просто неба. На базі бібліотеки-філії №6 започатковано діяльність коворкінг-центру «Book-центр» як сучасного простору для відвідувачів книгозбірні. Важливим кроком в модернізації закладів культури стало відкриття оновленого концертного залу музичної школи №1 імені Фридерика Шопена, який обладнали сучасною світловою та звуковою технікою. До того ж, школі повернули відреставрований рояль.
Вперше за багато років у нашому місті зведено новий корпус закладу мистецької освіти — Луцької музичної школи №3, що стало справжньою знаковою подією в галузі культури. У приміщенні облаштовано 8 навчальних класів та концертну залу на 200 місць, встановлено якісне світлозвукове обладнання, придбано рояль “Boston” виробництва “Steinway&Sons”. Цей рояль — найкращий у Луцьку. Гарний ремонт зробили у Луцькій музичній школі №2. Тут вперше за 30 років капітально відремонтували коридори першого та другого поверхів, встановили звукоізоляційні двері та нове освітлення, змонтували підвісну стелю, повністю оновили підлогу. Уперше за 60 років коштом міського бюджету та грантовими грошима міжнародних партнерів вдалося здійснити комплексну реконструкцію будівлі художньої школи. Капітально відремонтували виставковий зал, для занять гончарним мистецтвом встановили муфельну піч та здійснили ремонт приміщення керамічної майстерні. Минулого року капітально відремонтовано глядацьку залу Будинку культури мікрорайону Вересневе, встановлено тут нове світлозвукове обладнання, крісла та одяг сцени, на прилеглій території облаштували ігровий майданчик для дітей. Це основні заходи з модернізації інфраструктури за цей період, які дали початок масштабним зрушенням, заклали основи сталого розвитку галузі.
Під час карантину невдячна справа говорити про мистецькі проєкти, концерти, фестивалі. Але це одна із граней культури і вони запам’ятались лучанам своєю яскравістю та змістом.
– За останні три роки нам вдалося створити дієву платформу для творчої співпраці закладів культури, громадських організацій, творчих спілок, митців міста. Результат цього – більше 7000 різноформатних культурно-мистецьких проєктів для різних цільових аудиторій. Лише для реалізації громадських ініціатив з міського бюджету виділено понад 3 млн гривень. Варто відзначити окремі успішні проєкти:
«Луцьк 1429. Остання столиця», «Королівство Русь», «Коляда з Тетяною Ціхоцькою», «На уродини до Лесі», «Музика вітру», «Знаки часу», «ПроСвіт», літературні фестивалі «MeridianLutsk», «Фронтера», «Лісова пісня», джазові фестивалі «ArtJazzCooperation» та «JazzBez», театральний фестиваль «Мандрівний вішак», фестиваль «Вишиті обереги єднання», «Кобзарське віче» та інші.
Департаментом культури, закладами культури міста щороку реалізовуються іміджеві міжнародні проєкти «Ніч у Луцькому замку», «Саміт у Луцьку», «Поліське літо з фольклором», «Різдво у Луцьку», «Великдень у Луцьку», «Палітра культур», Міжнародний конкурс піаністів «Шопенівська весна», міжнародний музичний проєкт «Музика понад кордонами», Міжнародний художній пленер «Луцький замок» та багато інших.
Започатковано інноваційні проєкти в громадському просторі: вулиця Різдвяних Янголів, «Весняна вулиця», Різдвяні та Великодні арт-інсталяції, Галерея просто неба.
Майданчиком для презентацій власних творчих доробків митців Луцька стала арт-галерея «Луцьк». Упродовж трьох років тут проведено близько півсотні художніх виставок та мистецьких проєктів.
Звісно, пандемія внесла свої корективи у процес, однак, творчу роботу неможливо поставити на паузу. Культура – та галузь, яка не може чекати до кращого майбутнього… Тому карантинні обмеження не зупинили процесу, а навпаки, кожна культурна інституція переформатувалася, демонструючи злагодженість, мобільність та відповідальність, відтак працюємо у форматах он- і офлайн. Варто зазначити, що карантин дав поштовх для творчості, народилися нові ідеї, створено нові онлайн культурні продукти. До прикладу, цікаві музичні проєкти реалізували мистецькі школи: «3D/DітиDімDистанційно», «Я люблю фортепіано», «Весняні замальовки», «Скрипковий ключ», «Музика в малюнках», «Для тих, хто музикою живе», дистанційний фестиваль родинної творчості «ArtFamilyFast». Проєкти «Марафон відеопоезії та декламації», «З архівної скрині», фотомарафон, музичний марафон втілили працівники Палацу культури; низку онлайн проєктів організували бібліотечні заклади.
Успішним в умовах карантину можна назвати музичний проект у парку культури та відпочинку імені Лесі Українки, що відбувся в рамках заходів з відзначення Дня міста. Аби уникнути масового скупчення людей, але все ж створити атмосферу свята, для концертних виступів обрали незвичні арт-локації: на воді, на дамбі, на містках. В ці дні ми особливо відчули вдячність від людей і те, як люди потребують святкових подій, позитивних емоцій, живого спілкування.
Підтвердженням цього є також пожвавлення творчих виступів у відкритому просторі, зокрема на вулиці Лесі Українки, на Театральному майдані. До департаменту культури часто звертаються з ідеями щодо організації тих чи інших заходів. Жоден творчий колектив не припинив діяльність, тривають репетиції, митці активно продовжують працювати над репертуаром та готові на повну силу продемонструвати свої творчі можливості.
Загалом криза дала підтвердження того, що культура – це важливо!
Між іншим, доводилось чути здивовані відгуки, як то і юні, і професійні митці з обласного центру Волині здобувають собі та своєму місту міжнародну славу, обходячи столицю або Львів.
– Одним із пріоритетів розвитку культури є міжнародна співпраця та промоція культурного потенціалу Луцька. Маючи потужні можливості, унікальну культурну спадщину, нам вдалося зробити чимало, аби Луцьк був видимим на культурній мапі не лише України, а й зарубіжжя.
Міська рада підтримує участь творчих колективів, учнів мистецьких навчальних закладів у міжнародних мистецьких конкурсах і фестивалях. І як результат – їхні високі відзнаки, зайняті призові місця. Виконавською майстерністю наших колективів захоплюються, про Луцьк знають у багатьох країнах світу.
Широкі можливості для міжнародної співпраці дає наша участь у Програмі Ради Європи «Інтеркультурні міста». Поділюся приємною новиною: досягнення Луцька в напрямку розвитку інтеркультурної політики як учасника Програми РЄ "Інтеркультурні міста" високо оцінено експертами Ради Європи – згідно з міжнародним рейтингом ми випереджаємо, зокрема, Осло та Берген (Норвегія), Лісабон (Португалія), Страсбург (Франція) щодо втілення інтеркультурних ініціатив, досягнення у сфері налагодження нових міжнародних зв'язків з іншими містами Програми в цілях культурного та економічного обміну.
Особливістю міста є те, що Луцьк – багатокультурний. Спільно з національно-культурними товариствами ми започаткували щорічне проведення Днів культур. У 2019 році провели Дні німецької культури, здобувши грант посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні на реалізацію проєкту «Луцьк – будуємо мости, а не стіни!». Цього року також Луцьк обрано для проведення "Тижнів Німеччини у Луцьку 2020" за підтримки посольства Федеративної Республіки Німеччини в Україні. Реалізовано низку масштабних заходів для популяризації європейських цінностей, залучено чимало дітей та молоді. Дні чеської культури організували спільно з Генеральним консульством Чеської Республіки у Львові.
У нас налагоджена ефективна співпраця з Генеральним консульством Республіки Польща у Луцьку. Її наслідком стали міжнародні проєкти та грантова діяльність, що сприяє промоції культурного потенціалу та можливостям потужніше заявити про культуру міста на міжнародному рівні.
На жаль, через пандемію до наступного року відтерміновано втілення грантового проєкту в рамках програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна», однак триває його підготовка, маємо надію разом з польськими партнерами на його успішну реалізацію. Паралельно готуємо нову заявку на конкурс, що впроваджується в рамках Європейського Інструменту Добросусідства.
Участь у цих та інших міжнародних програмах дає можливість активізувати міжкультурний діалог, промоцію місцевої культури, творчі обміни, активніше розвивати креативні індустрії та налагоджувати співпрацю між культурними інституціями.
Бачимо, що через захворювання артистів переносяться концерти та вистави. Тому й анонсувати такі заходи нині – невдячна справа. Та все ж, чим надалі культурна палітра порадує лучан? Принаймні що заплановано?
– Наразі працюємо над новою Програмою розвитку культури уже Луцької об’єднаної територіальної громади, адже у зв’язку з децентралізацією до нас приєднуються навколишні громади. Тому на часі проведення повноцінного моніторингу мережі закладів культури територіальної громади, визначення потреб, створення ефективної інфраструктури галузі. Культурні осередки сіл маємо трансформувати у сучасні центри надання культурно-мистецьких послуг.
Разом з тим, необхідно продовжити процеси модернізації міської інфраструктури Луцька, сформувати конкурентний ринок культурних послуг на основі попиту та запитів отримувачів цих послуг. У планах – створення сучасних осередків культури на базі Прилуцького будинку культури та культурно-мистецького центру «Красне», облаштування музею міста та культурно-мистецького центру в приміщенні на вулиці Драгоманова, 1, модернізація сцени Палацу культури, впровадження автоматизованих бібліотечних процесів та програм у бібліотеках територіальної громади, продовження капітальних ремонтів й оновлень у мистецьких школах.
Пріоритетним залишається підтримка обдарованих дітей, творчих колективів, митців, заходи з промоції культури на місцевому та міжнародному рівнях.
У 2021 році відбуватимуться знакові події, пов’язані з відзначенням 150-річчя від дня народження Лесі Українки та 30-річчя незалежності України. Уже розпочали підготовку, розробляємо заходи.
Незважаючи на карантинні обмеження, готуємось до Нового року, Різдвяних свят. Заходи, як завше, триватимуть з 19 грудня до 19 січня, адже маємо для людей створити різдвяний настрій та позитивні емоції. Звісно, відбуватимуться вони відповідно до карантинних вимог.
Як керувати творчою галуззю в непростий час переважання матеріальних цінностей? Що тоді може стати запорукою успіху?
Хочу акцентувати, що культура – не лише заходи чи сфера розваг. Її важлива місія – формувати духовний світ, утверджувати національну ідентичність, розвивати особистісні якості людини. Відтак потрібно глибоко аналізувати сучасні процеси, ставити стратегічні завдання і приймати зважені рішення. У цьому допомагає власний досвід роботи, чітке розуміння і бачення сучасних тенденцій розвитку культури, партнерські зв’язки і, звичайно, підтримка та розуміння колег-фахівців, митців, порадами яких маю за честь послуговуватись. Важливо, що для комунікації та взаємодії з суб’єктами культурного процесу різних напрямків вдалося сформувати дієву культурну платформу, що відкриває значно ширші можливості для творчої взаємодії та суттєво посилює роль місцевої культури не лише на локальному рівні. Це виражається і в створенні спільних проєктів, і в розробці стратегічних документів та завдань. Тішуся, що охочих впливати на культурний розвиток міста та брати в цьому процесі безпосередню участь дедалі більше, а співпраця стає продуктивнішою.
Водночас розумію, що динамічні суспільні процеси ставлять щораз нові виклики та вимагають часто нестандартних рішень, креативного мислення, генерації нових ідей. Тому аби бути на вістрі подій, постійно сама навчаюсь і заохочую до цього працівників галузі, беру участь у тренінгах, вебінарах, конференціях, долучаюсь до діяльності Українського культурного фонду. Професійні теми часто обговорюю з колегами з інших міст. Як місцевий координатор програми Ради Європи «Інтеркультурні міста», працюю в команді експертів міжнародного рівня. Саме все це, вважаю, є запорукою успіху. І при тім відчуваєш зобов’язання й надалі не збавляти темпи. Напрацьовано багато цікавих ідей, амбітних планів, які важливі для стратегічного розвитку культури. Переконана, що разом з працівниками галузі, творчими особистостями, ініціативними мешканцями громади, за підтримки керівництва міста та депутатського корпусу нам вдасться реалізувати усе задумане. З впевненістю можу сказати, що культура Луцька готова до змін, нових викликів та перемог!
Спілкувалась Ольга ХАРІВ