Лучан закликають вакцинувати своїх дітей
Про стан охоплення профілактичними щепленнями дитячого населення міста під час оперативної наради доповіла директор КП “Луцька міська дитяча поліклініка” Оксана Лєщинська. За її словами, в Україні спостерігається нестійка епідемічна ситуація щодо інфекційних хвороб, захворюваність на кір, багряницю, епідемічний паротит, кашлюк, дифтерію набуває загрозливого характеру. Причиною цього є низький відсоток проведення профілактичних щеплень дітям від керованих інфекцій.
Профілактичні щеплення в Україні є обов'язковими і регламентуються наступними законодавчими документами:
- Законом України № 1645 від 06.04.2000 року « Про захист населення від інфекційних хвороб». Стаття 12 цього Закону говорить про те, що профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правцю, туберкульозу є обов'язковими і включені до календаря профілактичних щеплень. Щеплення дітям у віці до 15 років проводяться за згодою батьків або законних представників дітей. Стаття 15 цього Закону говорить про те, що дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно календаря профілактичних щеплень, відвідувати дитячий заклад не дозволяється.
- Законом України від 24.02.994 року № 4004-12 «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
Стаття 27 цього Закону говорить про те, що профілактичні щеплення з метою запобігання захворювання на кір, баrряницю, епідемічний паротит, кашлюк, дифтерію е обов'язковими. Стаття 5 цього Закону говорить про обов'язки громадян піклуватися про свое здоров'я і гігієнічне виховання своїх дітей, не шкодити здоров'ю інших громадян, проводити обов'язкові медичні огляди та робити щеплення у передбачених законодавством випадках.
Проведення профілактичних щеплень у медичних закладах регламентує календар профілактичних щеплень затверджений наказом № 595 від 16.09.2011 року У КП «Луцька міська дитяча поліклініка» спостерігається 32394 дітей віком від 0 до 18 років. Заключено 29 тисяч 841 декларацію з лікарями – педіатрами. Також декларації із лікарями підписують батьки дітей із прилеглих населених пунктів, які відвідують навчальні заклади нашого міста. Таких у луцьку нараховується близько двох тисяч. Оксана Лєщинська наголосила, що проводиться контроль наявності необхідної вакцинації у цих дітей.
Постійно проводиться активна робота щодо втілення програми «Здоров'я лучан», одним із розділів якої є імунопрофілактика. Вакцинацію та ревакцинацію дітей, які спостерігаються на підприємстві проводять лікарі- педіатри.
У 2019 році показники виконання профілактичних щеплень кращі, ніж у попередньому періоді 2018-го року. Хороший результат дало відсторонення від навчання не щеплених дітей від кору після спільного листа МОЗ України та Міністерства освіти і науки України, надісланого головам всіх обласних державних адміністрацій, в якому рекомендувалося вжити заходів щодо проведення вакцинації дітей відповідно до вимог ВООЗ, або не допускати невакцинованих дітей у заклади освіти.
“Про санітарно-епідеміологічне благополуччя громади можемо говорити тоді, коли 95 % дитячого населення пройдуть вакцинацію. У Луцьку необхідні щеплення від кору отримали 90-92 відсотки дітей. Це хороший показник. Варто також звернути увагу на необхідність вакцинації від дифтерії та праця у дітей шкільного віку, рівень якої на сьогодні є достатньо низьким”, - акцентувала вона.
В поліклініці працює Центр профілактичних оглядів, працівники якого проводять профілактичні медичні огляди, вакцинацію та ревакцинацію дітей навчальних закладів усього міста, з них: школярі складають 26744 дітей, діти, які відвідують дошкільні навчальні заклади — 10176.
Вагомим внеском у роботу медпрацівників по вакцинації була публікація у засобах масової інформації рішення Верховного суду в травні 2019 року про законність відмови керівництва одного із дитячих закладів міста Славута у відвідуванні закладу дитиною, яка не щеплена за календарем щеплень. Вимога обов'язкової вакцинації населення проти особливо небезпечних хвороб, виходячи з необхідності охорони громадського здоров'я, а також здоров'я зацікавлених осіб є виправданою. У даному випадку переважає принцип важливості громадських інтересів над особистими, - йдеться у рішенні суду. Недостатнє проведення вакцинації проти дифтерії, правцю, кашлюку. Велика кількість батьків відмовляється від проведення щеплень вакциною, яка наявна в закладі, а в аптечній мережі недостатня кількість комбінованих вакцин інших виробників. Низький відсоток вакцинації від гепатиту В зумовлений великою кількістю відмов від вакцинації ще в пологовому будинку. В порівнянні з 2018 роком зменшився відсоток дітей, батьки яких відмовляються від профілактичних щеплень, або без вагомих причин не з'являються на щеплення. 3 такими батьками постійно проводиться санітарно- освітня робота.
На виконання наказу управління охорони здоров'я Луцької міської ради № 213 від 18.06.2019 року «Про посилення заходів щодо запобігання поширення захворювання на кір в області» на підприємстві розроблений план посилених заходів, який передбачав щоденний та щотижневий моніторинг проведення профілактичних щеплень проти кору, проведення аналізу щепленості дітей, які відвідують заклади освіти усіх рівнів. При проведенні обов'язкових профілактичних медичних оглядів дітей, оформлення санаторно-курортних карт, довідок абітурієнтів та довідок для оздоровлення дітей у літніх таборах була активізована робота по вакцинації та ревакцинації КПК і інших щеплень. У поліклініці постійно проводяться засідання імунологічної комісії, де розглядаються питання зарахування до дитячих навчальних закладів дітей, у яких відсутні профілактичні щеплення. Для забезпечення інфекційного благополуччя організованих колективів міста необхідно звернути увагу батьків на вчасне проведення обов'язкових профілактичних щеплень та щорічних профілактичних медичних оглядів.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)