Лучани запитували, як взяти дитину-сироту під опіку
Сьогодні в Україні близько 136 тисяч дітей виховуються в 60 тисячах неблагополучних сімей. Незалежні дослідження доводять, що 95 відсотків дітей-сиріт – це сироти при живих батьках.
У той же час в країні функціонує майже 3400 прийомних сімей та близько 600 будинків сімейного типу. У Луцьку створено три прийомних сім’ї, де виховується 6 дітей. На обліку Луцького міського центру соціальних служб СДМ перебуває 174 дитини-сироти та дітей, позбавлених батьківського піклування
Як усиновити дитину-сироту? Куди звернутися, аби створити прийомну сім’ю чи будинок сімейного типу? Який соціальний захист дітей-сиріт гарантує держава? На ці та інші запитання лучан відповідали фахівці під час двогодинної «гарячої лінії» «Телефону Довіри» Луцького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Її тема – «Соціальні форми виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». Консультації надавали директор Луцького міського центру соціальних служб СДМ Ліна Галан, начальник служби у справах дітей Федір Шульган та начальник відділу призначення державних допомог департаменту соціальної політики Луцької міської ради Галина Кобук.
Загалом на «гарячу лінію» надійшло 13 питань. Вони стосувалися процедури встановлення опіки над дитиною-сиротою, створення прийомної сім’ї та будинку сімейного типу, виплат на дітей.
«Опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування, і є однією з сімейних форм влаштування таких дітей, – каже начальник служби у справах дітей Луцької міської ради Федір Шульган. – Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, піклування – над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років». Опікуном, піклувальником призначається переважно особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах з дитиною, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника.
– Не може бути опікуном, піклувальником дитини особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, особа, позбавлена батьківських прав, а також особа, інтереси якої суперечать інтересам дитини, – наголошує Федір Шульган. – У разі призначення опікуна, піклувальника враховується бажання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. Бесіда з дитиною проводиться працівником служби у справах дітей з урахуванням її віку, обставин, за яких вона втратила батьківське піклування, не принижуючи гідність дитини та осіб, які виявили бажання взяти її під опіку, піклування.
З питань встановлення опіки та піклування потрібно звертатись до служби у справах дітей Луцької міської ради (вул. Декабристів, 23, тел.: 786-365). Рішення про встановлення опіки, піклування приймається у місячний строк після подання заяви і документів до служби у справах дітей.
Одна з лучанок поцікавилася у фахівців, як пояснити усиновленій дитині, що вона не рідна. За словами директора Луцького міського центру СДМ Ліни Галан, «на жаль не завжди таємниця усиновлення зберігається з боку «небайдужих» людей»
– Перш за все, сім’ї потрібно прийняти рішення, чи говорити дитині про її статус, чи ні, – говорить Ліна Галан. – Як свідчить практика, цю розмову потрібно починати з дитинства, по мірі вікового сприйняття дитини, не шокуючи її. Аргументи повинні бути переконливими та вмотивованими. Разом з тим з необхідно проявляти всіляку підтримку та любов до дитини. Дитина повинна зрозуміти, що вона бажана, потрібна та про неї будуть піклуватися завжди. Хочу наголосити, що батьки самі приймають рішення про розголошення таємниці. В іншому випадку, коли вони вирішили ніколи про це не розповідати, то потрібно бути послідовними та тримати таємницю про усиновлення у секреті.
Незважаючи на те, що тема «гарячої лінії» була вузько спрямована, кілька питань лучан стосувалися виплат при народженні дітей та допомог одиноким мамам.
Як пояснила начальник відділу призначення державних допомог департаменту соціальної політики Луцької міської ради Галина Кобук, з 1 січня по квітень 2012 року, державна допомога при народженні першої дитини становить – 26 790 гривень, при народженні другої – 53 580 гривень, при народженні третьої – 107 160 гривень. Одинокі матері отримують від держави на дітей до 6-річного віку щомісячно – 267,60 гривень, від 6-ти до 18-ти років – 333,60 гривень.
***
Довідково. Телефон Довіри Луцького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді – 25-60-42.