1. Головна
  2. Оперативна інформація

Луцьк - один із кращих в Україні у питанні забезпечення житлом учасників АТО

Сьогодні під час оперативної наради директор департаменту соціальної політики вікторія Майборода поінформувала “Про Програму забезпечення житлом на умовах співфінансування учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, бійців-добровольців, а також членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти на 2017-2019 роки”.

За її словами, враховуючи той факт, що цільові державні програми не можуть у повному обсязі вирішити проблеми забезпечення житлом учасників бойових дій з числа учасників АТО, питання їх житлового забезпечення із залученням бюджетних коштів місцевого рівня стало одним із пріоритетних завдань органів місцевого самоврядування.

Саме тому в Луцьку була розроблена та затверджена рішенням міської ради від 26.10.2016 № 14/1 Програма забезпечення житлом на умовах співфінансування учасників бойових дій, інвалідів війни, які були призвані на військову службу по мобілізації для участі в проведенні антитерористичної операції, а також членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти військовослужбовців зазначених категорій на 2017-2019 роки.

Метою Програми є сприяння у вирішенні проблем забезпечення та поліпшення житлових умов жителів м.Луцька — учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, бійців-добровольців та членів сімей загиблих (померлих) учасників АТО, на умовах співфінансування.

Основною умовою участі у Програмі є забезпечення співфінансування учасниками Програми 50% вартості житла за рахунок особистого внеску.

Вікторія Майборода наголосила на тому, що хоч Програмою і передбачено співфінансування у 25-відсотковому розмірі як за рахунок коштів бюджету міста, так і за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством, проте в зв'язку із відсутністю фінансування цієї Програми з інших джерел, а також відсутністю фінансування з державного, в тому числі, обласного бюджету, весь тягар фінансування в розмірі 50% вартості житла покладено на місцевий бюджет.

За її словами, за результатами проведеного аналізу аналогічні програми в інших регіонах України існують лише в м.Полтава та м.Кременчук (дохідна частина бюджету в цих містах (за даними фінансових органів) орієнтовно в 3 рази перевищує дохідну частину бюджету м.Луцька).

Проте в цих містах фінансування по програмах здійснюється за рахунок коштів обласного (25%) та міського (25%) бюджетів, на відміну від міста Луцька, де фінансування Програми здійснюється виключно з міського бюджету.

Обсяг коштів, які було залучено в м.Луцьку на виконання Програми у 2017-2018 роках за рахунок коштів бюджету міста, становить 15 924,4 тис.грн (в тому числі, в 2017 році - 8 617,4 тис. грн, в 2018 році сума бюджетних призначень із врахуванням внесених змін протягом року станом на 01.11.2018 становить 7 307,0 тис.грн).

У 2017-2018 роках прийнято позитивні рішення щодо визначення суми співфінансування 43 учасникам Програми на загальну суму 15 678,7 тис.грн, а саме: в 2017 році співфінансування надано 25 учасникам, станом на 01.11.2018 співфінансування надано 18 учасникам.

В той же час, в м.Кременчук в 2017 році забезпечені житлом були 6 учасників Програми, тоді як у м.Луцьк — 25 осіб. При цьому, на 2018 рік у м.Кременчук на виконання Програми за рахунок коштів місцевого бюджету передбачено лише 4 млн грн, в той час, як у м.Луцьку вже виділено 7,3 млн грн.

Директор департаменту соціальної політики зауважила, що до прикладу, проаналізувавши Програму забезпечення житлом учасників АТО, розроблену в м.Полтава, зауважуємо, що на виконання цієї Програми передбачені кошти міського бюджету в наступних розмірах: на 2017 рік виділено 12 млн грн; 2018 рік – 900 тис. грн. При цьому, дохідна частина бюджету міста Полтави орієнтовно в 3 рази більша, ніж м.Луцьку.

За її словами, щодо інших житлових програм для учасників АТО, що діють в містах з бюджетом, подібним до міста Луцька, то:

- в м.Чернівці затверджена Програма забезпечення житлом учасників антитерористичної операції, що потребують поліпшення житлових умов, на реалізацію якої на 2018 рік з бюджету міста виділено 6 млн грн;

- в м.Хмельницькому на виконання Програми соціальної підтримки учасників АТО, учасників Революції Гідності, бійців-добровольців АТО з міського бюджету виділено лише 2,5 млн грн на придбання квартири для 5 сімей. Крім цього, квартири для учасників АТО надавались і від забудовників за рахунок розвитку інфраструктури міста (9 квартир);

- в м.Черкаси діє Програма забезпечення учасників антитерористичної операції та членів їх сімей житлом, проте вона діє на умовах пільгового кредиту, який надається на 30 років зі сплатою 3% річних, де частка міського бюджету становить 90%, а обласного бюджету - 10%. При цьому, в 2017 - 2018 роках лише 31 особа отримала такі кредити;

- в м.Тернопіль діє міська Програма “Будівництво (придбання) доступного житла у місті Тернополі на 2018-2020 роки”, проте джерелами фінансування такої програми є міський, державний бюджети та інші джерела. На виконання даної Програми містом було в 2018 році виділено лише 1,2 млн грн;

- в м. Ужгород Програма забезпечення молоді, учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб житлом у м.Ужгороді на 2018-2022 роки розроблена на умовах співфінансування як за рахунок коштів місцевого бюджету, так і державного (через Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву). Проте через відсутність фінансування держави Програма в 2018 році взагалі не працювала.

Вікторія Майборода наголосила, що в таких містах, як Житомир, Вінниця, Івано-Франківськ, Чернігів, Рівне (міста, які за даними фінансових органів мають дохідну частину бюджету міста на рівні міста Луцька) взагалі відсутні місцеві програми щодо забезпечення житлом учасників АТО. А по містах Тернопіль та Ужгород, де діють місцеві програми, які регулюють питання забезпечення житлом, забезпечують таким житлом не лише учасників АТО, а й інші вразливі категорії населення: багатодітні сім'ї, одинокі громадяни, сироти, інваліди тощо. В інших випадках, здебільшого, фінансування програм для придбання житла здійснюється не лише коштами місцевого бюджету, а й за підтримки обласного, державного бюджету, фінансування якого на такі програми в 2018 році майже не здійснювалось.

За її словами, слід також зазначити, що протягом всього часу існування Програми забезпечення житлом на умовах співфінансування учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, бійців-добровольців, а також членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти на 2017-2019 роки фінансування з інших джерел не надходило.

Вона зазначила, що кошти, які можуть бути залучені з інших джерел, мають бути використані на протязі бюджетного періоду у відповідності до Бюджетного кодексу України, тобто у 2018 році до кінця поточного року.

До того ж, у м. Луцьку розроблені та діють інші програми, спрямовані на соціальний захист та підтримку учасників АТО і членів їх сімей, зокрема:

- Програма соціальних виплат у місті Луцьку на 2018-2020 роки дітям військовослужбовців, добровольців, волонтерів, які загинули, зникли безвісти, є заручниками в результаті участі в антитерористичній операції або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, отриманих у результаті участі в АТО, фінансовий ресурс якої у 2018 році становить 545,0 тис.грн;

- Комплексна програма соціальної підтримки учасників бойових дій, бійців-добровольців, членів їх сімей, а також сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, які зареєстровані в м.Луцьку, на 2018-2020 роки, фінансовий ресурс якої у 2018 році становить 5 790,0 тис.грн.

Секретар міської ради, виконувач повноважень міського голови Григорій Пустовіт зазначив, що Луцьк є одним із лідерів в Україні щодо забезпеченням житлом учасників АТО. За його словами, керівництво міста усвідомлює важливість цього питання і виділяє відповідне фінансування. Він назвав нісенітницею чутки, які останнім часом ширяться містом, що міська рада не виділятиме коштів на забезпечення житлом учасників АТО. Григорій Пустовіт додав, що з бюжету буде виділено один мільйон гривень для забезпечення учасників бойових дій житлом. Крім того, він наголосив, що у наступному році у міському бюджеті також передбачать кошти на програму співфінансування придбання житла учасникам АТО.

 

Відділ інформаційної роботи міської ради

(777904, 777946, 724727, 720665)