Луцьк у 2019-му: впровадження енергозберігаючих заходів допомагає економити кошти та покращує якість послуг
Впровадження енергозберігаючих заходів сьогодні є не модним трендом, а вимогою часу. Постійне зростання вартості енергоресурсів та прагнення до комфортніших умов проживання чи праці змушують нас до постійного пошуку шляхів термомодернізації.
Луцька міська рада налагодила активу співпрацю з Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією (НЕФКО). За кілька років уже реалізовано два проєкти. Нині триває робота над третім - “Енергоефективність в громадських будівлях міста Луцька”. 23 травня 2018 року було підписано Кредитний та Грантовий договір за проєктом з Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією (НЕФКО). Кредит від НЕФКО становитиме 5 млн євро, грант Фонду E5P - 1,3 млн євро, співфінансування з місцевого бюджету - 3 млн євро. За ці кошти планують утеплити фасади та дахи, встановити ІТП, замінити вікна та двері, модернізувати системи освітлення, встановити нове кухонне обладнання у 34 бюджетних закладах.
У зв’язку з реалізацією проєкту планова економія становитиме від 17,3 млн грн/рік.
На цей час в рамках проєкту в частині комунальних будівель міста Луцька модернізовано системи освітлення та встановлено нове кухонне обладнання. У Луцькому ліцеї № 28 (вул. Дубнівська, 32) замінено труби централізованого теплопостачання, вікна - в музичній та художній школах. Утеплено покрівлю у художній, музичній школах та басейні. Частково - фасади художньої та музичної школи (старий корпус).
Також утеплено покрівлі у школах №11 та №16, замінено вікна у ЗЗСО №9, №11, №16. У школах №9 та №11 частково утеплено фасади. На сьогодні роботи з утеплення призупинено до весни.
Проведено утеплення даху в школах № 25 та № 26 (приміщення басейну). Продовжується робота над впровадженням “Проекту реконструкції системи централізованого теплопостачання у м. Луцьк” у співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку, яким передбачене залучення фінансових ресурсів цієї установи загальним обсягом 14 млн євро, з яких 10 млн євро – кредитні, 4 млн євро – грантові кошти. Крім того, співфінансування ДКП “Луцьктепло” - 2 млн євро (ПДВ).
У 2017 році розпочалася активна фаза реалізації проекту. Залучено 3 584,1 тис. євро кредитних та 750,0 тис. євро грантових коштів, за які замінено та прокладено понад 7 км теплових мереж з використанням попередньоізольованих труб, завершено роботи з виведення з експлуатації підвальних котелень, встановлено 6 нових котлів на трьох котельнях: № 1 на вул. Кривий Вал, 13б, № 2 – на вул. Лесі Українки, 20 та № 3 на вул. Шевченка, 3, здійснено всі супутні роботи.
У 2019 році введено в експлуатацію котел на альтернативному виді палива в котельні по вул. Боженка потужністю 5 МВт.
Перший заступник міського голови Григорій Недопад назвав позитивом запуск у Луцьку котельні на альтернативному паливі, вона екологічно безпечна. “В умовах постійного зростання ціни на газ такі твердопаливні котельні приноситимуть економію коштів міському бюджету. Ми спостерігатимемо за її роботою та показниками, які від цього отримаємо”, - зазначає він.
Минулого року оновлено й 9 невеликих котелень. Серед них - на вулиці Маковського, 2к, яка обігріває дитячі садочки №14 та 39, та на вулиці Тарасова, 17б. По-сусідству з нею школа №2, пожежно-рятувальні загони та два житлові будинки. Усі перелічені об’єкти отримують тепло з цих невеликих, однак досить потужних теплових пунктів.
Визначено переможця тендеру за лотом № 1 «Індивідуальні теплові пункти в житлових будинках». Проєктно-кошторисна документація на частину об’єктів виготовлена та проходить експертизу, решта – в процесі розробки. Обладнання теж частково готове до поставки в Україну. Станом на сьогодні у підприємства є 94 заяви-дозволи від мешканців будинків, де будуть встановлені ІТП. Всього в рамках проєкту заплановано встановити 254 індивідуальні теплові пункти в житлових багатоповерхівках міста. Роботи розпочнуться по завершенню опалювального періоду.
У листопаді минулого року в актовій залі адміністративного корпусу ДКП “Луцьктепло” відбулося відкриття тендерних пропозицій першого етапу тендеру лоту № 3а “Заміна пальників”, проте, у зв’язку з тим, що участь у тендері взяв лише один учасник, тендер оголошено повторно. Відкриття тендерних пропозицій заплановано на 31 березня цього року.
Депутат міської ради, радник міського голови Ігор Поліщук вважає, що завдяки співпраці з ЄБРР, ДКП “Луцьктепло” має хорошу можливість модернізовувати котельні, замінювати пальники і мережі, встановлювати ІТП. “Уже проведено значний об'єм робіт. На котельнях встановлено іноземне обладнання. Воно має високий коефіцієнт корисної дії у порівнянні зі старими радянськими котлами. Нове обладнання економить газ та електроенергію й значно покращує якість послуг. Це дасть значну економію коштів”, - додає він.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)