“Міська влада спільно з громадою зробить все, щоб зупинити сморід, і ми його зупинимо”, - Григорій Пустовіт
Поблизу полів фільтрації “Гнідавського цукрового заводу” вздовж вулиці Львівської виявлено додаткові джерела поширення неприємних запахів, інформацію про які підприємства, що використовують відстійники для зберігання своїх відходів просто замовчували. Нові площі знайдено за допомогою дрона, який з повітря показав реальну картину. Про це під час оперативної наради розповіла начальник відділу екології Оксана Тарабанюк та повідомила про заходи, які вживаються щодо вирішення негативної екологічної ситуації та поширення неприємного запаху у м.Луцьку
За її словами, впродовж травня-липня до міської ради надійшло 1272 скарги на неприємний запах або нестерпний сморід. Тимчасовою міжвідомчою комісією з подолання негативної екологічної ситуації у місті проведено 13 робочих засідань. З 3 липня засідання комісії відбувались щоденно. До її роботи запрошено представників громадськості, які щоденно висловлюють пропозиції щодо вирішення ситуації. Також у роботі комісії брали участь представники ПрАТ “Гнідавський цукровий завод” та ТзОВ “Біопаливно-енергетична компанія”, керівники Луцької РДА Тарас Яковлев та голова Боратинської ОТГ Сергій Яручик.
Оксана Тарабанюк повідомила, що на замовлення Луцької міської ради обласним лабораторним центром МОЗ України проведені лабораторні дослідження атмосферного повітря в зоні впливу полів фільтрації ПрАТ “Гнідавський цукровий завод”, на які скидає рідкі відходи мелясної барди ТзОВ “Біопаливно-енергетична компанія”. У п’яти місцях відбору (дачна забудова масиву “Світанок” (на межі санітарно-захисної зони полів фільтрації”), вулиці Львівська, Ковельська, Станіславського, бульвар Дружби народів) виявлені перевищення аміаку становили 2,3 – 22,6 разів, сірководню – 2 – 10 разів, оцтової кислоти до 2,6 раза. Повторні дослідження теж виявили вказані перевищення. Тож Луцька міська рада звернулася до контролюючих органів з проханням вжити невідкладних заходів впливу.
Реагуючи на звернення, головним управління Держпродспоживслужби видано припис про негайне припинення експлуатації полів фільтрації ПрАТ “Гнідавський цукровий завод”, розроблення та впровадження підприємством заходів для припинення смороду, приведення у відповідність показників стану атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони до норми. Державною екологічною інспекцією у Волинській області за участі представника Державної екологічної інспекції України проведено позапланову перевірку ПАТ “Гнідавський цукровий завод” та ТзОВ “БіоПЕК”. Міськвідділом поліції та прокуратурою міста відкрито два кримінальних провадження за фактами забруднення довкілля (повітря, ґрунтів, води) шкідливими речовинами від діяльності ПАТ “Гнідавський цукровий завод” та ТзОВ “БіоПЕК”.
Тим часом, з метою перевірки можливого негативного впливу на стан забруднення атмосферного повітря від об’єктів КП “Луцькводоканал”, а саме (каналізаційних очисних споруд у с. Липляни на межі санітарно-захисної зони мулових майданчиків, у с. Милуші, вул. Надстирна, 3, це 800 м від очисних споруд, на вул. Селищна, 84, у с. Липляни вул. Санаторна, 23 та найбільших КНС №2 на вул. Набережній, 8а, КНС №5 на вул. Карпенка-Карого, 1а, КНС №3 на вул. Карпенка-Карого, 3 на відстані 20 м, що є межею санітарно-захисної зони) проведено дослідження якості атмосферного повітря. Висновок санітарного лікаря: перевищень досліджуваних речовин в атмосферному повітрі не виявлено. Щоденно триває моніторинг наявності нетипових рідин на мережах КП “Луцькводоканал”.
З метою перевірки діяльності окремих підприємств, як можливих додаткових джерел смороду, працівниками відділу екології були проведені позапланові перевірки ТзОВ “Агідель”, та документальні перевірки Луцького місця провадження діяльності ДП “Укрспирт”, що розміщене на вул. Ковельській, 67 та ФОП Дмитрук Ю.Р., виробнича база якого на вул. Мамсурова.
Членами робочої групи з метою виявлення додаткових джерел неприємних запахів здійснено об’їзд та огляд очисних споруд у прилеглих до міста населених пунктах с.Підгайці, Княгининок, Липини. Ці споруди можна лише умовно назвати очисними, бо технологія очистки стічних вод тут абсолютно не дотримується. Забруднені стоки потрапляють в ґрунт та у поверхневі водойми, споруди частково зруйновані і є джерелом стійкого неприємного запаху. Розміщені вони подекуди на відстані від 2 км до міста. Тобто, при сприятливому напрямку вітру запахи від них можуть відчувати і лучани. Але це вже компетенція обласних структур, які зобов’язані контролювати умови життєдіяльності населення.
Розгорнуто широку інформаційну роботу з висвітлення інформації про джерела неприємного запаху у місті. Щодня на сайті міської ради оприлюднюється чергова інформація про моніторинг ситуації та вжиті заходи для її вирішення. Щодня працівники відділу Групи швидкого реагування департаменту муніципальної варти та відділу екології проводять інспектування ситуації на полях фільтрації, що на вул. Львівській.
На одному із засідань комісії заступник голови правління ПрАТ “Гнідавський цукровий завод” Олександр Нікішин визнав, що основним джерелом неприємних запахів, які найбільше відчувають лучани в районі вул. Львівської, районів ЛПЗ та Вересневого, а інколи і всього міста, є відстійники заводу. З 15 липня на полях фільтрації розпочато роботи із засипання 30 см шаром окремих ємностей дефекатом (ґрунт у суміші із вапном). Також проводяться роботи із знезараження рідин, яке призводить до їх усушки та зменшення об’єму.
Виконувач повноважень міського голови, секретар міської ради Григорій Пустовіт наголосив, що в 2017 році були слухання: завод та місто взяли на себе зобов’язання: “Місто сказало, що ми проведемо вам каналізацію. Ми провели. А на себе завод взяв зобов’язання встановити відповідне обладнання. Сьогодні ж вони говорять, що не вигідно, що треба кредити віддати. Але весь Луцьк повинен ще рік, два, три, чотири терпіти, поки віддадуть кредити. Це неправильна логіка та аргументація. Луцьк не повинен терпіти. Сморід, від якого потерпає місто, дозволений Луцьким районом, Боратинською ОТГ, обласною екологічною інспекцією та управлінням екології обласної державної адміністрації, які вже чотири роки його не помічають. Це — їхній перший обов’язок. Це не ми повинні боротися, а вони. Ми повинні контролювати їхню роботу”.
“Лучани не повинні ходити весь час в распіраторах та протигазах, поки завод назбирає кошти на закупівлю відповідного обладнання. І найцікавіше, є виробництва біоетанолу, які не смердять, де встановлено таке обладнання. Там, де поважають людей, де з повагою ставляться до людей, там, де поважають себе, поставили обладнання і немає скандалів”, - продовжив Григорій Пустовіт. Та додав: “Ми нічого не маємо проти діяльності цукрового заводу, нехай успішно працюють. Ми нічого не маємо проти біоетанольного заводу, нехай працюють та заробляють гроші, нехай створюють робочі місця та сплачують податки в район та Боратинську ОТГ, але Луцьк не повинен від них потерпати. У нас не повинно такого бути, щоб одне підприємство, яке знаходиться за межами міста, тероризувало Луцьк вже четвертий рік. Це не нормальна ситуація, і з цим ніхто миритися не буде”.
“Офіційні заяви Гнідавського цукрового заводу просто шокували. Виявляється, що вони досягли домовленостей з містом. Ніякої домовленості з нами ви не досягали і на сьогоднішній день не досягли. Ми мріємо про ці домовленості. Але домовленість може бути лише така: чіткі та конкретні терміни, коли буде встановлене обладнання, яке буде ліцензовано та гарантовано тим, що в місті не буде смороду. Якщо ні, то наша домовленість проста: призупиняєте виробництво до тих пір, поки не буде встановлено обладнання. Лучани не повинні бути жертвами діяльності бізнесових структур, підприємства “БіоПЕК”. А те, що можуть бути різні джерела, то звичайно. І ми працюємо над цим. Але єдине джерело, яке накриває все місто, це - “БіоПЕК”, наслідки виробництва біоетанолу. Все решта носить локальний характер. Біля ринку “Привоз” ми виявили, що його працівники зливають в каналізацію сміття, але це смерділо в радіусі 50-ти метрів. І з цим ми боремося. І це правильно, що ми поставили собі за мету, що в місті не повинно бути навіть найменших джерел смороду. Дуже прикро, що за нашою спиною ховається екологічна інспекція і розповідає, що головна причина смороду - це тверді та рідкі побутові відходи. Дуже прикро, що райдержадміністрація зайняла таку ж позицію. Лише зараз ми їх розбурхали. Приємно, що зараз Боратинська ОТГ згадала, як на громадських слуханнях дала дозвіл працювати підприємству “БіоПЕК”. Зараз теж почали певні дії, спрямовані на зменшення та протидії цьому смороду. Але найголовніше, що сьогодні наша громада піднялась. Багато активістів, які зайняли принципову позицію. Сьогодні Луцьк залишився сам на сам зі смородом. Всі структури відвернулися. Сьогодні ті структури, які повинні боротися з цим смородом, заховалися, їх не існує. Вони імітують якусь діяльність. Але міська влада спільно з громадою зробить все, щоб цей сморід зупинити і ми його зупинимо. Будь-якою ціною”, - наголосив Григорій Пустовіт.
На завершення свого виступу, він запросив усіх на громадські слухання з розгляду питання про ситуацію з неприємним запахом у місті Луцьку, які відбудуться сьогодні о 18 год. в приміщенні Палацу культури міста Луцька.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)