Завершується реалізація проєкту “Нове життя Старого міста"
У Луцьку майже завершується робота над реалізацією унікального проєкту “Нове життя Старого міста: ревіталізація пам’яток історико-культурної спадщини Луцька та Любліна”, який передбачає ремонт підвалів, фасаду монастиря єзуїтів, башти Чорторийських з оборонним муром, а також благоустрій прилеглих територій.
Як відбувається завершальний етап виконання робіт оглянув міський голова Ігор Поліщук. Він зазначив, що це найбільш грандіозний реставраційний проєкт за часів незалежності у нашому місті. “Вражають і масштаби, і пророблена робота, і кількість коштів. Це - понад 30 мільйонів гривень отримано в межах грантової Програми транскордонного співробітництва“ Польща - Білорусь - Україна”. Ми бачимо, що роботи уже завершуються. Це чудово, що ми маємо можливість реалізувати такий проєкт, бо вважаємо, що Луцьк має туристичний потенціал. Вважаємо, що цей об'єкт буде “притягувати” туристів, і він буде цікавим для них”, - акцентував Ігор Поліщук.
На сьогодні здійснили реконструкцію південно-західного фасаду монастиря єзуїтів. Відновлено стіни башти Чорторийських та частину оборонної стіни. Тривають археологічні дослідження у нещодавно виявлених підвалах, про які раніше нічого не було відомо. Уже облаштували вхід у підвали. Зроблено реконструкцію внутрішнього і зовнішнього дворів. Завершують реконструкцію підвалів монастиря єзуїтів.
Окрім цього, тут планують відремонтувати територію поруч із входом у підземеллям Собору та висадити зелені насадження. Уже зараз історичні пам’ятки справляють неабияке враження, а після завершення робіт територія стане,насправді, привабливою туристичною родзинкою.
Відтак, ми вже маємо цілий підземний комплекс, який планують наповнити різноманітними цікавими для туристів об'єктами.
“Все, що ми задумали, буде втілено у життя. Плануємо відкрити сучасний Музей-майстерню лицарства і середньовічних часів, встановити силіконову фігуру монаха-єзуїта, голограму привида, мультимедійні екрани та багато іншого. Саме ці речі дадуть нове життя підземеллям", - наголосила начальник управління міжнародного співробітництва та проектної діяльності Вікторія Гомонець.
Під час розкопок вдалося відшукати унікальні речі, яких немає жоден музей України. Це і скляний посуд, ручне оригінальне оздоблення камінів, цегла “дзеркально” датована 1826 роком і навіть заклад-мініатюр, який ставили на куток під час будівництва приміщення на знак добробуту та благополуччя. Але це лише частина тих унікальних речей, які зберігають підземелля. Вони також будуть представлені у підземеллях на спеціально відведених місцях.
Варто зазначити, об'єднавши підземелля вежі Чорторийських з підземеллями кафедрального Собору - ми матимемо найдовші підземелля в Європі. Планують у цих приміщеннях влаштовувати екскурсії, що триватимуть понад годину і які дивуватимуть лучан і гостей нашого міста великою кількістю історичних атракцій. І це буде ще одна частина масштабного історико-культурного комплексу, що об’єднає Замок Любарта, Старе місто і реконструйовану Замкову площу. А це — ще один туристичний маршрут.
Планують, що для відвідувачів відкриють вежу Чорторийських та підвали монастиря наприкінці вересня - на початку жовтня цього року. На територію вхід буде безплатним. Платити доведеться лише за екскурсії, кошти від яких йтимуть на утримання даної території.
Отож, можна сміливо стверджувати що ми матимемо ще одне місто - підземне, щоправда, мало досліджене, але переповнене переказами та легендами. І це лише початок нових досліджень історії нашого Луцька, адже міська влада хоче зберегти нашу духовну спадщину.
Управління інформаційної роботи
(777904, 777946, 724727, 720665)