На реконструкцію очисних споруд і каналізаційних мереж КП «Луцькводоканал» планує залучити більше 10 млн євро
КП «Луцькводоканал» працює над залученням більше 10 млн євро інвестицій Європейського інвестиційного банку, щоб здійснити реконструкцію очисних споруд в Липлянах, а також модернізувати системи водопостачання та водовідведення у Луцьку. Очевидно, що така сума є непосильною для міського бюджету, тому єдиним варіантом для фінансових надходжень є саме позика від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ).
Очисні споруди в селі Липляни, на які потрапляють стоки з усього Луцька і навколишніх сіл, уже давно потребують реконструкції і підприємство «Луцькводоканал» постійно наголошувало на цьому, працюючи над пошуком можливостей для фінансування і реалізації проєкту. Збудовані десятки років тому, очисні в Липлянах не були розраховані на існуючу нині якість стоків, а також конструктивні елементи споруд зазнали фізичного зносу за рахунок агресивного середовища і тривалого терміну експлуатації без капітального ремонту. Каналізаційні мережі й очисні споруди у Луцьку, як і по всій Україні, давно зношені і не відповідають вимогам сьогодення. Тому ще у 2016 році на підприємстві розпочалась підготовча фаза реалізації проєкту «Модернізація системи водопостачання та водовідведення м. Луцьк». Важливо усвідомлювати, що проєкти такого масштабу є одними із найбільш складних на усіх етапах реалізації, а також найбільш витратні. А інших джерел для їх реалізації, окрім доступних міжнародних кредитів та грантів, для підприємств водопостачання в Україні просто немає.
Мета проєкту: зменшення негативного екологічного впливу від діяльності КП «Луцькводоканал» на стан довкілля, підвищення якості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення для споживачів, підвищення надійності роботи систем централізованого водопостачання та водовідведення у м. Луцьк та покращення фінансового та технічного стану підприємства шляхом оновлення основного виробничого обладнання й мереж із використанням сучасних енергоефективних технологічних рішень.
Ключовим елементом модернізації є реконструкція очисних споруд підприємства, яка включає в себе реконструкцію приймальної камери, аеротенків, первинних та вторинних відстійників із заміною обладнання та добудовою цеху осушування мулу, а також лабораторне обладнання для контролю якості прийнятих стічних вод та вод, які скидаються після очищення в річку Стир.
Бюджет проєкту складає 10900 тис. євро (більше 326 млн грн), зокрема позикових коштів банку - 9083,3 тис. євро, а також співфінансування за рахунок коштів бюджету Луцької міської ради - 1816,7 тис. євро.
На якій стадії реалізації перебуває проєкт
Зараз підприємство виходить на заключну стадію підготовчого періоду, результатом якого буде проведення міжнародного тендеру з вибору учасника реалізації проекту та підписання кредитного договору з Європейським інвестиційним банком.
Як повідомлялося раніше, підготовча фаза реалізації проєкту мала тривати близько 10 місяців, від червня 2019 року. Вже складено довгостроковий план інвестицій та подано на узгодження банку, складено технічний звіт про існуючий стан підприємства, який знаходиться на узгодженні банку. Наразі фахівці підприємства разом із консультантами Європейського інвестиційного банку розробляють план пріоритетних інвестицій на 5 років в рамках проєкту.
Що ставить під загрозу реалізацію проєкту
Загрозою успішного втілення цього проєкту може стати так звана державна урядова програма розвитку, яка передбачає передачу всієї відповідальності за регулювання діяльності водоканалів на місцевий рівень, тобто без участі держави. А Європейський кредит обсягом більше 10 млн євро для такого міста як Луцьк може бути наданий лише під державні гарантії. Попри зміну уряду наразі ця програма розвитку є діючою. Однак Луцька міська рада і КП «Луцькводоканал» докладають максимум зусиль для того, щоб проєкт реконструкції очисних було реалізовано.
Ще одне серйозне завдання для залучення європейських інвестицій – це проведення фінансової оцінки діяльності підприємства Міністерством фінансів України. Для прикладу у 2017 році підприємство проходило процедуру фінансової оцінки діяльності та отримало від Міністерства фінансів України позитивний висновок.
Для успішної реалізації проєкту Луцька міська рада має передбачити в бюджеті міста кошти на співфінансування проєкту у сумі 1816,7 тис. євро на 5 років. Сподіваємось, депутатський корпус Луцької міської ради з розумінням поставиться до важливості даного проєкту та у бюджеті 2021 року буде передбачена необхідна сума співфінансування. Адже нещодавно прикрий випадок стався у Львові, коли за схожим проєктом, попри затрачені чималі кошти і зусилля фахівців, на кінцевому етапі міська рада відмовилась співфінансувати міжнародний проєкт, що негативно вплинуло на імідж України перед міжнародними фінансовими інституціями.
Коли розпочнуться практичні роботи по реалізації проєкту
Початок практичних робіт з реалізації проєкту заплановано на початок 2021 року. Реалізація всіх видів робіт, передбачених проєктом, триватиме орієнтовно протягом п’яти років.
Очікуваний результат
Реконструкція очисних споруд забезпечить можливість більш якісно і на сучасному рівні очищати стоки, зменшить негативний вплив на довкілля, зокрема на води басейну річки Стир. При цьому буде заощаджено чималі кошти на поточний та капітальний ремонт елементів очисних споруд, а за рахунок нового енергоощадного обладнання зменшено використання електричної енергії на близько 550 мВт*год на рік. Також проведена модернізація дасть можливість продовжити експлуатацію очисних споруд щонайменше на 30 років.
До уваги всіх, кому небайдужий стан водопровідних мереж та очисних споруд!
КП «Луцькводоканал» готове розглянути пропозиції та екологічні ініціативи небайдужих лучан та активістів, якщо вони будуть подані з фінансовими розрахунками і детальним опрацюванням всіх етапів реалізації ініціатив. На базі підприємства працює екологічний фонд EgO 2020, кошти з якого спрямовуються на реалізацію екологічних заходів і можуть бути використані для реалізації ініціатив громадськості. Якщо у громадськості є практичні ідеї з поліпшення стану довкілля в районі очисних споруд чи стану каналізаційних мереж, ви можете також надавати їх і ваші ініціативи будуть розглянуті.
Також підприємство працює відкрито для усіх ЗМІ та активістів, неодноразово організовувало поїздки на об’єкти підприємства й готове організовувати такі заходи і надалі, надає вичерпну інформацію про свою діяльність. Ми зацікавлені у максимальному висвітленні і розумінні нашої роботи, аби спільно з громадою міста поліпшувати якість надання послуг комунального підприємства.
З огляду на інформаційні атаки та недостовірну інформацію, яку останнім часом поширюють окремі некомпетентні особи, просимо вас уважно ставитися до джерел інформації, а також не піддаватися інформаційним маніпуляціям, які можуть бути використані лише для зростання агресії та негативу у суспільстві та не несуть для громади міста жодної практичної користі.
КП «Луцькводоканал»