Обранці луцької громади вимагають зупинити діяльність ТзОВ “Біопек”
На розгляд депутатів міської ради сьогодні був винесений проєкт рішення “Про звернення до Кабінету Міністрів України і Міністерства енергетики та захисту довкілля, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства щодо вирішення екологічної проблеми у Луцьку. За словами заступника міського голови Костянтина Петрочука, цей проєкт рішення виносився і на попереднє засідання, але тоді він не набрав достатньої кількості голосів.
“Сьогодні ми не бачимо іншого виходу, окрім закриття заводу “БіоПЕК” і повного припинення виробництва барди. Підприємство не повинне працювати, доки на виробництві не встановлять очисні фільтри. До того ж, на полях фільтрації Гнідавського цукрового заводу, які експлуатує біоетанольний завод, фіксують перевищення шкідливих речовин”, - наголосив він.
На тому, що виробництво біоетанолу становить небезпеку для навколишнього середовища у Луцьку та є найбільшим джерелом поширення неприємного запаху, акцентував і радник міського голови Ігор Поліщук. “Влітку, коли сморід дошкуляв найбільше, здійснено чимало заходів із його подолання. Постійно працювала робоча група, до якої долучалося чимало людей. Абсолютно точно можна стверджувати, що запах надходив із полів фільтрації Гнідавського цукрового заводу, на території якого діє ТзОВ “БіоПЕК”, що виробляє біоетанол. В усіх міста, де діють біоетанольні заводи, ситуація аналогічна, а подекуди й гірша, ніж у нас. Тому доки завод не встановить очисне обладнання, ми не згодні з тим, аби він надалі працював таким чином- забруднюючи повітря, яким дихають мешканці Луцька”.
Питання викликало жваву дискусію серед депутатів. Після обговорень та запитань зверненян все ж було ухвалено (текст додається).
Звернення
Починаючи з 2016 року мешканці м.Луцька потерпають від нестерпного смороду. Особливої інтенсивності поширення неприємних запахів набуло у 2019 році, про що свідчили численні звернення громадян до Луцької міської ради, на урядову гарячу лінію, петиція до Президента України. У 2019 році кількість звернень перевищила 14 тис. звернень громадян.
Результатами перевірок встановлено, що причиною смороду є відходи виробництва (мелясна барда) ТзОВ “Біопаливно-енергетична компанія”.
Проведені в липні 2019 року позапланові перевірки діяльності підприємства Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області та Державної екологічної інспекції у Волинській області не призвели до позитивного результату. Приписами контролюючих служб зобов’язано підприємства усунути порушення та вжити заходи зі знезараження рідин та засипання ґрунтом лагун на полях фільтрації ПрАТ “Гнідавський цукровий завод”. Вжиті заходи виявились не ефективними, умови приписів не виконано. Нестерпний сморід поширюється містом, про що громадяни масово звертаються до міської ради, на урядову “гарячу лінію” зі скаргами.
8 жовтня Волинським обласним лабораторним центром МОЗ України проведено чергові дослідження якості повітря на межі санітарно-захисної зони полів фільтрації ПрАТ “Гнідавський цукровий завод” та зафіксовано чергове перевищення гранично-допустимих концентрацій забруднюючих речовин (сірководню в 2,08 рази, аміаку в 1,45 рази).
Просимо Вас вжити невідкладних заходів щодо усунення порушень природоохоронного та санітарного законодавства, що призвели до виникнення нестерпного смороду, погіршення соціального благополуччя, здоров’я та самопочуття населення.
У зв’язку із ситуацією, що склалась та з метою недопущення забруднення довкілля та погіршення стану здоров’я людей просимо анулювати дозвільні документи (дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, дозвіл на спецводокористування) ТзОВ “Біопаливно-енергетична компанія” та ПрАТ “Гнідавський цукровий завод”, а також зупинити діяльність даних підприємств через постійне забруднення довкілля.