Охорона праці - невід'ємна частина виробництва
Державна політика в галузі промислової безпеки та охорони праці України ґрунтується за принципом пріоритетності життя людини стосовно результатів виробничої діяльності. Право громадян на належні та безпечні умови праці гарантується Конституцією України. На забезпечення даних умов спрямована чинна законодавча база. Державний контроль за додержанням вимог охорони праці покликані здійснювати органи державного управління охороною праці та Пенсійного фонду.
Одним з основних завдань Пенсійного фонду є проведення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійних захворювань, усунення загрози здоров’ю працівників, викликаної умовами праці.
Сьогодні, як ніколи, стан охорони праці на виробництві вимагає посилення. Не секрет, що у реформованих або новостворених підприємствах, не кажучи вже про об’єкти виробництва фізичних осіб - підприємців, у виробничих та структурних підрозділах панує низька виробнича та трудова дисципліна, умови праці залишаються вкрай небезпечними, тому що охорона та безпека праці залишилися без уваги роботодавців.
З метою запобігаyyz нещасним випадкам та професійних захворювань спеціалістами відділу профілактики та розслідування нещасних випадків Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області за перше півріччя 2024 року проведена профілактична робота: 165 страхувальникам надано консультації з питань охорони праці; взято участь у роботі 245 комісій з навчання та перевірки знань з питань охорони праці працівників; страхувальникам надана допомога у розробленні 390 нормативних актів про охорону праці та розробленні профілактичних заходів, механізмів їх реалізації; взято участь в 5 семінарах, 71 нараді та 16 засіданнях “круглих столів”; взято участь в 82 засіданнях в опрацюванні та впровадженні системи управління охороною праці на підприємстві; участь в розробленні 89 профілактичних заходів щодо підвищення безпеки виробництва.
У зв’язку із нещасним випадком проведено 31 позапланова перевірка стану охорони праці, щодо створення здорових та безпечних умов праці у зв’язку із нещасним випадком. Під час позапланових перевірок виявлено 197 порушень нормативно – правових актів з охорони праці.
На основі проведених перевірок стану профілактичної роботи щодо створення здорових та безпечних умов праці встановлено, що не проводяться навчання та перевірка знань з питань охорони праці для працівників, які працюють на роботах з підвищеною небезпекою; не розроблені інструкції з охорони праці по професіях, видам робіт та безпечної експлуатації обладнання; роботодавці не забезпечують проходження працівниками обов’язкових медичних оглядів; відсутні посадові інструкції; з працівниками не проводяться в терміни інструктажі з питань охорони праці.
Гостро постає проблема з працівниками, з якими роботодавці не заключають трудовий договір, що зумовлює приховування фонду оплати праці та нещасних випадків на виробництві. Як наслідок таких дій, потерпілий або сім’я, яка втратила годувальника, в разі нещасного випадку зі смертельним наслідком, позбавлені права на отримання одноразової допомоги в разі втрати працездатності або смерті потерпілого та щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, що передбачено Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV.
Разом з тим низький життєвий рівень, загроза безробіття нерідко змушують працівників виконувати свої трудові обов’язки в умовах підвищеного ризику. Це одна з вагомих причин того, що кількість нещасних випадків та професійних захворювань якщо не збільшується, то залишається сталою.
Тому необхідно привернути увагу суспільства до власної безпеки на виробництві та створити умови для поступового формування культури безпеки.
Головне управління Пенсійного Фонду України у Волинській області