1. Головна
  2. Оперативна інформація

Поля фільтрації Гнідавського цукрового заводу продовжують створювати неприємний запах у Луцьку

Поля фільтрації Гнідавського цукрового заводу продовжують створювати неприємний запах у Луцьку

Луцька міська рада продовжує моніторити ситуацію з поширенням неприємного запаху у нашому місті.  Створено тимчасову міжвідомчу комісію з подолання негативної екологічної ситуації у Луцьку, до якої увійшли представники міської ради, правоохоронних органів, екологічних служб тощо.

Лучани продовжують щоденно нарікати на неприємний запах. Основним джерелом його виникнення є продукти відходів виробництва ТзОВ “Біопаливно-енергетична компанія”, які зливаються на поля фільтрації Гнідавського цукрового заводу.

Сьогодні представники міської ради разом з працівниками засобів масової інформації побували на полях фільтрації ПАТ “Гнідавський цукровий завод”. Не доїжджаючи до вказаного місця, у повітрі уже було відчутно різкий неприємний запах.

Начальник відділу екології міської ради Оксана Тарабанюк зауважила, що “Гнідавський цукровий завод” і його поля фільтрації знаходяться за межами міста Луцька, а точніше на території Боратинської ОТГ. За її словами, під час сезону цукроваріння сюди через систему каналізації відбувається злив відходів. Вона зауважила, що ці стоки не створюють проблем з поширенням неприємного запаху.

 
 

Й справді, присутні могли у цьому переконатися, адже одна із мулевих карт була заповнена водою і поблизу не було чути смороду, а на її плесі плавали чайки та дикі качки.

 
 
 

Кардинально-протилежну картину присутні побачили на сусідніх мулевих картах. Поруч з ними не можливо нормально дихати, адже стоїть різкий неприємний запах. Оксана Тарабанюк зазначила, що загалом поля фільтрації Гнідавського цукрового заводу мають площу 94 гектари. Частину карт тут використовують для зливу мелясної барди, яка є відходами від виробництва біоетанолу підприємством “БІО-ПЕК”. Її сюди вивозять автомобілями. За словами начальника відділу екології, мелясна барда на цих картах вступає у реакцію з мулом та під дією високої температури починається хімічна реакція і у повітря виділяються їдкі речовини, які й створюють нестерпний сморід.

 
 
 
 

Також вона розповіла, що з настанням тепла, тобто травень-червень 2019 року, коли температура повітря піднялась вище 15-20° у місті знову проявилась проблема із поширенням неприємних запахів. На відміну від попередніх років, сморід поширюється лише у конкретному районі: вулиці Львівська та мікрорайон ЛПЗ і досягає вулиць Володимирської та Ковельської за сприятливих атмосферно-кліматичних факторів, тобто лише у південно-західному районі міста.

 
 
 
 

Враховуючи розміщення на території міста виробничих підприємств, специфіку їх діяльності, наявність санітарно-технічних об’єктів, візуальні обстеження та конкретні факти зливу нечистот, які зафіксовані працівниками відділу екології, інспекторами департаменту муніципальної варти та представниками Держпродспоживслужби джерелом неприємного запаху, що поширюється в пд-зх частині м. Луцька є поля фільтрації ПАТ “Гнідавський цукровий завод”.

Начальник відділу “Група швидкого реагування” департаменту муніципальної варти Юлія Гоголь зауважила, що 20 червня близько 18 години на номер Групи швидкого реагування надійшов дзвінок від громадських активістів про можливий злив нечистот у районі вулиці Львівської на межі Луцька та Боратинської ОТГ. За вказаною адресою інспекторами було виявлено вантажний автомобіль МАЗ, а у його кузові під дошками знаходились цистерни, з яких зливали на поле рідину з неприємним запахом. З наявних у водія документів стало відомо, що у машині знаходилося 17 тонн мелясної води, яка при високій температурі, вступаючи у реакцію, зазнає бродіння, в результаті чого утворюються нестерпний запах, який швидко розповсюджується на великій території та є одним із причин неприємного запаху в місті Луцьку. Цю рідину вивозили з Гнідавського цукрового заводу.

 

Також вона наголосила, що 22 квітня цього року двічі виявляли факти зливу нечистот.

Оксана Тарабанюк розповіла, що вчора на території полів фільтрації проводилась обробка однієї із мулових карт дезінфекційним розчином. В повітрі відчувався легкий хлорний запах. Також додала, що 3 липня було зафіксовано самовільний скид нечистот у каналізаційний колектор, який розміщений на відомчій мережі в районі вул. Мамсурова. За візуальними ознаками та типовим смородом, ці нечистоти ідентичні стічним водам, що скидають на поля фільтрації ПАТ “Гнідавський цукровий завод”. Зафіксувати автотранспорт, яким було здійснено скид не вдалося, бо повідомлення надійшло вже як реакція на сморід, а побачити автомобіль - через особливості рельєфу цієї території.

Вже за кілька годин нетипові для міської каналізації стоки та типовий сморід проявився на міській каналізаційно-насосній станції №4, що на вул. Потебні та далі по всьому місту. Керівництво ПАТ “Гнідавський цукровий завод” і надалі продовжує заперечувати своє відношення до скиду рідких відходів виробництва.

Оксана Тарабанюк зауважила, що сезон цукроваріння починається наприкінці серпня. Нині ж, ПАТ “Гнідавський цукровий завод” офіційно не здійснює ніяких виробничих процесів. Проте, зафіксовано значне щоденне використання електроенергії. Це є свідченням того, що “БІО-ПЕК”, яке знаходиться на території цукрового заводу, активно працює.

Розповіла начальник відділу екології міської ради й про те, що ТзОВ “Біопаливно-енергетична компанія” свого часу обіцяла збудувати сучасні очисні споруди, які дали б можливість нормально переробляти мелясну барду в очищені стоки й ще додатково виробляти електроенергію. На ці цілі необхідно було орієнтовно 20 мільйонів євро. Частину робіт було виконано, але справу так і не довели до логічного завершення.

На жаль, Луцьк не єдине місто в Україні, яке страждає від наслідків виробництва біоетанолу. Громади м. Узин Київської області, Тростянецької ОТГ Вінницької області та ряд інших, так само, як і мешканці м. Луцька, потерпають від смороду, спричиненого відходами біоетанольних виробництв. Симптоми отруєння викидами в атмосферне повітря від рідин, які скидають на такі ж як у Луцьку поля фільтрації у інших місцях України аналогічні: задуха, блювота, алергія, погіршення загального самопочуття, головні болі.

Оксана Тарабанюк наголосила, що 3 липня за кілька годин було зібрано 8200 підписів на підтримку звернення до Прем‘єр-міністра України, Міністерства екології та природних ресурсів та Державної екологічної інспекції України щодо проведення екологічної інспекції заводу “БІО-ПЕК” та вирішення питання про припинення його діяльності.

Крім того, Луцька міська рада звернулася до прокуратури Волинської області щодо проведення досудового розслідування у зв’язку зі скаргами мешканців Луцька на жахливий сморід, масове погіршення стану здоров’я та нестерпні умови життя та праці.

 

Відділ інформаційної роботи міської ради

(777904, 777946, 724727, 720665)