Представники Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики відвідали музичну школу №1
У рамках виїзного засідання Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики делегати відвідали Луцьку музичну школу №1 імені Фридерика Шопена, де відбулась зустріч-діалог між представниками Комітету, міської влади та директорів і викладачів мистецьких шкіл.
Голова Комітету Олександр Ткаченко подякував народному депутату, першому заступнику голови Комітету Ірині Констанкевич за те, що запросила відвідати Волинь та організувала цю зустріч. Він зазначив, що хотілося б поспілкуватися та почути думку обох сторін.
Ірина Констанкевич розповіла, що метою візиту є скласти уявлення про культуру загалом та заклади культури й мистецтва в умовах децентралізації. “Ми зібралися тут, щоб почути думку тих, хто вже формує мистецьку й творчу ауру нашої держави. Тих, хто безпосередньо відповідальний за мистецьку освіту”, - сказала вона. Луцьк не став випадковим місцем зустрічі, адже децентралізація показує як негативні, так і позитивні досвіди.
Виконувач повноважень міського голови, секретар міської ради Григорій Пустовіт зазначив, що сьогоднішня подія є надзвичайно важливою для Луцька. “Ми приймаємо Комітет Верховної Ради, народних депутатів не лише для того, щоб розповісти про проблеми, а й показати, що якщо є поставлена мета і ти хочеш бути корисним для громади, показати результат, то це обов’язково вийде. Я хочу акцентувати, що такі концертні зали, як тут, повинні бути у кожній музичній школі. Єдине, чого нам не вистачає — грошей. У нас їх навіть забирають, адже ми дізналися, що нам не додали 14 млн грн субвенції на освіту та 14 млн грн – на охорону здоров’я. Стоїть питання: чи виживуть музичні школи? Але я скажу, що ми будемо боротися за те, від чого залежить завтрашній день”, - наголосив Григорій Пустовіт.
Радник міського голови Ігор Поліщук подякував усім за обговорення настільки важливої проблеми. Він зазначив, що не всі розуміють, наскільки важливою є мистецька освіта, але ми хочемо показати на прикладі Луцька ті інвестиції, які вкладаються в капітальні ремонти, поточні видатки, заохочення вчителів та дітей займатися мистецтвом і розвиватися. Він розповів, що починаючи з 2017 року, розпочався курс на активну роботу в питаннях мистецької освіти та культури, щорічно збільшуючи видатки на цю галузь. Відтак, загальний бюджет, що виділяється містом на розвиток галузі культури за останніх кілька років, для порівняння, у 2018 рік — 65 млн грн, у 2019 рік — 80 млн грн, на 2020 рік проєктом передбачено більше 100 млн грн. В місті функціонує 4 комунальних мистецьких школи, 12 бібліотек, обʼєднаних в єдину мережу, 5 закладів клубного типу, які в процесі модернізації отримали нове життя. Ігор Поліщук зупинився на першій музичній школі, яка є найстарішою у нашому місті та є його гордістю. Він зазначив, що коли вперше відвідали школу, то концертний зал був у жахливому стані та повністю виключав його використання. Тож було прийнято рішення виділити 6 млн грн на капітальний ремонт, а також 220 тис. грн на реставрацію роялю. Наразі відбувається капітальне утеплення фасаду. Вперше за три десятки років зробили ремонт й у музичній школі №2, яка знаходиться у густозаселеному мікрорайоні. В культурно-мистецькому закладі в 2019 році капітально відремонтували хол та коридори на першому та другому поверхах, стіни, стелю, встановили економне освітлення, енергозберігаючі вікна, двері із звукоізоляцією на загальну суму більше 2,5 млн грн. Найважливішим є те, що Луцька міська рада розпочала добудову третьої музичної школи, адже кількість дітей, які бажають займатися музикою, є значно більшою, ніж могла прийняти школа.
Окрім цього, в Луцьку є також художня школа, де було капітально відремонтовано виставкову залу, щоб діти могли виставити свої роботи. Також капітально відремонтовано дах та замінено вікна. На ці потреби спрямовано близько 9 млн грн.
Колишню центральну бібліотеку в Луцьку перетворили на “Бібліотеку-студію ДіМ” - перший та поки єдиний в Україні проєкт, де почерпнути для себе щось нове та корисне можуть і дорослі, і малі. Сьогодні вчорашня звичайна дитяча книгозбірня перетворилася на сучасний комфортний простір для спілкування та навчання. У сучасний простір сімейного дозвілля перетворили й Луцьку бібліотеку-філію №2 для дітей.
“В наших мистецьких закладах освіти навчається більше двох тисяч дітей, і ми прагнемо їх заохочувати та показувати, що заняття культурою — це модно, корисно, позитивно впливає на розвиток особистості, характеру. Нещодавно у місті була започаткована мистецька акція “Овація”, де ми відзначаємо найуспішніших дітей, які навчаються в мистецьких школах. Було передбачено сім призів по п’ять тисяч гривень та тридцять сім призів по тисячі гривень. Окрім того, є така акція й для викладачів. Такі заохочувальні акції сприяють розвитку культури та мистецької освіти, збільшується кількість дітей, які прагнуть займатися мистецтвом”, - розповів Ігор Поліщук.
Він зазначив, що зараз активно обговорюється реформа мистецької освіти. Влітку цього року Луцька міська рада на сесії прийняла звернення до Кабінету Міністрів України та депутатів Верховної Ради України, обраних від Волинської області, щодо скасування наказів Міністерства культури України, які стосуються реформи мистецької освіти, упровадження якої веде до руйнації системи мистецьких шкіл, адже усе це значно погіршить ефективність навчального процесу та рівень підготовки учнів, ставить під загрозу гідну оплату праці викладачів, знижує престижність вчительської професії та її мотиваційну складову. “Ми стурбовані тим, до чого призведе реформа, бо вона передбачає скорочення кількості годин, зникнення ряду предметів. На нашу думку, заняття в музичній школі — це творча, але щоденна важка й наполеглива праця. Цей наказ передбачає зменшення й без того скромної заробітної плати викладачів, що призведе до того, що вони почнуть звільнятися. Є ряд проблемних питань, які необхідно усунути. Завдяки музичному вихованню, яке формувалося десятиліттями, ми маємо твори, які є надбанням світової культури. Перш ніж вносити кардинальні зміни в мистецьку освіту, яка виховала тисячі професійних музикантів, потрібно добре подумати та зважено підходити до цього питання”, - резюмував Ігор Поліщук.
Заступник міністра культури, молоді та спорту Ірина Подоляк подякувала всім, хто дбає про стан культури, за активність та небайдужість. Вона зазначила, що Комітет приїхав задля того, щоб почути думку, для ведення діалогу, щоб можна було працювати над вирішенням проблем.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)