Про роботу галузі культури у 2019 році
Звіт про роботу департаменту культури у 2019 році
Протягом 2019 року діяльність департаменту культури спрямовувалась на реалізацію Програми розвитку культури у м.Луцьку на 2018-2020 роки, що затверджена рішенням міської ради від 15.12.2017 №35/8 (зі змінами) та передбачає створення належних умов для формування і розвитку інфраструктури галузі відповідно до вимог сьогодення, забезпечення умов рівного доступу членів громади до культурних процесів, підвищення ролі культури у суспільному розвитку міста. Для реалізації Програми протягом 2019 року використано 8 974 700 грн. Загальний бюджет галузі 2019 року 80 647 037 грн.
2019 року на базі закладів культури відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, за результатами роботи якого високо оцінено роботу окремих закладів та діяльність галузі загалом.
Заклади культури клубного типу
У зв’язку з передачею у міську комунальну власність районних закладів культури створено культурно-мистецький центр «Красне» шляхом об’єднання клубу «Патріот Батьківщини» і районного будинку культури.
У закладах культури клубного типу діє 54 клубних формування, з яких 13 творчих колективів мають почесне звання «народний»/«зразковий» аматорський. Впродовж року аматорські колективи Палацу культури: народний аматорський ансамбль танцю «Волинянка», народний аматорський оркестр народної музики «Волинянка», зразковий аматорський ансамбль танцю «Волиняночка» та народний аматорський ансамбль народної музики «Волиняночка» презентували творчий доробок на міжнародних фестивалях «Арабески в Богемії» у м.Брно (Чехія), «FESTARTE» (Португалія), у м.Карловац (Хорватія), у м.Любліні (Польща). Участь творчих колективів у міжнародних фестивалях та мистецьких конкурсах профінансовано на суму 539 000,00 грн. Придбано сценічні костюми та взуття на суму 318 200 грн, а також музичні інструменти (два баяни) на суму 293 000 грн.
Проведено капітальний ремонт глядацької зали Будинку культури мікрорайону Вересневе, придбано крісла та одяг сцени (1 055 000 грн.).
Бібліотечні заклади
Пріоритет діяльності-створення нової сучасної моделі бібліотек, як повноцінних інформаційно-ресурсних центрів. Кількість мешканців міста, охоплених бібліотечними послугами - 38789. Протягом року до бібліотечних фондів надійшло 2102 книги. З метою популяризації книги та книгочитання у бібліотеках реалізовано програми «Бібліотека-територія дитинства», «Літературні відкриття», «Бібліоняня», «Реабілітація через творчість» тощо. Загалом проведено 1886 різнопланових культурно-мистецьких заходів. Для користувачів бібліотек забезпечено безкоштовний доступ до Інтернет-мережі. Завершено трансформацію бібліотеки-філії №2 для дітей у сучасний простір сімейного дозвілля. На базі бібліотеки-філії №6 створено коворкінг-центр «Book-центр», як сучасний простір для відвідувачів книгозбірні. Капітально відремонтовано та переоснащено центральну бібліотеку для дітей, на базі якою реалізовано проект «Бібліотека-студія ДіМ» 2 519 835 грн. При бібліотеках започатковано діяльність літніх читальних залів. Розпочато автоматизовану систематизацію бібліотечних фондів в програмі «УФД/Бібліотека», наповнення електронного каталогу та штрих кодування документів. Проведено ремонтні роботи в бібліотеках-філіях №№7, 9, 11 для дорослих на суму 265 000 грн. Здійснено оновлення та осучаснення матеріально-технічної бази бібліотек (придбано нові сучасні бібліотечні меблі та обладнання, облаштування літніх читальних залів на суму 783 700 грн.)
Мистецькі навчальні заклади
Початкову мистецьку освіту за рахунок коштів міського бюджету здобуває 1980 дітей. Розмір щомісячної плати, що встановлено рішенням виконавчого комітету, становить 150-70 грн. Більше 500 учнів користуються пільгами в платі за навчання (діти, які відносяться до соціально-незахищених категорій). У школах діє 52 творчих колективи, що є активними учасниками загальноміських заходів. Більше шестисот учнів (621) є лауреатами мистецьких конкурсів міжнародного, всеукраїнського та регіонального статусів. Для участі обдарованих дітей у мистецьких конкурсах використано 200 000 грн. З метою здійснення моніторингу участі учнів шкіл у таких конкурсах, стимулювання учнів до активної творчої діяльності, виявлення творчо-обдарованих дітей проведено щорічну рейтингову акція «Овація». Цьогоріч упроваджено 7 мистецьких премій міського голови по 5000,00 грн. Ще 41 учень відзначено преміями в розмірі 1 тис. грн. Загалом на відзначення обдарованих дітей використано 96463,00 грн.
Проведено поточні ремонти приміщення класів музичних шкіл на суму 500 000 грн. Встановлено блискавкозахист на будівлі музичної школи №1 імені Ф.Шопена ( 378 078 грн). Капітально відремонтовано хол та коридори музичної школи №2, відремонтовано також стіни, стелю, встановлено економне освітлення, енергозберігаючі вікна, двері із звукоізоляцією на загальну суму 1 559 893 грн. Розпочато роботи з реконструкції будівлі музичної школи №3 для створення на її базі культурно-мистецького центру. У художній школі встановлена муфельна піч, проведено ремонт приміщення керамічної майстерні на суму 240 000 грн. В рамках заходів з реалізації програми НЕФКО розпочато проведення капітального ремонту будівель художньої школи (утеплення стін, заміна вікон) та музичної школи №1 імені Ф. Шопена.
Крім того у школах:
- здійснено вмеблювання навчальних класів та кабінетів на суму 300 000 грн
- придбано музичні інструменти на суму243 500 грн.
- придбано сценічні костюми, взуття на суму 85 000 грн
- придбано комп’ютерну техніку 30 000 грн.
Культурно-мистецькі заходи, проєкти
Протягом року проведено більше 3000 культурно-мистецьких та культурологічних заходів.
Серед найвагоміших, що стали традиційними та відбуваються щороку – фестивалі «Різдво у Луцьку», «З Різдвом Христовим», «Різдвяні піснеспіви», «Великдень у Луцьку», «Вишиті обереги єднання», «ArtJAZZ Cooperation», «Мандрівний вішак», «Стравінський та Україна», «Палітра культур» (інтеркультурний фестиваль), «Фронтера» (літературний фестиваль); мистецькі проекти «Різдвяна майстерня», «Великодня майстерня», «Кобзарське віче», заходи циклу «За Україну, за її волю!». Позитивний резонанс отримали проєкти, реалізовані в громадському просторі: «Весняна вулиця», «Вулиця Різдвяних янголів», «Великодня Писанка. Триєдине», галерея просто неба (на вул.Лесі Українки). Вперше у 2019 році проведено Міжнародний конкурс піаністів «Шопенівська весна», Міжнародний етнічний фестиваль «ЛіраФест». В рамках заходів з відзначення 590-ї річниці з’їзду монархів європейських держав реалізовано мистецькі проєкти «Луцьк 1429. Остання столиця» та «Саміт у Луцьку», здійснено театральну постановку п’єси О.Потурая «Присмерк», проведено Міжнародну наукову конференцію «Луцький з’їзд 1429 року на тлі епохи» за участю дослідників із Білорусі, Литви, Польщі та України. До Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва започатковано рейтингову акцію «Кращий в культурі», 20 лауреатів якої відзначено грошовою премією у розмірі 5000 грн у номінаціях: «Музичне мистецтво», «Образотворче мистецтво», «Бібліотеки», «Заклади культури клубного типу. Аматорська творчість», «Креативний простір» «Культурна спадщина. Музейний простір», «Фестивалі. Мистецькі події». Окрім того, 10 суб’єктам культурно-мистецької діяльності вручено спеціальні подяки «Кращий в культурі» та грошові премії у розмірі 1000 грн. Для реалізації заходів протягом року використано 5 067 200 грн.
Частину зазначених заходів реалізовано у співпраці з громадськими організаціями, творчими спілками, митцями.
Міжнародна культурна діяльність
Реалізовано проект «Луцьк – будуємо мости, а не стіни!» (грант Посольства Федеративної Республіки Німеччина у Києві у розмірі 1 338,0 євро). У рамках проекту проведено конкурс художніх робіт «Будуємо мости, а не стіни», роботи учасників якого презентовано на однойменній виставці. Відбулися відеопокази тематичних художніх історичних фільмів, відкриті лекції з вивчення німецької мови, інтелектуальна вікторина «Німеччина на перетині епох», літературний вечір, тематична екскурсія «Подорож Луцьком. З історії німецької громади», гутірка, концерт класичної музики німецьких композиторів, театралізоване дійство «День св. Мартіна у Луцьку» та інше.
Здійснюється робота з укладання грантового контракту у рамках проекту «Спільна культурна спадщина: відродження фольклору українсько-польського прикордоння» Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020». Проектом передбачено проведення етно-фестивалю, літньої мистецької етношколи у Волі Ухруській за участі дітей та викладачів музичних закладів Луцька, а також розробка маркованих туристичних шляхів стежками фольклорної спадщини; підготовка друкованого та електронного альбому зібраної фольклорної спадщини, електронної та друкованої туристичної мапи шляхів фольклорної спадщини обох територій та аудіозаписів зібраного мелосу. Початок реалізації проекту заплановано на травень 2020 року.
Триває реалізація Програми Ради Європи «Інтеркультурні міста», в рамках заходів якої відбувся робочий візит до Луцька експертів Ради Європи з питань інтеркультурної політики. Проведено зустрічі з місцевими координаторами Програми «Інтеркультурні міста» та керівниками виконавчих органів міської ради. За участі експертів Ради Європи, місцевих координаторів Програми та представників національно-культурних товариств Луцька проведено відкриту інтеркультурну гутірку «Діалог культур – разом до майбутнього». В рамках програми за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща в Луцьку проведено Дні польської культури та Дні Європи у Луцьку. Започатковано проведення Днів чеської культури, в рамках яких відбулися кінопокази, виставки, концерти, літературні презентації. Участь у заходах взяв Генеральний консул Чеської Республіки у Львові.
Охорона культурної спадщини
Укладено 5 охоронних договорів з користувачами пам’яток культурної спадщини.
Проведено обстеження стану збереження та дотримання режимів використання 39 об’єктів культурної спадщини.
Виконано роботи щодо встановлення меморіальної дошки Олексію Брисю та демонтажу меморіальної дошки Ярославу Галану.
Організовано роботи щодо доопрацювання історико-архітектурного опорного плану міста Луцька.
Спільно з депутатом міської ради А.Біланом підготовлено Програму реставрації автентичних вхідних дверей, балконів вікон в об’єктах культурної спадщини.
Пріоритети 2020 року
Добудова музичної школи №3, придбання музичних інструментів.
Створення Центру традиційної культури на базі Теремнівського будинку культури, Центру сучасних мистецтв - на базі клубу «Сучасник».
Виготовлення проектно-кошторисної документації для ремонту приміщення бібліотеки-філії №10 задля подальшої її трансформації у бібліотеку-ХАБ.
Підготовка заходів до відзначення 935-ї річниці писемної згадки про Луцьк.
Підготовка заходів до відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки.