1. Головна
  2. Оперативна інформація

Про вжиті заходи щодо вирішення негативної екологічної ситуації та поширення неприємного запаху у місті Луцьку

Сьогодні під час оперативної наради начальник відділу екології Оксана Тарабанюк поінформувала про пророблену роботу щодо боротьби з поширенням неприємного запаху у Луцьку.

Вона наголосила, що з 27 червня для врегулювання негативної екологічної ситуації в м.Луцьку із поширенням неприємних запахів працює тимчасова міжвідомча комісія. Основним завданням комісії було встановити та дослідити ймовірні джерела смороду та вжити заходів для їх усунення в межах своєї компетенції та в законний шлях.

Комісією були проаналізовані всі можливі джерела виникнення неприємних запахів: робота міської централізованої каналізаційної мережі, КНС, каналізаційних-очисних споруд, які експлуатує та обслуговує КП “Луцькводоканал”; роботу міської зливової каналізації, яку обслуговує ЛСКАП “Луцькспецкомунтранс”; роботу Луцького МПД ДП “Укрспирт”, ТзОВ “Агідель”, стан каналізаційно-очисних споруд на територіях прилеглих до міста ОТГ та сільських рад, які лише умовно можна назвати очисними спорудами. Перевірено звернення громадян на поширення неприємних запахів у районах приватної забудови, які пов’язані із самовільними врізками госпфекальної каналізації у зливові мережі.

Проаналізувавши всі можливі джерела виникнення неприємних запахів, висновок однозначний. Причиною різкого погіршення екологічного стану міста є неправомірне розміщення відходів мелясної барди ТОВ "Біопаливно-енергетична компанія". З 2016 року там виробляють біоетанол, компонент моторного палива. Через відсутність належних очисних споруд відходи зливаються у водні відстійники та очисні споруди, передбачені для переробки цукрового буряку. Ці відходи створюють нестерпний сморід, який завдає шкоди мешканцям міста та прилеглих сіл Луцького району.

Транспортування після спиртових відходів здійснюється на поля фільтрації, що використовуються, як відстійники для технічних вод цукрового виробництва. Внаслідок відкритого сушіння в повітря потрапляють шкідливі речовини з різким запахом, які подразнюють дихальну систему жителів.

За її словами, основною проблемою при утилізації післяспиртової барди є переробка рідкої фази, так званого «фугату», об’єм якого складає до 92% від усіх стоків. Органічні речовини стічних вод швидко піддаються бродінню і гинуть. Біля 70% забруднень даних стічних вод розкладаються протягом перших діб. У результаті гниття білкові речовини розкладаються до амінокислот, вуглекислоти та аміаку. В процесі бродіння цукру, що міститься у стічних водах, утворюються оцтова, молочна, масляна, та пропіонова кислоти, виділяється метан.

Стічні води спиртової промисловості, що зливаються на поля фільтрації, відкриті водойми, швидко загнивають, виділяють неприємні запахи (ці запахи приводять до удушшя та хвороб мешканців Луцька), а також є причиною розмноження комах. Ці забруднення розповсюджуються в межах повітряного басейну по Луцьку та ближніх селах досить нерівномірно, та на значні відстані, їх концентрація в повітрі в окремих районах може досягати загрозливих для здоров’я населення розмірів.

Саме це є причиною невдоволення громадськості, а неприємні запахи, які формуються  специфічними забруднюючими речовинами повітря, розглядаються як один із факторів, які можуть негативно впливати на здоров’я людини. То з чого ж складається сморід? Сірководень – нейротропна отрута. Може спричинити головний біль, дратівливість, порушення функції печінки, шлунку і підшлункової залози. Аміак уражає нервову систему, дихальні шляхи, може викликати запалення легенів, бронхіти, сприяти розвитку бронхіальної астми. Аміак також подразнює слизові оболонки очей, дихальних шляхів. Меркаптани мають алергенну дію. Ці речовини небезпечні для вагітних. У жінок, що піддавались тривалій дії сірководню, спостерігались викидні, народження дітей з низькою масою тіла.

Державний моніторинг атмосферного повітря здійснюється в Україні підрозділами Гідрометеорологічної служби у 53 містах на 162 стаціонарних постах спостереження з 7-ома основними домішками (пил, діоксид сірки, розчинні сульфати, оксид вуглецю, діоксид та оксид азоту, фенол, бензапірен). Для деяких міст встановлені ще додаткові домішки (от як формальдегід у Луцьку). В місті Луцьк дослідження здійснюються на 3-ох стаціонарних постах на вул.Шопена, Конякіна, Рівненській. На жаль, в Україні немає досліджень впливу запахів на здоров’я людини. Хоча такі складові цих викидів, як аміак, сірководень, метил-меркаптан та інші шкідливі речовини, що належать до 4 та 2 класу небезпеки, мали б бути об’єктом постійного моніторингу, а результати цього моніторингу бути доступними мешканцям районів, що знаходяться поруч з шкідливими об’єктами. Тому, міська рада замовила здійснення досліджень стану атмосферного повітря ДП Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України.

Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції: б) дають згоду на розміщення на своїй території підприємств, установ і організацій у порядку, визначеному законом. Підприємство ТзОВ “БіоПЕК” розташоване за межами міста і жодних погоджень ні на розміщення на території Боратинської сільської ради, ні на будівництво Луцька міська рада не надавала.

В межах своєї компетенції міська рада звернулась до всіх підрозділів виконавчої влади, уповноважених на здійснення контролю за дотриманням природоохоронного законодавства (Державної екологічної інспекції у Волинській області, міського та головного управлінь Держпродспоживслужби, Міністерства екології та природних ресурсів, Міністерства агропромислового розвитку та продовольства України, СБУ, Прем’єр-міністра України В.Гройсмана). Крім того, направлені звернення до прокуратури Волинської області щодо протиправного скидання стічних вод у міську централізовану каналізаційну мережу, що сприяло забрудненню стічних вод та поширенню неприємних запахів по всьому місту, навіть у районах, де практично ніколи не відчувалось смороду. До складу тимчасової комісії входять представники різноманітних підрозділів міської ради, комунальних підприємств, Держпродспоживслужби та обласного лабораторного центру МОЗ України. Кожен із фахівців максимально долучився до підготовки інформаційних матеріалів по висвітленню та роз’ясненню екологічної проблеми, що виникла у місті.

На виконання ст.9 ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища” було максимально забезпечено вільний доступ до інформації про стан навколишнього природного середовища. Працівниками відділу екології, відділу інформаційної роботи та департаменту муніципальної варти організовано виїзд журналістів на поля фільтрації ПАТ “Гнідавський цукровий завод”, представники міської влади, комунальних підприємств, причетних до вирішення проблеми та депутати міської ради неодноразово висвітлювали різносторонні аспекти проблеми, що виникла на телебаченні, на офіційному сайті, в соціальних мережах.

Громадськість міста в суботу 6 липня 2019 року зібралась на мирний мітинг на Театральному майдані міста, а на 18 липня ініціює проведення громадських слухань з даного питання. Міська рада бере на себе зобов’язання організувати та взяти активну участь у обговоренні проблеми. Робота міської комісії триває. Ми продовжуємо моніторити ситуацію, виявляти факти правопорушень у поводження з відходами та неочищеними скидами будь-яких виробництв на власній території. Далі сподіваємось на застосування практичних заходів контролю від екологічної інспекції та прокуратури.

 

Відділ інформаційної роботи міської ради

(777904, 777946, 724727, 720665)