Проблема стічних вод у суміжних громадах загострюється – який вихід?
7 серпня набрав чинності Закон України «Про водовідведення та очищення стічних вод», спрямований на забезпечення громадян послугами якісного централізованого та нецентралізованого водовідведення при одночасному зменшенні негативного впливу стічних вод на навколишнє середовище. І хоча Закон уже офіційно вступив в силу, але, на жаль, на практиці його реалізація невизначена ані у часі, ні в сформованих пропозиціях. Однією з причин цього є відсутність ухвалених Урядом нормативних і піднормативних актів, які мали б бути прийняті до 7 серпня, а також усвідомлення усіх складнощів водовідведення, про які «Луцькводоканал» повідомляв у попередніх публікаціях, зокрема – за посиланнями: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02mi4ohKtktLYTudiNxsmQy7ozDhKjT5z36JQKqppYb7yoyfS48SAj5YWwawyS8Urrl&id=916481158399645
Також є великий ризик того, що коли даний Закон запрацює, то стануть очевидними небажані наслідки реформи децентралізації, оскільки мало які громади здатні забезпечити якісний процес водовідведення і очищення стічних вод для власних потреб. Цю думку підтверджує той факт, що наші суміжні з Луцьком громади усвідомлюють суть даної проблеми, але не йдуть назустріч ініціативам КП «Луцькводоканал» по врегулюванню даної проблеми, уникають обговорень цієї вкрай важливої теми, воліючи просто затягувати час. При цьому громади усвідомлюють, що водовідведення – це їхня відповідальність, яка потребує величезних фінансових вливань і при цьому не забезпечує соціального визнання чи якихось політичних балів.
Отож, на сьогодні реалізація Закону потребує прийняття ряду нормативних актів. Проте наслідком може стати неспроможність громад у реалізації законодавчих вимог.
Але довго уникати відповідальності у цьому питанні, провідному для збереження екології і якісного функціонування громад, усе одно не вдасться. Необхідно розуміти важливість даного напрямку в контексті Європейських перспектив України. Адже цей Закон входить в пакет необхідних вимог в напрямку Євроінтеграції України. Без його виконання європейське майбутнє України стає більш недосяжним. Ось чому громади повинні працювати над пошуком рішення проблеми, надавати свої пропозиції, а не сторонитися, марно сподіваючись, що хтось вирішить цю проблему за них.
КП «Луцькводоканал»