Розпочинаються роботи з реконструкції лугопарку вздовж вул.Набережної
Луцька міська територіальна громада має на меті реконструювати існуючий лугопарк на березі р.Стир в м.Луцьку, який є частиною мережі Емеральд, шляхом створення інфраструктури для споглядання, дослідження природи, збереження та примноження біорізноманіття, створення безбар’єрного доступу людей до природи, зокрема, берегу річки, покращення його рекреаційної, туристичної, а також пізнавальної привабливості як для жителів громади, так і для сторонніх відвідувачів.
Вже на цьому тижні будуть розпочаті передпроєктні роботи з видалення аварійних, сухостійних, фаутних дерев та чагарників. Відповідно до рішення постійно діючої комісії з визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості на території Луцької міської територіальної громади від 18 лютого 2025 року та акту обстеження зелених насаджень від 15 січня 2025 року на території лугопарку на площі понад 10 га будуть видалені 684 шт. дерев та 197 кущів. Серед них 453 шт. - це самосійні клен-ясен американський та 226 шт. верби самосійної, а також аварійні, перестійні, фаутні, уражені омелою понад 60% крони дерева. Загальна кількість насаджень на цій території сьогодні понад 30 тис. шт. Переважна більшість насаджень залишаться збереженими, як основа майбутнього парку.
Сучасна територія лугопарку потребує реконструкції, оскільки тривалий період хаотичного інтенсивного використання території та природних ресурсів лугопарку, призвів до втрати різноманіття типової місцевої рослинності, територія тут вкрита самосійними однотипними насадженнями верби білої, що порушує стійкість екосистеми, відбувається заселення інвазійних видів, поширення шкідників дерев (омела). Основну небезпеку для місцевих рослинних угруповань становить не лише швидке розповсюдження цих рослин, а й те, що вони збіднюють місцеву флору, пригнічуючи інші рослини. До інвазійних видів можна віднести, наприклад, «білу акацію» (робінію псевдоакацію), клен ясенелистий.
Реалізація проєкту опосередковано збільшуватиме різноманіття фауни. При збільшенні видового складу рослин на території лугопарку забезпечуватимуться додаткові умови для тварин, які оселятимуться в насадженнях або використовуватимуть їх іншим чином. Наприклад, наявність дерев із плодами (особливо такими, що лишаються на зиму) приваблює різні види птахів, горіхоплідні породи — білок та вовчків, наявність густої трав’янистої рослинності збільшує видове розмаїття комах, які, у свою чергу, приваблюють рептилій та амфібій. До асортименту насаджень будуть включені медоносні види рослин, які приваблюватимуть бджіл та інших запилювачів. У свою чергу, це підвищить врожайність плодових дерев у навколишніх садах. За можливістю на території зеленої зони будуть збережені старі дерева з дуплами, адже вони слугують місцем для гніздування багатьох птахів і прихистком для ссавців — зокрема в дуплах збираються на зимівлю деякі види кажанів. На території зеленої зони передбачено реконструкцію природних водойм та урізноманітнення прибережної рослинності, оскільки в ній розмножуються водоплавні види птахів, болотяні черепахи, різні види амфібій, риб тощо. Чим більшим є біологічне різноманіття зеленої зони, тим кращий її біологічний баланс й тим краще почуватимуться в ній усі її мешканці: рослини, тварини й, зрештою, люди.
Технічні рішення будуть спрямовані на адаптацію до кліматичних змін, а саме влаштування дощових садків та природних лук з різнотрав’я забезпечить стійкість екосистеми лугопарку до аномальних природних явищ, як от періоди надмірних опадів чи тривалої посухи, підбір рослин, які плануємо висаджувати, здійснюватиметься на підставі їх характеристик (стійкість до посухи, перевага місцевим видам, зимостійкість, декоративність, наявність плодів, що можуть стати харчовою базою для птахів тощо). Також застосовані рішення сприятимуть охороні навколишнього середовища: влаштування пристроїв для очищення зливових вод від механічного забруднення та нафто-бензо вловлювачі, а також біологічне очищення вищою водною рослинністю у створених дощових садках.
Рослини, які рекомендовані науковцями для висаджування в майбутньому парку.
Дерева:
метасеквойя гліптостробоідна –Metasequoia glyptostroboides;
тсуга канадська – Tsuga canadensis;
болотний кипарис – Taxodium distichum;
клен цукровий – Acer saccharinum;
вільха чорна – Alnus glutinosa;
вільха сіра – Alnus incana
береза бородавчаста – Betula pendula;
багрянник японський – Cercidiphyllum japonicum;
горіх чорний – Juglans nigra;
черемха звичайна – Prunus padus;
дуб болотний – Quercus palustris;
верба біла – Salix alba;
липа дрібнолиста – Tilia cordata;
лапина крилоплода – Pterocarya pterocarpa.
Кущі:
аронія чорноплідна – Aronia melanocarpa;
бруслина європейська –Euonymus europaeus;
верба козяча – Salix caprea;
бузина чорна – Sambucus nigra;
сніжноягодник білий – Symphoricarpos albus;
тамарикс –Tamarix parviflora 21 Кальмія вузьколиста – Kalmia angustifolia.
Ліани:
дівочий виноград п'ятилисточковий – Parthenocíssus quinquefolia (L.) Planch;
жимолость каприфоль – Lonicera caprifolium (ліана).
Відділ екології та департамент ЖКГ