Соціальний захист працюючих у шкідливих умовах
Під час укладання трудового договору роботодавець зобов’язаний проінформувати працівника під розписку про умови праці та наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства та колективного договору. Такі обов’язки для роботодавця прописані ст. 29 КЗпП України.
Законодавчими та іншими нормативно-правовими актами передбачено, що як компенсацію за шкідливі умови праці працівники мають право на щорічну оплачувану додаткову відпустку, підвищену оплату праці, скорочену тривалість робочого тижня, пільгове пенсійне забезпечення, безплатне лікувально-профілактичне харчування. Для встановлення даних пільг та визначення їх розміру проводиться атестація робочих місць. Порядок проведення атестації визначений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 „Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці”. Атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років, строки проведення визначаються колективним договором, однак відповідальність за своєчасне та якісне її проведення покладається на керівника.
Встановлені працівникам за результатами атестації пільги та компенсації передбачаються в колективному договорі. При цьому необхідно обумовити перелік професій та посад, працівники яких зайняті в шкідливих умовах праці, та встановлені їм види і розміри пільг за умови праці. При укладанні колективного договору на підприємстві може бути прийнято рішення про надання працівникам пільг за умови праці у вищих розмірах, ніж визначено за результатами атестації. Такі пільги надаються за рахунок власних коштів, їх розміри та умови надання обумовлюються сторонами колективно-договірних переговорів і встановлюються в колективному договорі.
Слід зауважити, що метою атестації є не лише визначення всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, які впливають на працівників, та надання їм пільг та компенсацій за роботу у несприятливих умовах праці, а також для розроблення і реалізації власником заходів з усунення цих факторів або послаблення їх дії. Тому заключним етапом проведення атестації робочих місць є розроблення заходів з поліпшення і оздоровлення умов праці працівників.
Варто знати, коли атестація робочих місць не проведена, працівники втрачають своє право на отримання вище зазначених пільг та компенсацій за умови праці. В цьому випадку кожен громадянин має право на захист своїх прав та інтересів в судовому порядку.
Практика реалізації прав найманих працівників нашого міста, зайнятих в шкідливих і важких умовах праці, свідчить про те, що не всі роботодавці виконують свої зобов’язання щодо соціального захисту даної категорії працівників.
З цих питань експертами з умов праці управління економіки Луцької міської ради в ІІІ кварталі 2011 року проведено перевірки 18 суб’єктів господарювання, із яких 11 мали робочі місця, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та № 2. Загальна кількість робочих місць, що підлягали атестації на перевірених підприємствах, становила 205,, з яких атестовано 84,9 відсотка.
Виявлено, що практично на кожному другому підприємстві атестація робочих місць не проведена. З цієї причини порушені права на пільги за умови праці для 32 осіб, із яких 15 мали право пенсію за віком на пільгових умовах. В числі таких ПП «Іола», СП ТзОВ «Ансер-Україна», ТзОВ «Спецрембуд-1», ПП «ВолиньБонБуд», Луцька заготівельно-збутова база, ТзОВ «Стройхем Луцьк», ТзОВ «Волиньморепродукти». Керівникам рекомендовано усунути виявлені порушення, провести атестацію робочих місць та забезпечити надання працівникам пільг за умови праці.
Відділ праці управління економіки