1. Головна
  2. Оперативна інформація

Спеціалізоване формування «Служба соціальної підтримки сім’ї» допомагає сім’ям, які перебувають в складних життєвих обставинах

       Саме це є пріоритетним напрямком роботи Луцького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

       Встановлено державні критерії, за якими сім’я визначається як така, що опинилася у складних життєвих обставинах - це інвалідність батьків або дітей, вимушена міграція, наркотична або алкогольна залежність одного з членів сімей, перебування одного з членів сім’ї у місцях позбавленні волі, ВІЛ-інфекція, насильство, безпритульність, сирітство, зневажене ставлення і складні стосунки в сім’ї, безробіття.

       Під час оперативної наради директор ЛМЦСССДМ Ліна Галан розповіла, що зараз на обліку в цій установі перебуває 195 сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, в яких виховується 372 дитини. За 9 місяців 2011 року виявлено 87 кризових сімей (в них 158 дітей), які раніше на обліку не перебували. Здійснено 794 соціальні інспектування сімей.

       Найбільша увага приділяється сім’ям, які перебувають під соціальним супроводом, ним охоплено 15 найкризовіших сімей, в яких виховується 31 дитина.

       Найбільша співпраця щодо вирішення сімейного неблагополуччя налагоджена з  навчальними закладами м. Луцька, службою у справах дітей, міським відділом кримінально-виконавчої інспекції, департаментом соціальної політики, медичними закладами, міським центром зайнятості. Здійснюється також соціальний патронаж сімей, до соціальної роботи залучили ВОБО «Луцьк-Аркен» Королівства Норвегія, яка взяла під своє шефство 10 найбільш кризових сімей, трьом сім’ям у вихованні та догляді дітей допомагають волонтери. При цьому, результат супроводу залежить від бажання дорослих членів родини співпрацювати з соціальним працівником та докладання власних зусиль у вирішені проблем сім’ї.

       Усім сім’ям надаються послуги, спрямовані на покращення соціально-побутових умов, вживаються заходи щодо налагодження взаємостосунків в родині, проводиться профілактика соціально небезпечних хвороб та популяризації здорового способу життя, надаються юридичні консультації щодо оформлення необхідних пакетів документів, стягнення аліментів, оформлення документів, які посвідчують особу, та сприяння в працевлаштуванні.

       Створено кабінет екстреної допомоги, і за 9 місяців 2011 року надана гуманітарна допомога 388 членам сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Активними партнерами, які надають гуманітарну підтримку, є «Дитяча місія. Україна» та фонд «Європейський вектор».

       Актуальною і гострою проблемою у роботі ЛМЦСССДМ є ріст домашнього насильста. За звітний період надійшло 757 повідомлень про вчинення насильства в сім’ї (в т.ч., 8 повідомлень щодо насильства над неповнолітніми дітьми). Здійснено 639 інспектувань таких родин і 64 сім’ї, в яких виховується 113 дітей, поставлено на облік сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. 90% усіх випадків домашнього насильства (фізичного, психологічного, сексуального, економічного) скоєні у стані алкогольного сп’яніння. Виклики дільничного інспектора не вирішують проблеми у родині, сім’я потребує підтримки кваліфікованих спеціалістів. Створюються корекційні програми по роботі з кривдниками задля попередження насильства в сім’ї.

       Невирішені проблеми кризових сімей найчастіше є причинами росту соціального сирітства. З метою профілактики раннього соціального сирітства, запобігання відмовам жінок від новонароджених дітей, формування засад усвідомленого відповідального батьківства при Луцькому клінічному пологовому будинку працює консультативний пункт. У цьому році  випадків відмов від немовлят не було. Але немає такого ж позитивного результату стосовно народження дітей асоціальними мамами. Спеціалісти центру працювали з 7 жінками з новонародженими дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах, та 3 неповнолітніми породіллями.

       Відповідно до Порядку взаємодії ЦСССДМ та служб у справах дітей, у процесі встановлення опіки, піклування, створення та забезпечення діяльності прийомних сімей здійснено 139 оцінок потреб дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та здатності опікунів їх задовольняти. В Банку даних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, перебуває 180 дітей.

       На постійному контролі робота з прийомними сім’ями, які створені в м. Луцьку. Ведеться соціальне супроводження 3 прийомних сімей, в яких виховується 6 дітей. За 9 місяців 2011 року надано 162 послуги. Створена група взаємопідтримки для прийомних сімей, в рамках якої вже було проведено 2 семінари на тему «Аспекти соціальної роботи з прийомними сім'ями. Нормативно-законодавча база» та «Соціальні гарантії сім’ї».

       Для дітей з сімей, які опинились в складних життєвих обставинах, постійно проводяться різноманітні заходи, до яких залучають практично усіх дітей з сімей, які опинились в складних життєвих обставинах, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими потребами. 

       Велика увага приділяється співпраці з громадськими організаціями, проведенню спільних заходів та вирішенню соціальних проблем сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. На сьогодні партнерами Центру є понад 30 громадських організацій соціально-психологічного спрямування, що дає змогу спільно реалізовувати чимало спільних проектів та ідей.

       Активно проводиться робота зі створення довідника громадських організацій «Довідник інституцій соціально-психологічного спрямування м. Луцька», його поширюватимуть між державними установами, громадськими організаціями, медичними та загальнооосвітніми закладами, правоохоронними органами.

       За сприяння та з ініціативи Луцького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді відкрита соціальна вітрина виробів дітей та молоді з особливими потребами студії «Творчість» ВОБФ «Переображення» у сувенірній крамниці «Вінок волошковий».

       Перший заступник міського голови Святослав Кравчук зазначив, що питання, з якого доповіли Федір Шульган та Ліна Галан, стосуються кожного. «За 2011 рік неповнолітніми уже скоєно 68 злочинів. Це 44 дитини, 12 з них були у стані алкогольного сп’яніння. Зменшилась кількість дітей, які вчинили злочин повторно, однак збільшилась кількість злочинців у віці 16-17 років», - навів статистику Святослав Кравчук. Він доручив начальнику управління розвитку підприємництва та реклами Олександру Козлюку вживати серйозні заходи до тих підприємців, які продовжують продавати алкоголь неповнолітнім.

       Крім того, Святослав Кравчук звернув увагу на вирішення таких питань, як вулична торгівля, освітлення зупинок громадського транспорту, та поінформував, що з наступного року на проспекті Волі щонеділі відбуватимуться спортивні заходи.

 

 

Відділ інформаційної роботи міської ради

(777904, 777946, 724727, 720665)