Старіння та відмирання дерев під впливом шкідників, хвороб та глобальних змін клімату — одна з вразливих міських проблем
Однією з проблем в галузі зеленого будівництва міста Луцька є велика кількість аварійних, уражених хворобами та шкідниками насаджень. Для Луцька питання є досить вразливим, бо переважна більшість декоративних насаджень (а серед них - такі улюблені лучанами, блакитні ялини, що на Театральному майдані, на меморіальному комплексі “Вічна слава”, біля центрального корпусу ВНУ імені Лесі Українки, Свято-Троїцького кафедрального собору зі сторони юнацької бібліотеки, в центральному парку культури та відпочинку імені Лесі Українки) мають приблизно однаковий вік - 40-50 років.
Хвороби, масове ураження шкідниками, проростання поза межами природного ареалу, який (зі слів волинських лісівників) закінчується на рівні смт Маневичі, тобто далеко на північ від Луцька, та й, безумовно, антропогенне навантаження (забруднення атмосферного повітря, ґрунтів), недостатня кількість опадів в останні роки та загальне підвищення температури повітря через глобальні зміни клімату — весь цей комплекс негативних факторів призводить до природного відмирання дерев, які десятиліттями прикрашали наше місто. Сьогодні частина з них уже загинули (всохли), окремі знаходяться на межі, втративши декоративну та природну цінність.
За словами начальника відділу екології Луцької міської ради Оксани Лисак, більшість міських територій, на яких розміщені зелені насадження, що мають естетичну, природну та наукову цінність, з метою їх збереження мають статус об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, ботанічних, загальнозоологічних та інших пам’яток природи. Тому, для впорядкування насаджень на цих територіях з дотриманням вимог чинного природоохоронного законодавства, підготовлено ряд дозвільних документів для їх видалення.
Відділ екології для підготовки експертного висновку та акту обстеження аварійних, сухостійних, вражених шкідниками насаджень на меморіальному комплексі “Вічна слава”, біля Теремнівських ставків, у “Дубовому гаю”, в “Пташиному гаю” та інших міських об’єктах, запросив спеціалістів - науковців кафедри садово-паркового господарства ВНУ ім. Лесі Українки Василя Войтюка та Марію Шепелюк. Також постійно консультуються з волинськими лісівниками, фахівцями Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Херсонлісозахист».
У червні цього року звернулись до управління екології та природних ресурсів волинської обласної державної адміністрації про отримання лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природо-захисного фонду місцевого значення та рішенням міської ради від 28.08.2020 №91/12 КП “Парки та сквери м. Луцька” було надано дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів у межах об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. Тож, у межах чинних ордерів на знесення зелених насаджень вже до кінця року будуть завершені роботи з видалення: 23 аварійних дерев на меморіальному комплексі “Вічна слава” (серед них 14 ялин), 12 дерев в “Дубовому гаю”, 12 дерев в “Пташиному гаю”, 16 - біля Теремнівських ставків.
Після завершення робіт, вивезення та знищення деревини, ураженої шкідниками, на територіях об’єктів, де проведено видалення, будуть висаджені крупномірні декоративні насадження. Висадка молодих рослин в “Дубовому гаю” та біля Теремнівських ставків вже проведена восени цього року. На центральних вулицях та площах заміна насаджень відбуватиметься лише за погодженими проєктами, які будуть внесені на обговорення громаді міста.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)