Тетяна Гнатів: «У час кризи місія культури особлива»
Теперішні карантинні заходи через пандемію коронавірусу перекреслили попередні плани роботи галузі культури Луцька. Проте культурна еліта міста зуміла зорганізуватися, налагодити роботу галузі, урізноманітнити вимушене перебування людей у 4 стінах онлайн конкурсами, квестами, презентаціями, виставками, екскурсіями. Мабуть, не одного жителя з інших регіонів України дивує, як вирує у нас життя. Мало хто здогадується, що авторство усіх цих креативних ідей, якими нині насичена соціальна мережа «Фейсбук», належить департаменту культури Луцької міської ради на чолі з Тетяною Гнатів разом з колективами музичних та художньої школи, бібліотечної системи, Палацу культури м. Луцька, КМЦ «Красне», Теремнівського та Вересневого будинків культури, клубу «Сучасник».
– У час кризи місія культури особлива, – зауважує директор департаменту культури Луцької міської ради Тетяна Гнатів. – Адже культура – життєва сила суспільства, а мистецтво – особливі ліки для душі. У зв’язку з поширенням коронавірусу COVID-19 наш департамент переформатував свою діяльність та перейшов на дистанційний режим роботи. На початку було складно налагодити процес, однак натепер, як то кажуть, все стало на рейки. Щоранку проводимо онлайн наради, плануємо день, окреслюємо плани на найближчий період, аналізуємо проведену роботу. Для нас важливо охопити увагою якомога більше людей, зокрема дітей, долучити їх до творчого процесу. Бо коли людина творить- акумулює позитивні емоції, що допомагають подолати труднощі та стрес, викликані карантином. Комусь може спасти на думку, що працювати удома легше, ніж в офісі. Навпаки! Ти постійно маєш бути біля комп’ютера та оперативно приймати рішення і організовувати незвичний ще для нас віртуальний безперервний процес роботи галузі. Та й творчу роботу неможливо обмежити часом або місцем! Погляньте, скільки передбачено культурно-мистецьких заходів на цей великодній період, який ми будемо проводити в особливому режимі! Цьогоріч, правда в іншому форматі, діятиме «Великодня майстерня» – традиційний мистецький проєкт, що відбувається у Луцьку в переддень Великодня. Як відомо, тут відбуваються зустрічі з етнографами, фольклористами, проходять майстер-класи з писанкарства, народно-обрядових дійств та виготовлення великодньої атрибутики. Чимало дорослих і дітей уже зацікавилися проєктом. Впродовж тижня до 19 квітня запрошуємо долучатися усіх охочих до різноманітних майстер-класів онлайн. Переглядайте відео, залишайте коментарі із запитаннями та побажаннями, діліться дописами, показуйте власні створені роботи. На моє переконання, карантин – це час можливостей! Пізнавайте нове, не виходячи з дому.
Попри карантин все-таки відбудеться і традиційний конкурс Великодньої писанки «Писанковий дивосвіт»! Щоправда, у форматі онлайн.
Отож, запрошуємо творчих дітей Луцька долучитися до мистецького проєкту! Відзнаки ми вручимо після завершення карантину. Відомі писанкарі нашого міста, викладачі художньої школи надають консультації та проводять професійні майстер-класи. Зокрема можна переглянути відео майстер-класу з писанкарства талановитої майстрині члена Волинського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Віри Конської. Це завжди актуально і пізнавально! Готуючись до Великодня, є нагода опанувати техніку створення травленої писанки, відповідний майстер-клас подають викладачі Луцької художньої школи Світлана та Андрій Діхтярук. У Великодні дні запрошуємо послухати духовні піснеспіви церковних громад нашого міста, веснянки з Колодяжного у виконанні гурту «Жайворонки», переглянути концерт «Сонцеграй» за участі творчих колективів міста, мистецький проект «Великдень з Тетяною Ціхоцькою», онлайн виставку «Писанки Великої Волині. Сонячна колекція» з родинної колекції Косачів. Це далеко не повний перелік заходів, які підготували заклади культури.
З початком всеукраїнського карантину і обмежень проведення масових заходів виникла ідея провести дистанційний фестиваль для дитячих і дорослих театрів. Луцький «ГаРмИдЕр» вкотре довів, що театр може виходити за свої межі – понад 40 колективів з України та зарубіжжя надіслали свої заявки на фестиваль «Вішак-online»! Партнером фестивалю виступала Асоціація «Український незалежний театр».
Активно включилися в процес Палац культури міста Луцька, культурно-мистецький центр «Красне», Будинок культури мікрорайону Вересневе, бібліотечні заклади міста, які ініціювали чимало цікавих проєктів, що матимуть продовження і після карантину. Принагідно усіх дорослих та малих запрошую долучитись до відеомарафону поезії, онлайн-проекту «Селфі з улюбленою книгою». Надалі у нас ще намічено Фестиваль родинної творчості «ArtFamilyFest». Отож, ласкаво просимо у наш віртуальний простір!
Чимало конкурсів онлайн запропонували мистецькі заклади. Судячи з відгуків, юні лучани сприйняли їх з захопленням, адже це така можливість показати свої таланти всьому світу за посередництвом інтернету.
Дійсно, учні, наприклад, музичних шкіл Луцька в умовах карантину виконують домашні завдання, підвищують виконавську майстерність і... змагаються в музичних конкурсах! І при таких нагодах я постійно прошу користувачів інтернету підтримати талановитих юних музикантів! Для них це дуже важливо! Ось нещодавно завершився конкурс «3D/DітиDімDистанційно», ініційований Луцькою музичною школою №1 імені Фридерика Шопена. Він мав на меті кілька завдань: підвищення рівня виконавської майстерності; розширення комплексу професійних (у тому числі виконавських) компетентностей, що спрямовані на професійну художньо-творчу самореалізацію особистості; удосконалення навиків комунікації в сучасному інтернет-просторі. І діти активно включились до нього. Луцька художня школа розпочала конкурс творчих робіт «Краса і доброта – символи життя» з метою пошуку нових форм навчання, стимулювання учнів до творчого процесу та творчих знахідок, самостійного виконання завдань на основі набутих знань в школі. Рекомендовані теми досить широкі для вияву фантазії і хисту – «Україна – наш дім», «Моя сім’я – моя фортеця», «Місто, в якому я живу», «Природа навколо нас», «Героїчна боротьба України», «Наші супутники життя» (тварини, птахи, риби та інші живі істоти), «Планета Земля», «Ілюстрація улюбленого літературного твору» тощо. Номінації конкурсу: графіка, живопис, скульптура, декоративно – прикладне мистецтво (витинанка, розпис, аплікація та інше), фотографія, інсталяція. Конкурсні роботи будуть представлені для огляду онлайн та у виставковій залі школи після закінчення карантину.
Уже можна привітати переможців дистанційного конкурсу юних композиторів, ініційованого Луцькою музичною школою №2. Діти виконували власну музику, на створення якої надихнула творчість Лесі Українки. Цікавий мистецький експеримент, який варто продовжувати і після карантину. Спасибі викладачам школи, творчих успіхів талановитим дітям!
З метою популяризації фортепіанного мистецтва, підтримки дитячих ініціатив в умовах дистанційного навчання Луцька музична школа №3 започаткувала музичний проєкт «Я люблю фортепіано». Він покликаний відшукати нові форми та методи навчання, дати більший простір для самореалізації та творчих пошуків учнів, продемонструвати результати роботи у форматі онлайн. Також цей заклад запропонував музичні проєкти «Весняні замальовки», а ще «Скрипковий ключ» – щоб, використовуючи сучасні комунікативні можливості спілкування в умовах дистанційного навчання, відкрити нові можливості саморозвитку і самореалізації творчих здібностей учнів-скрипалів. Окрім того, музична школа №3 організовує для учнів майстер-класи у форматі онлайн. Першим став майстер-клас від Тимофія Старенкова – соліста Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Григорія Вірьовки.
Ще юні лучани мають змогу взяти участь у конкурсах «Весняні замальовки», «Кольорові писанки», «Великдень надихає».
Досить вдалими і цікавими виявилися цикл розповідей з історії та культури Луцька, майстер-класи з вокального мистецтва та писанкарства, ретроспективний проект «З архівної скрині» на сайтах http://culture-lutsk.org.ua, https://www.facebook.com/lutskculture/. Чи матимуть вони продовження після карантину?
Так. Наступними будуть ще рейтингова акція «Овація» серед обдарованих дітей мистецьких шкіл. Оцінювання відбувається онлайн, формуємо перелік номінантів. Переможці отримають премію міського голови Луцька. Відзначення плануємо після карантину і, сподіваюсь, концерт обдарованих дітей-лауреатів рейтингової акції «Овація» відбудеться в Палаці культури на завершення навчального року. Уже плануємо роботу з дітьми на період літніх канікул, зокрема бібліотечні заклади готують програму «Бібліотека-територія дитинства», намічаємо культурно-просвітницькі та мистецькі заходи і в Будинках культури та клубах. А після карантину хочемо зробити великий «оптимістичний» концерт!
Завершується черговий тиждень карантину, і я з вдячністю звертаюся до усіх працівників галузі культури нашого міста, діячів культури і мистецтва, які в черговий раз довели високу моральну відповідальність, згуртованість, професійну спроможність, мобільність. У всі важкі часи випробувань для людства культура завжди виконувала особливу, важливу місію. Дякую вам за це розуміння! Ми змогли швидко трансформуватися і, використовуючи сучасні технології, приносити користь людям. Особлива подяка тим, хто працює з дітьми!
Чимало людей хотіли б зберегти і цього року народні традиції святкування Воскресіння Христового. Різні конфесії вже анонсували онлайн трансляції з храмів великодніх богослужінь, що забезпечить релігійну складову свята. А як-от у домашніх умовах провести, наприклад, гаївки, «обливаний понеділок», усілякі пасхальні забави, частування паскою і крашанками родичів? Поділіться особистими задумами проведення Великоднього періоду у колі сім’ї.
Цього року, на жаль, святкуватимемо без запрошення до спільного столу батьків, бо вони не мають змоги через карантин прибути до нас. Через те доведеться відмовитись від нашого родинного звичаю обмінюватись писанками. Напевне, не підемо до храму, а будемо дивитись онлайн трансляцію богослужінь. Але все ж певні традиції залишаться незмінними. Наприклад, я обов’язково печу паску, причому за маминим рецептом. Якщо господиням цікаво, можу поділитися. Необхідно: 1 л молока, 15 яєць (бажано домашніх), 10 жовтків, 100 гр. дріжджів, 200 гр. вершкового масла, 0,5 кг (можна більше) цукру, 2,5 кг борошна, ваніль, кориця, родзинки. Доконче потрібно мати позитивний настрій та душевний спокій! Звичайно, в нашій сім’ї зберігається традиція виготовляти крашанки, писанки, шкрябанки. Намагаюсь уникати хімічних барвників, використовуючи, зокрема, цибулиння для червоного кольору. Колись же наші предки для фарбування яєць до Великодніх свят використовували лише природні барвники: озимину, кропиву, березові сережки, цвіт ромашки, ягоди чорниці, бузини, шовковиці. Спробуйте й ви так зробити. Творчого натхнення та успіхів усім!
І традиційно напередодні свята що побажаєте нашим читачам?
Всім здоров’я, радості, любові і добра! Стежте за новинами на офіційному сайті міської ради https://www.lutskrada.gov.ua/, департаменту культури http://culture-lutsk.org.ua/ та сторінках соціальних мереж Facebook, Instagram,YouTube-каналі.
Працівники продовжують роботу в онлайн режимі через соцмережі (https://www.facebook.com/lutskculture) та електронну скриньку (culture-lutsk@ukr.net). Вже зараз ми опрацьовуємо нові ідеї та мистецькі проєкти. Тож моніторте наші сторінки, долучайтеся та з користю проводьте час вдома.
Зізнаюся, все-таки не вистачає творчої синергії... Адже ніщо і ніколи не зможе замінити радість живого спілкування! Та є сильна віра, що незабаром все буде добре! І є розуміння надважливої місії культури в кризовий період. Щиро захоплююсь працівниками галузі, творчими особистостями, митцями Луцька, які у таких складних життєвих умовах творять і надихають інших! Спасибі вам! Здоров’я, натхнення і позитиву усім!
Спілкувалася Ольга ХАРІВ
Газета "Луцький замок" від 16.04.2020 року