1. Головна
  2. Оперативна інформація

У Луцьку в День пам'яті жертв голодоморів відкрили пам’ятник Християнському милосердю волинян

 У Луцьку в День пам'яті жертв голодоморів відкрили пам’ятник Християнському милосердю волинян

   Сьогодні, 26 листопада, — День пам'яті жертв голодоморів в Україні. Цей день вкотре спонукає замислитися, що життя людини - найбільша цінність. Саме тому ми повинні знати правду про своє минуле, про мільйони закатованих голодом українців. Зобов'язані пам'ятати, аби не повторилося найстрашніше за всю історію України – штучне, насильницьке винищення людей.

   У Луцьку відбулися скорботні заходи за участі міського голови Миколи Романюка, секретаря міської ради Юлії Вусенко, голови облдержадміністрації Володимира Гунчика, заступника голови облдержадміністрації Світлани Мишковець, заступника голови обласної ради Романа Карпюка, першого заступника міського голови Тараса Яковлева, заступника міського голови Андрія Киці, заступника міського голови Юрія Моклиці, заступника міського голови, керуючого справами виконкому Юрія Вербича, Надзвичайного і Повноважного Посла Королівства Іспанії в Україні Херардо Анхель Бугайо Оттоне, депутатів обласної та міської ради, Прилуцького сільського голови Ківерцівського району Валентина Арчибасова.

   Із Театрального майдану духовенство, керівники міста та області, представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадськості, військових частин, правоохоронних органів, учнівська та студентська молодь рушили до новозбудованого пам’ятника Християнському милосердю волинян, які рятували від голоду біженців із потерпілих регіонів України, що на території Хресто-Воздвиженського храму. Там відбувся мітинг з нагоди відкриття пам’ятника.

   Микола Романюк, звертаючись до громади, акцентував, що Голодомори – небувалі злочини сталінізму проти українського народу, які спричинили справжню національну катастрофу. У цей жахливий період, жертви голоду зі східних та південних областей України у пошуках кращої долі перебирались на західноукраїнські землі. Незважаючи на розруху, горе та скруту сільське населення Волині допомагало стражденним. Їм не відмовляли в жодній хаті. Ділились останньою картоплиною чи скибкою хліба, давали притулок у своїх оселях. “Такі прояви милосердя забуттю не підлягають. Сьогодні ми відкриваємо пам'ятник Християнському милосердю на ознаку глибокої вдячності волинянам, які ділилися з ближніми хлібом насущним, рятували їх від голодної смерті. В день відкриття цього пам’ятника, особливими словами вдячності та шани згадуємо автора ідеї його спорудження Григорія Гуртового та Бориса Клімчука, який, будучи головою облдержадміністрації, підтримав цю святу ідею та знайшов перші кошти на його спорудження”, - сказав Микола Романюк.

   Потім міський голова Микола Романюк, голова обласної державної адміністрації Володимир Гунчик, заступник голови обласної ради Роман Карпюк та один із ініціаторів спорудження цього пам'ятника Андрій Бондарчук відкрили пам'ятник, знявши із постаменту покривало.

   На плиті, яка є частиною скульптурної композиції, карбовані слова:

   “Християнському милосердю волинян, усіх західняків, які у важкі 1946-1947 роки безкорисливо рятували голодуючих зі Сходу, Півдня, Центру України та прилеглих областей Росії. Західна Україна тоді надала допомогу мільйонам постраждалих.

   Автор ідеї цього пам'ятника — уродженець Запорізької області Григорій Гуртовий, який в ті часи знайшов прихисток на Волині і прославив її. Це символ вдячності порятованих своїм рятівникам.”

   Митрополит Луцький і Волинський Михаїл разом із представниками УПЦ КП освятив пам'ятник Християнському милосердю волинян. Ліцеїсти, керівники міста та області представники громадськості до його підніжжя поклали квіти.

   Потім міський голова запросив до слова голову Волинського Крайового Братства імені Святого Апостола Андрія Первозванного Андрія Бондарчука. Він у своїй промові зазначив, що сьогоднішній день особливий для історії міста Луцька і Волині, адже відкрито пам'ятник мовчазному, тихому, призабутому подвигу волинян, які врятували життя мільйонів. Як приклад він порівняв страшну статистику 1932-1933 років, коли загинуло до 8 мільйонів українців. У 1946-1947 роки цифра значно менша, за різними підрахунками від 900 тисяч до 1, 5 мільйона, і в цьому велика заслуга наших земляків, які ратували людей, що навіть на дахах вагонів їхали зі сходу. Тоді прибув на Волинь і Григорій Гуртовий, людина чесна, яка прославила наш край своєю працею, оцінила цей подвиг ініціативою створення пам'ятника.
   Наступним звернувся до громади головний науковий співробітник Інституту історії України Національної академії наук України, голова ради Асоціації дослідників голодоморів в Україні Василь Марочко. Він відзначив, що відкриття пам’ятника Християнському милосердю волинян, які рятували від голоду біженців із потерпілих регіонів України повинно стати хорошою традицією для інших західних областей. Бо тільки через поклик милосердя можна достукатися до сердець людей.
   Потому скорботна хода пролягла на Замкову площу, де панахиду за померлими від Голодоморів відслужило духовенство Української Православної Церкви Київського патріархату на чолі з митрополитом Луцьким і Волинським Михаїлом. У своїй промові Владика Михаїл зазначив, що люди щороку приходять на Замкову площу громадою, щоб вшанувати імена тих, кого ми знаємо і не знаємо, хто був заморений голодом за більшовицької влади. Ми повинні пам'ятати свою історію, голодомор і тих, хто його спричинив, щоб в черговий раз не прийшло подібне випробування. Закликав громаду обов'язково перечитати сторінки історії, де йдеться про голодомори.
   Опісля до присутніх звернувся Луцький міський голова Микола Романюк: “Голодомори – це колосальна національна трагедія, яка закарбована в серці кожного щирого українця. Смерть від голоду – страшна. Але страшнішим за неї може стати забуття цього злочину проти українського народу. Ми не можемо і не маємо права допустити цього.
   Наслідки трагедії завжди будуть частиною нашої спільної національної пам`яті. Схилімо голови перед жертвами Голодоморів. Вічна їм пам'ять!».
   Міський голова закликав учасників скорботних заходів вшанували пам'ять жертв геноциду українського народу хвилиною мовчання та взяти участь в акції “Запали свічку”.
   На Замковій площі свічечками та лампадками, скорботними композиціями із колосків пшениці виклали символічний хрест. Мерехтять у ньому вогники — наші пам'ять та співчуття.
    Тисячі свічечок загорілися й на підвіконнях в оселях лучан, які також доєдналися до всеукраїнської акції “Запали свічку”.
 
 
 
   Відділ інформаційної роботи міської ради
   (777904, 777946, 724727, 720665)