1. Головна
  2. Оперативна інформація

У Луцьку активно здійснюється збір небезпечних відходів для подальшої утилізації

У Луцьку активно здійснюється збір небезпечних відходів для подальшої утилізації

Сьогодні 4 липня, з ініціативи відділу екології Луцької міської ради організовано збір та передачу на утилізацію відпрацьованих люмінесцентних ламп та ртутних термометрів із закладів бюджетної сфери (школи, дитячі садочки), а також мешканців міста. Зібрано близько 2000 шт. ламп та 122 шт. ртутних термометрів. Оплату послуг проведено за рахунок коштів міського фонду охорони навколишнього природного середовища. Збір та передачу на демеркуризацію небезпечних токсичних відходів здійснює рівненське підприємство ТзОВ “Еко-Хелп”, яке є багаторічним партнером міста Луцька.

Переважна більшість підприємств, установ та організацій вже тривалий час використовують енергоощадні люмінесцентні лампи для освітлення приміщень. Популярність таких ламп зумовлена тривалішим терміном їх експлуатації, що виправдовує їх застосування з економічної точки зору. Однак лише деякі виробники доводять до споживачів те, що кожна люмінесцентна лампа містить у своєму балоні пари ртуті у кількості від 1 до 70 міліграм. За рівнем токсичності ртуть належить до надзвичайно небезпечних речовин першого, найвищого класу небезпеки. Головна небезпека ртуті в тому, що, потрапивши до організму людини, вона акумулюється в ньому, залишаючись там на все життя, уражаючи при цьому центральну нервову систему, печінку, нирки, дихальні шляхи.

 

Тому чинні норми законодвства строго регламентують максимально допустиму концентрацію парів ртуті у повітрі, яка для житлових, навчальних і робочих приміщень не перевищує 0,0003мг/м куб., хоча небезпека гострого отруєння виникає лише при вмісті ртуті понад 0,2 мг/м куб. Без перебільшень, небезпека від розбитої (пошкодженої) люмінесцентної лампи є надзвичайно високою. В одній компактній люмінесцентній лампі міститься 4 мг ртуті, які утворюють таку кількість парів важкого металу, яких вистачить для формування достатньої для гострого отруєння людини "атмосфери" у 20 кубометрах повітря.

Протягом року у місті утворюється понад 30 тис. шт. відпрацьованих люмінесцентних ламп на підприємствах різних форм власності.

Оскільки відпрацьовані люмінесцентні лампи та ртутні термометри належать до надзвичайно небезпечних відходів, то поводження із ними згідно із законодавством підлягає контролю зі сторони уповноважених органів державної виконавчої влади. Однак таким контролем охоплені лише суб’єкти господарювання – підприємства, установи та організації, фізичні особи-підприємці. Збір ламп від фізичних осіб (громадян) чинним законодавством не регламентовано та не визначено відповідних процедур. Тому під час збору небезпечних ртутьвмісних відходів було підпримано ініціативу окремих свідомих громадян, які звертались протягом року до відділу екології та отримали можливість здати відпрацьовані лампи та термометри разом з бюджетними установами.

 

 

Відділ екології