У Луцьку- найкращі показники рівня залучення громадян до вироблення міської політики
Такий висновок зробили представники Волинського ресурсного центру розвитку місцевої демократії за результатами оцінки рівня залучення громадян до управління містом.
Аналогічне оцінювання проводилося також в Одесі, Чернігові та Сєвєродонецьку. В його основу було покладено Принципи залучення громадян до врядування, розроблені Організацією економічного співробітництва та розвитку.
Найкращі показники серед усіх міст продемонстровано у Луцьку. Зокрема, оцінка рівня залучення громадян до вироблення міської політики в Луцьку склала 23, 3 бали з 31 можливого.
Найактивніше у місті використовується практика інформування органів влади щодо формування місцевої політики. Зокрема, на сайті Луцької міської ради є структурована система обліку публічної інформації, існує окремий підрозділ, присвячений оприлюдненню проектів рішень та розпоряджень, оприлюднено інформацію про всі комунальні підприємства, графік прийому громадян заступниками міського голови, депутатами ради та секретарем.
Щодо консультування влади та громадян, то позитивним моментом є реалізована можливість отримувати звернення від громадян до міського голови, заступників, керівників структурних підрозділів; можливість подачі електронних петицій, створення та робота громадських рад.
У Луцьку серед ефективних практик активного залучення громадян до вироблення міської політики є не тільки традиційні,а й ті, які не передбачені законодавством. Зокрема, окрім процедури місцевої ініціативи та “громадського бюджету”, існує практика створення робочої групи із напрацювання Стратегії міста та Координаційної ради із реалізації програми підтримки ініціативи жителів на 2017 рік.
Автори оцінювання також проаналізували залучення лучан до формування міської політики на 10-ма принципами. Серед них- принци “права” (право на доступ до інформації, право активної участі громадян в житті міста та інше) здобув найвищу оцінку у дослідженні- 83 %. Принципам, яким згідно даних дослідження, приділяється незначна увага у роботі місцевої влади є “підзвітність” (0,09%), “оцінка” (10% ) та “відданість” (17%).
Таким чином наявна практика “активної участі” громадян показує, що лучани мають можливість брати участь та відігравати важливу роль у виробленні політики та пропонувати конкретні ідеї для місцевої політики. Водночас така діяльність з боку органів влади потребує більшої системності та розширеного стратегічного бачення.
Відділ інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 724727, 720665)