1. Головна
  2. Оперативна інформація

У Луцьку відбулися громадські слухання з обговорення проєкту бюджету міської територіальної громади на 2020-ий рік

У Луцьку відбулися громадські слухання з обговорення проєкту бюджету міської територіальної громади на 2020-ий рік

Сьогодні у Луцьку відбулися громадські слухання з обговорення проєкту бюджету міської територіальної громади на 2020-ий рік. Їх провели відповідно до ст. 14 Бюджетного регламенту Луцької міської ради з метою вивчення думки громадськості. Для участі у слуханнях зареєструвалося 410 чоловік.

Виконувач повноважень міського голови, секретар міської ради Григорій Пустовіт нагадав присутнім, що громадські слухання — це офіційне засідання органу місцевого самоврядування, представлено дорадчим комітетом, де міський голова, депутати міської ради, посадові особи органів місцевого самоврядування, а також посадові особи комунальних підприємств та установ зустрічаються з лучанами, знайомляться з їхніми думками, зауваженнями, враженнями та пропозиціями з приводу важливих проблем міського життя чи заходів, що міська влада збирається здійснити.

 

“Це — робоча зустріч. Ми повинні провести її на достойному, гідному рівні для того, щоб допомогти чи підказати, визначитися, на які напрямки потрібно звернути особливу увагу, в які внести зміни. Це повинна бути робоча розмова, а не надто емоційна”, - повідомив Григорій Пустовіт.

Директор департаменту фінансів та бюджету Лілія Єлова презентувала проєкт бюджету на наступний рік. Вони зазначила, що його формування проводилось з урахуванням основних макропоказників соціального та економічного розвитку держави та міста, наявної бази оподаткування та з дотриманням норм чинного бюджетного та податкового законодавства, Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік».

 

Згідно з рішеннями Луцької міської ради та Прилуцької сільської ради «Про добровільне приєднання територіальної громади Прилуцької сільської ради до територіальної громади міста Луцька» утворено міську територіальну громаду, Відповідно в проєкті бюджету враховані доходи та видатки Прилуцького старостинського округу.

“Згідно вимог бюджетного законодавства, міська рада своїм основним завданням має у першу чергу забезпечити бюджетними коштами захищені статті видатків: оплату праці з нарахуваннями, виплату стипендій, оплату за енергоносії, придбання медикаментів та продуктів харчування, виплату допомог.

Разом з тим, необхідно на належному рівні утримувати бюджетні установи, дороги, інфраструктуру, забезпечити комфортні умови проживання для жителів міста. Щоб створити ці умови, потрібно мати великі фінансові ресурси. Відповідно до цього бюджет кожного року повинен містити і значну частину на розвиток”, - наголосила Лілія Єлова та зупинилася на детальному аналізі дохідної частини міської казни.

 

“Обсяг доходів проєкту бюджету громади на 2020 рік обраховано в сумі 2,2 млрд грн, в тому числі загальний фонд – 1,7 млрд грн, офіційні трансферти – 408,5  млн грн, спеціальний фонд – 76,9 млн грн, з них бюджет розвитку – 33 млн грн. Обсяг доходів загального фонду - 1,7 млрд грн, що на 185,9 млн грн більше прогнозних надходжень цього року. Дохідну частину бюджету формують як великі суб’єкти господарювання, так і суб’єкти малого та середнього підприємництва. Найбільше до бюджету сплатили ПАТ СКФ “Україна” - 30,9 млн грн, ДП МОУ ЛРЗ “Мотор” – 24,6 млн грн та ПАТ “Луцьксантехмонтаж №536” – 11,4 млн грн”, - зауважила головний фінансист міста.

За її словами, основним джерелом наповнення дохідної частини загального фонду бюджету громади залишається податок на доходи фізичних осіб. Його питома вага становить 69,2 %. Інше джерело — плата за землю, яка за прогнозами фінансистів має принести бюджету міста понад 120 млн грн.

“9,4 тисячі суб’єктів господарювання є платниками Єдиного податку, - продовжила Лілія Єлова. - Враховуючи ріст прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та чисельності платників, прогноз надходжень на 2020 рік складатиме 201,4 млн грн. Ще більше 100 млн грн прогнозується надходжень від акцизного податку: як з алкогольних та тютюнових виробів, так і акцизу на пальне. Податку на нерухоме майно в 2020 року очікується 46,3 млн грн. Іншим вагомим джерелом доходів є Плата за надання адміністративних послуг. Тут надходження обраховано у сумі 12,5 млн грн”, - сказала директор департаменту фінансів та бюджету.

Розрахунок прогнозної суми надходжень до бюджету розвитку проведено відповідно до норм чинного законодавства та становить 33 млн грн.

 

Тим часом обсяг видатків загального фонду бюджету без субвенцій пропонується встановити в сумі 1млрд 361,5 млн грн, що на 175 млн грн більше, ніж у затвердженому на 2019 рік бюджеті (ріст 14,7 %).

“Видатки бюджету спрмовані на соціальне забезпечення, функціонування бюджетних закладів, а також утримання транспортної інфраструктури та благоустрою міста. Якщо порівняти у відносних величинах, то у 2020 році на соціальний напрямок спрямовується 48% від загальної суми доходів бюджету, 10% на утримання закладів, 5% на роботи з благоустрою міста та дорожнє господарство, 29 % на видатки розвитку”, - зазначила доповідач.

Загальна сума субвенцій, які враховані у проєкті бюджету, становить 698,1 млн грн. З них освітня та медична субвенції з державного бюджету в бюджет міста передбачено в обсягах 351,6 млн грн та 42,6 млн грн відповідно.

При формуванні окремих видатків соціального характеру враховано прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2020 року – 2102 гривень, з 1 липня – 2197 гривень, з 1 грудня – 2270  гривень. В розрахунках видатків на заробітну плату враховано рішення Уряду щодо встановлення мінімальної заробітної плати з 1 січня у розмірі 4723 грн на місяць та посадового окладу працівника І тарифного розряду єдиної тарифної сітки – 2102 грн.

Як і у поточному році, у 2020 році передбачається фінансування проєктів Бюджету участі, які направлені на залучення мешканців територіальної громади до участі у бюджетному процесі шляхом прийняття рішень щодо розподілу визначеної Луцькою міською радою частини бюджету. На фінансування проектів-переможців буде спрямовано 2,9 млн грн.

Найбільшими є видатки на забезпечення надання освітніх послуг закладами освіти. На ці потреби проєктом бюджету передбачено 886,4 млн грн, що на 16,7 % більше, порівняно з 2019 роком.

 

Видатки на охорону здоров’я передбачені як за рахунок медичної субвенції, так і за рахунок коштів бюджету громади. Відповідно до закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» в Україні з 1 квітня 2020 року передбачено запровадження реформи системи фінансування вторинної ланки закладів охорони здоров’я.

При розподілі видатків основна увага приділяється забезпеченню безкоштовними медичними послугами соціально-вразливих верств населення. На забезпечення пільговими медикаментами передбачено 11 млн грн, за рахунок яких буде надано допомога 2,2 тисячі хворих. Всього ж видатки з бюджету на медичні препарати складуть 17,8 млн грн.

Бюджет 2020 року має значну соціальну направленість. Підтримка учасників бойових дій, малозабезпечених та людей з інвалідністю потребує особливої уваги, на що спрямовані програми соціального захисту населення міста на 2016-2020 роки (66,5 млн грн); соціальної підтримки учасників бойових дій, бійців-добровольців, членів їх сімей, а також сімей загиблих (померлих) військовослужбовців, які зареєстровані в м. Луцьку, на 2018-2020 роки (16,2 млн грн.); соціальних виплат дітям у місті Луцьку на 2019-2020 роки; забезпечення житлом на умовах співфінансування учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, бійців-добровольців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а також членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти в результаті участі в антитерористичній операції, на 2017-2022 роки (8 млн грн); соціальної адаптації осіб з інвалідністю на 2018-2020 рік та інші програми.

У галузі культури початкову спеціалізовану мистецьку освіту надають 3 музичних та художня школи, у яких навчається майже 2000 дітей. На забезпечення навчального процесу виділено 48,4 млн грн. На фінансування Програм культурно-мистецьких заходів, програм міжнародного співробітництва буде спрямовано 10,8 млн грн. На розвиток туризму та КП “Центр туристичної інформації та послуг” передбачено 2,5 млн грн. На КП „Луцький зоопарк” у 2020-му році спрямують 8 млн грн.

Для забезпечення належних умов для заняття дітей спортом на установи фізичної культури міста виділено 35,5 млн грн.

Одним з основних завдань при формуванні бюджету було забезпечити на належному рівні утримання доріг, інфраструктури, комфортні умови проживання для жителів територіальної громади. У поточному році на санітарне прибирання, зимове утримання, вивезення твердих побутових відходів, оплату електроенергії для освітлення міста, експлуатацію мереж зовнішнього освітлення, озеленення та інші роботи з благоустрою міста буде використано 72 млн грн. В наступному ж році передбачено на 14 мільйонів більше.

40,4 млн грн в 2020-му спрямують на поточний ремонт та утримання вулиць, а для сприяння стабільної роботи комунальних підприємств передбачено 93,1 млн грн.

У 2020 буде продовжено співпрацю з міжнародною фінансовою організацією НЕФКО по виконанню проекту «Енергоефективність в громадських будівлях міста Луцька». Сума кредиту складе 121,8 млн грн. З бюджету як співфінансування спрямовується 65,5 млн грн. За рахунок цих коштів буде проведено утеплення фасадів, покрівель, заміна вікон та дверей, ремонт систем опалення у закладах освіти, охорони здоров’я та культури, що дозволить значно зменшити споживання енергоносіїв бюджетними закладами.

В рамках проєкту «Оновлення інфраструктури електротранспорту міста Луцька», який передбачає придбання 30 нових низькопідлогових тролейбусів, буде залучено кошти Європейського інвестиційного банку в сумі 135,2 млн грн. На співфінансування даного проєкту в бюджеті розвитку передбачено 17,3 млн грн.

Ще 7 млн. грн. з бюджету громади складе співфінансування для впровадження проєкту “Нове життя старого міста: ревіталізація пам'яток історико-культурної спадщини Любліна та Луцька”. До цієї суми залучать 20,8 млн грн грантових коштів.

Власні кошти бюджету будуть спрямовані на придбання обладнання, будівництво, капітальний ремонт та реконструкцію закладів освіти (17,7 млн грн), охорони здоров’я (8 млн грн), закладів культури (2,9 млн грн), спортивних закладів (5,5 млн грн).

На роботи з будівництва, капітального ремонту та реконструкції на наступний рік передбачено 86,8 млн грн, а на прибудинкові території спрямують 39 млн грн.

Представники громадських організацій та рухів, які були присутні на слуханнях, у своїх запитаннях та доповідях цікавилися, діяльністю комунальних підприємств, станом екології в місті та дорожньо-транспортною інфраструктурою.

Інформацію, яку озвучила зі сцени Лілія Єлова, присутні взяли до уваги

Виконувач повноважень міського голови, секретар міської ради подякував усім присутнім за плідну роботу та зазначив, що всі пропозиції лучан будуть розглянуті на постійних комісіях депутатів міської ради. “В процесі роботи будемо шукати можливості відреагувати на ваші пропозиції та реалізувати їх. Думаю, що спільними зусиллями ми зуміємо цей бюджет не лише виконати, а й перевиконати” - резюмував Григорій Пустовіт.

Відділ інформаційної роботи міської ради

(777904, 777946, 724727, 720665)