У Луцьку вперше в Україні встановлено сонячні електростанції на території комунального підприємства
У Луцьку відбувся регіональний форум “Власна енергія громад. Зелена трансформація регіонів” за участю представників Асоціації Міст України та керівників найбільших водоканалів.
Захід мав на меті обговорення актуальних питань енергетичної безпеки громад та ознайомлення з практикою впровадження розподіленої генерації в Луцькій громаді шляхом встановлення сонячних електростанцій потужністю 0,6 МВт за принципом Net Billing на комунальному підприємстві “Луцькводоканал”.
“Післязавтра ми будемо відзначати День Незалежності України. Я думаю, що енергетична незалежність – це теж одна із складових нашої незалежності, –
звернувся до учасників форуму Луцький міський голова Ігор Поліщук. – І сьогодні ми з вами зможемо оглянути сонячні електростанції на 600 кіловат, встановлені на території “Луцькводоканалу”.
Ми бачимо, як швидко зростає тариф на електроенергію, який складає абсолютну більшість тарифу на водопостачання та водовідведення. Нам треба бути готовими до його зростання і в подальшому – вживати заходів, які би змогли запобігти стрімкому підвищенню тарифів, збалансувати та стабілізувати фінансове становище комунальних підприємств і, звичайно, заощаджувати кошти населення”.
Ігор Поліщук повідомив, що проєкт реалізовано разом із АТ “Укрексімбанк” у стислі строки. “Лише наприкінці квітня на сесії було прийнято рішення про здійснення місцевого запозичення, а вже сьогодні, менш ніж за 4 місяці, ми запускаємо електростанції. Хочу подякувати “Укрексімбанку”, всьому колективу КП “Луцькводоканал” за таку швидку і якісну реалізацію проєкту”, – зазначив Ігор Поліщук.
Директор комунального підприємства “Луцькводоканал” Віктор Гуменюк презентував учасникам форуму проєкт власної генерації – чотири модульні фотоелектричні станції, встановлені на водоочисних спорудах, що забезпечують водою 70% міста.
Станції працюють за принципом Net Biling: у години максимальної генерації обʼєкт повністю забезпечується потужністю станції, надлишки згенерованої енергії передаються до загальної енергетичної мережі України. При блекауті фотоелектричні станції балансуватимуть генератори.
Як повідомив Віктор Гуменюк, бюджет проєкту власної генерації становить 540 тис. євро. Джерело фінансування – кредит АТ “Укрексімбанк” за програмою здешевлення “5-7-9” на 5 років. Термін окупності проєкту – 4,5 роки.
За словами директора асоціації “Укрводоканалекологія” Дмитра Новицького, проєкт власної генерації КП ”Луцькводоканал” – це актуальне технічне рішення проблеми енергонезалежності комунальних підприємств. “Водоканали нашої країни перебувають у складній ситуації, – зазначив він. – У зв’язку з війною та економічною ситуацією в країні тарифи є економічно не обгрунтованими. В таким умовах дуже складно працювати. Але сонячна енергія зараз у тренді, і Луцьк, мабуть, перший, хто встановив у себе потужну систему 0,6 МВт. Саме такі проєкти демонструють готовність водоканалів модернізуватися та адаптуватися до складних умов роботи”.
Управління інформаційної роботи міської ради
(777904, 777946, 777937, 724727)