1. Головна
  2. Оперативна інформація

Відомі лучанки у науці

Людство розвивається завдяки науці. У суспільстві побутує думка, що відкривати нові горизонти – доля чоловіків. У всякому разі, серед вчених більшість представляє саме сильна стать. Проте не варто недооцінювати і роль жінок у науці. Наприклад, першою програмісткою у світі стала Ада Байрон, дочка відомого поета. На її честь була названа одна з перших комп'ютерних мов. Варто згадати також видатних Софію Ковалевську, Марію Складовську-Кюрі, Розалінд Франклінд та інших.

 

11 лютого світова спільнота святкує Міжнародний день жінок та дівчаток у науці. Тому в цей день варто згадати мешканок міста Луцька, які зробили та продовжують робити свої внески до світової науки. Ціла плеяда науковців працює й у навчальних закладах міста. Серед них:

 

Засєкіна Лариса Володимирівна – завідувачка кафедри загальної та соціальної психології СНУ імені Лесі Українки, докторка наук, професор – членкиня Міжнародної асоціації прикладної психолінгвістики (ISAPL); Фулбрайтівська професорка (США), випускниця програми стажування Cambridge Hospitality Scheme при Кембриджському університеті та Оксфордському центрі когнітивно-поведінкової терапії (Велика Британія). Тематика досліджень Л. В. Засєкіної – виявлення поведінки та психологічних рис людини через діагностику її актуального усного та писемного мовлення. Цій темі присвячено дві монографії, два навчальні посібники для студентів та понад сто статей у вітчизняних та зарубіжних журналах.

Також згадаймо Ліпич Любов Григорівну – декана інституту економіки та менеджменту Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, докторку економічних наук, професорку. Очолює редколегію економічної серії Наукового вісника СНУ та є членкинею редколегії «Наукових нотаток» Вищої школи економіки та інновацій (м. Люблін, Республіка Польща), бере активну участь в організації та проведенні щорічних конференцій та республіканських олімпіад з економіки; рецензує автореферати докторських і кандидатських дисертацій, монографії та навчальні посібники; активно співпрацює з обласними управлінськими структурами щодо вирішення економічних проблем регіону.

Полінкевич Оксана Миколаївна – завідувачка кафедри економіки, безпеки та інноваційної діяльності підприємства Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Стажувалася в Куявсько-Поморській вищій школі в м. Бидгощ та в університеті імені Адама Міцкевича в Познані (Республіка Польща). Учасниця грантової стипендіальної програми імені Лане Кіркланда, автор понад 100 наукових праць, серед яких 7 монографій, 3 навчальних посібники з грифом МОН України, 12 статей у наукометричній базі даних SciVerse Scopus.

Плеяду видатних науковців-жінок продовжує і молодь. Так, у 2016 році випускниця гімназії №14 імені Василя Сухомлинського Анастасія Воробей успішно виступила у фіналі Міжнародного конкурсу екологічних проектів INESPO-2016 (Королівство Нідерланди), та виборола 2 місце в інтелектуальних змаганнях, представляючи наукову роботу «Природно- заповідний фонд Волині: хорологічний та хронологічний аспекти».

А у 2017 році Анастасія Цимбалюк, теж випускниця гімназії №14, стала першою представницею України на Міжнародних змаганнях з нейронаук для школярів на Міжнародному конкурсі International Brain Bee (Вашингтон США).

Це лише незначна частина лучанок, які внесли вагомий вклад у розвиток науки та відомі своїми здобутками не лише у нашому місті та країні, а й далеко за межами України.

Декілька років поспіль до виховання плеяди юних науковців долучався відділ у справах сім’ї та молоді Луцької міської ради, а нині – департамент сім’ї, молоді та спорту, підтримуючи проведення популярної щорічної акції «Наукові пікніки». Участь у «Науковому пікніку» – чудова можливість талановитим дітям, молоді, молодим вченим, керівникам наукових осередків заявити про себе, про свої винаходи та бажання продемонструвати їх усім у цікавій, ігровій, невимушеній формі, поєднуючи науку із забавою «Наука усюди навколо нас». Координування та організація цього захоплюючого наукового свята теж лежить на чарівній жінці, психологу Волинського Інституту Підтримки та розвитку Громадських ініціатив, керівниці багатьох молодіжних проектів та ініціатив – Зарині Дацик.

 
 

Підтримується і проведення міжнародних науково-практичних конференцій, що ініціюються викладачами та студентами Луцького національного технічного університету.

Департамент сім’ї, молоді та спорту Луцької міської ради щиро вітає жінок, що посвятили своє життя науці, з Міжнародним днем науки, бажає нових наукових досягнень та завжди готовий надавати організаційну, інформаційну та фінансову підтримку цікавим молодіжним науковим ініціативам.

 

Департамент сім’ї, молоді та спорту міської ради