З 1 січня 2025 року експертиза щодо встановлення інвалідності проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи
Згідно з рішенням Волинської обласної ради від 12 грудня No 29/4 Волинське обласне бюро медико-соціальної експертизи ліквідоване. Повноваження, права і обов’язки бюро щодо проведення медико-соціальної експертизи припинені 31 грудня 2024 року.
Проведення оцінювання повсякденного функціонування особи організоване в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я області.
З 1 січня 2025 року експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи у 9 визначених закладах охорони здоров’я області, перелік яких затверджено розпорядженням начальника обласної військової адміністрації від 29 листопада 2024 року No 471:
КП «Волинська обласна клінічна лікарня», КП «Волинська обласна інфекційна лікарня», КП «Волинська обласна психіатрична лікарня м. Луцька», КП «Медичне об'єднання Луцької міської територіальної громади», КП «Володимирське територіальне медичне об'єднання», КНП «Нововолинська центральна міська лікарня», КНП «Камінь-Каширська центральна районна лікарня», КНП Ковельське міськрайонне територіальне медичне об'єднання, КП «Луцька центральна районна лікарня».
У визначених закладах охорони здоров’я, в яких організоване проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, визначено та затверджено наказами керівників список лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд, а також перелік адміністраторів для забезпечення роботи таких команд.
Загалом у 9-ти визначених закладах охорони здоров’я області створено 57 експертних команд, залучено 196 лікарів, затверджено 21 адміністратора таких команд, оприлюднено на сайтах закладів накази про перелік лікарів та адміністраторів, залучених до проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, створені окремі офіційні пошти для інформування осіб, яких направляють на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.
Є чотири форми проведення оцінювання:
− за участі особи (очно);
− без особистої присутності особи (заочно);
− з використанням методів і засобів телемедицини;
− за місцем перебування/лікування особи.
Форма розгляду експертною командою обирається відповідно до Критеріїв визначення форми проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.
Метою направлення особи на оцінювання може бути:
1) встановлення інвалідності;
2) зміна причини інвалідності;
3) закінчення строку, на який встановлено інвалідність;
4) повторне оцінювання у разі настання змін у стані здоров’я;
5) оновлення рекомендацій, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
6) встановлення ступеня втрати професійної працездатності;
7) продовження тимчасової непрацездатності;
8) визначення медичних показань для забезпечення автомобілем та/або електроскутером і протипоказань до керування ними;
9) встановлення причинного зв’язку смерті з професійним захворюванням, трудовим каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
10) визначення потреби в постійному догляді та інших соціальних послугах;
11) призначення допоміжних засобів реабілітації (технічних та інших засобів реабілітації) та/або медичних виробів;
12) встановлення причинного зв’язку інвалідності з хворобами, перенесеними у дитинстві.
Після проведення необхідних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності станів, що відповідають Критеріям направлення на оцінювання, лікар формує в електронній системі направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи.
Щодо громадян України, які перебувають за кордоном. На період воєнного стану в разі легального перебування громадян України за кордоном до розгляду експертними командами можуть прийматися відповідні медичні документи, видані в країні перебування, в яких зазначено діагноз з використанням МКХ-10, ступінь функціональних порушень, дані обстежень та їх засвідчені відповідно до вимог законодавства України переклади на українську мову. Засвідчення документів можуть здійснювати консульські установи України (безкоштовно).
Медичні документи, їх переклади можуть бути надіслані поштою або надані лікуючому лікарю за допомогою технічних засобів електронних комунікацій. На підставі них лікар приймає рішення щодо необхідності направлення на проведення оцінювання.
Для військовослужбовців голова ВЛК, як і лікуючий лікар, має право сформувати направлення для оцінювання та отримання статусу інвалідності.
Документи, необхідні для проведення оцінювання:
− паспорт громадянина України, РНОКПП (за наявності), військово-обліковий документ (за наявності);
− медична документація, що підтверджує діагноз та в якій відображено стан здоров'я пацієнта, зокрема документи про раніше встановлену інвалідність;
− документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності);
− адресу електронної пошти пацієнта або довіреної особи;
− адресу для отримання паперових листів поштою (за потреби).
Після завершення оцінювання витяг з рішення експертної команди надсилається:
− на адресу електронної пошти людини, яка проходила оцінювання;
− у разі відсутності електронної пошти рекомендованим листом (протягом 5 днів) на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування);
− в електронній системі для лікаря, який направив на оцінювання (за запитом людини він може роздрукувати та надати їй у паперовій формі).
Після отримання витягу з рішення експертної команди процес реалізації прав починається із самостійного звернення особи до відповідних установ залежно від потреб пацієнта, зокрема:
− територіальний фонд соціальної підтримки осіб з інвалідністю – для отримання допоміжних засобів реабілітації (ДЗР);
− територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) – для оформлення відстрочки від мобілізації (за потреби);
− Пенсійний фонд України (ПФУ) – для призначення або подовження виплат пенсії в разі її нарахування;
− департамент/управління соціального захисту населення – для призначення або подовження державної допомоги для осіб з інвалідністю з дитинства та соціальних виплат і пільг, пов’язаних із доглядом за особою з інвалідністю.
У разі незгоди пацієнта з рішенням експертної команди є можливість оскаржити його двома способами:
− через свого лікуючого лікаря, який направляв на оцінювання – він може подати оскарження через електронну систему (після появи технічної можливості);
− звернутись самостійно до Центру оцінювання функціонального стану особи – для цього потрібно надіслати скаргу в паперовій формі на адресу Центру оцінювання функціонального стану особи (ДУ «Український НДІ медико- соціальних проблем інвалідності МОЗ України» – 49005, м. Дніпро, провулок Феодосія Макаревського, 1-А, тел. 0987022490, ел. адреса: ukr.derzh.ndimspi@gmail.com).
Скаргу потрібно подати протягом 40 календарних днів з моменту надсилання витягу з рішення експертної команди, що оскаржується, скаржнику (його уповноваженому представнику). Якщо строк подання скарги пропущено з поважних причин (відрядження, тимчасова непрацездатність, проходження військової служби), можна подати клопотання про його поновлення до Центру оцінювання.
До клопотання додаються копії документів, що підтверджують наявність поважних причин. Клопотання можна подати в електронній або паперовій формі. Центр оцінювання розглядатиме такі клопотання протягом п’яти робочих днів і буде повідомляти про своє рішення поштою або через електронну систему. Якщо строк поновлено, скаргу необхідно подати протягом 10 робочих днів після отримання відповідного повідомлення від Центру оцінювання.
Документи (довідки, акти, висновки, індивідуальні програми реабілітації), які були видані МСЕК до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними та є підставою для отримання визначених законодавством гарантій, пільг, виплат, допомоги, відстрочок тощо.
Проведення повторних оглядів та оцінювання:
1) усі, хто має обмеження повсякденного функціонування, тобто законні підстави для статусу інвалідності, проходитимуть оцінювання експертною командою лікарів-практиків у передбачений строк;
2) якщо інвалідність встановлено безстроково, оцінювання проходити не обов'язково, лише за власним бажанням: усі пільги, гарантії та виплати залишаються в силі;
3) якщо людина протягом 2022-2024 років мала пройти повторний огляд, але не змогла його пройти з поважних причин та відповідно до винятків, передбачених у законодавстві на час воєнного стану, то його потрібно буде пройти: чоловікам 25-60 років з 2 або 3 групою інвалідності – до 1 листопада 2025 року; усім іншим пацієнтам (за винятком перелічених нижче випадків) – до 1 квітня 2026 року.
4) якщо документи були вже в МСЕК і призначена дата засідання у 2025 році, у такому випадку справу передано до визначеного закладу охорони здоровʼя, де працюють експертні команди. Розгляд справи відбудеться в день, який був призначений до цього МСЕК. При цьому заклад обовʼязково повідомить нову адресу, де відбудеться оцінювання;
5) якщо строк повторного огляду припадає на січень-червень 2025 року, але заклад не зміг його провести через накопичення переданих справ від МСЕК, то строк для його проходження подовжено відповідно до законодавства до 01.07.2025 року.
Винятки – неможливість повторного огляду з таких причин:
− люди перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях;
− пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось з парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання);
− чинні військовослужбовці ЗСУ та інших військових формувань, особи з числа правоохоронних органів спецпризначення з правоохоронними функціями, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту – для них статус інвалідності залишається чинним на період проходження служби та протягом 60 днів з дати звільнення зі служби.
За зазначеними справами буде проводитись окремий моніторинг на предмет дотримання вимог законодавства та відсутності зловживань. Якщо інвалідність була встановлена безстроково, індивідуальна програма реабілітації (далі – ІПР) залишається чинною безстроково. Проте якщо є потреба оновити перелік заходів в ІПР, людина може з цією метою звернутися до лікуючого лікаря для направлення на оцінювання. Якщо інвалідність була встановлена тимчасово, документи та рішення МСЕК чинні до завершення строку, на який встановлена інвалідність або до проведення оцінювання повсякденного функціонування.
Подальше оцінювання (повторні огляди) є важливою складовою системи оцінювання повсякденного функціонування особи, адже воно дозволяє переглянути стан здоров’я, визначити прогрес або потребу в коригуванні рекомендацій та оновити рішення щодо встановлення інвалідності.
Повторне оцінювання проводиться, якщо:
− закінчився строк дії попереднього рішення. Наприклад, якщо інвалідність була встановлена тимчасово, до певної дати.
− є зміни у стані здоров’я. За зверненням особи лікуючий лікар формує направлення, якщо відбулися суттєві покращення чи погіршення стану здоров’я.
Процедура повторного оцінювання не відрізняється від процесу проведення первинного оцінювання.
Управління охорони здоров'я міської ради