За інформацією Державної служби України з питань праці з початку 2016 р. в Україні зріс рівень травматизму під час виробничої діяльності підприємств водопровідно-каналізаційного господарства
Основними причинами отруєння під час виконання газонебезпечних робіт у колодязях є: виконання робіт без засобів індивідуального захисту; виконання робіт в приміщеннях необлаштованих припливно-витяжною вентиляцією, внаслідок чого накопичуються шкідливі речовини та небезпечні гази; неякісне навчання персоналу з безпечних методів і прийомів виконання робіт.
До робіт у замкненому (обмеженому) просторі, в тому числі колодязях, люках, відстійниках тощо допускаються лише працівники, які:
- пройшли навчання та перевірку знань з безпечного ведення робіт;
- пройшли медичний огляд та не мають протипоказань до виконання даного виду робіт;
- забезпечені спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту, контрольно-вимірювальними приладами та сигналізаторами шкідливих та небезпечних факторів навколишнього середовища;
- робота в замкненому просторі виконується за нарядом-допуском під керівництвом відповідального за роботи (майстра, бригадира) і після проведення цільового інструктажу щодо безпечних методів праці.
Перед початком робіт в каналізаційних колодязях, відстійниках, зливних ямах необхідно дотримуватись таких вимог безпеки:
- необхідно провести аналіз загазованості на наявність шкідливих та небезпечних речовин та при необхідності забезпечити їх вентиляцію (перед спуском в колодязь необхідно упевнитись, у відсутності шкідливих газів за допомогою переносного газоаналізатора або опусканням запаленого шахтарського ліхтаря);
- спуск людей до колодязя дозволено тільки у шланговому або ізолюючому протигазі;
- виконувати роботи у замкнених (обмежених) просторах повинна бригада не менш ніж з трьох працівників;
- відкриті каналізаційні колодязі повинні бути огороджені з метою запобігання потрапляння до них людей, тварин або наїзду транспортних засобів;
- під час спуску в колодязь, гноєзбірник або робочий канал, виконуючий роботу повинен одягти запобіжний пояс зі страхувальною мотузкою, яку повинен весь час тримати інший працівник, що перебуває на поверхні;
- у випадках коли газ не можливо повністю видалити з колодязя, працівник повинен кожні 10 хвилин виходити на поверхню та відпочивати 20 хвилин;
- під час виконання робіт всередині споруд каналізаційної мережі категорично забороняється застосовувати відкритий вогонь, палити, запалювати сірники, перевіряти наявність газу підпаленим папером.
Довідка
· Станом на 30.06.2016 р. в Україні на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства загинуло 8 працівників. За аналогічний період 2015 року загинуло 2 працівника.
· Також зросла кількість групових смертельних нещасних випадікв, а саме:
· У Полтавській області внаслідок отруєння через виконання робіт без засобів індивідуального захисту у приміщенні каналізаційної насосної станції загинуло 2 працівника.
· У Кіровоградській області під час виконання робіт у приміщення каналізаційної насосної станції внаслідок накопичення парів шкідливих речовин та небезпечних газів сталося отруєння 2 працівників.
· В Івано-Франківській області під час виконання ремонтних робіт у приміщення КНС внаслідок загорання постраждало 2 працівники.
· У Волинській області у приміщенні КНС через накопичення парів шкідливих речовин та небезпечних газів постраждало 4 працівники, з них 1 смертельно. Отруєння сталося внаслідок виконання робіт без засобів індивідуального захисту.
Зважаючи на небезпеку самовільного виконання робіт з очищення каналізаційних колодязів, КП «Луцькводоканал» звертається до власників приватних домоволодінь - пам’ятайте про те, що каналізаційні колодязі часто наповнені токсичними газами.Саме ця ділянка і є особливо небезпечною через скупчення отруйних газів у повітряному середовищі. Залучайте до виконання цих робіт лише спеціалізовані організації, які мають необхідний дозвіл!
Прес-служба КП "Луцькводоканал"