Запрошуємо до обговорення споживачів з приводу питання щодо участі КП «Луцькводоканал» в реалізації спільного з Європейським інвестиційним банком проекту «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України».
Зважаючи на відсутність власного фінансового ресурсу – КП «Луцькводоканал» протягом багатьох років працював в умовах тарифу, що не покривав собівартість послуг водопостачання та водовідведення, а також обмеженість коштів у місцевому та державному бюджетах, адміністрація підприємства детально опрацювала питання можливих джерел фінансування проекту реконструкції та модернізації системи водопостачання та водовідведення міста Луцька, в тому числі реконструкції каналізаційних очисних споруд із залученням міжнародних фінансових організацій та банків. Зокрема, КП «Луцькводоканал» за підтримки Луцької міської ради подало заявку на участь в проекті «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України». Цей проект реалізують уряд України спільно з Європейським інвестиційним банком.
Він передбачає підвищення енергоефективності і якості надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення споживачам м. Луцьк шляхом реконструкції систем централізованого водопостачання та водовідведення. Виконання зазначених заходів приведе до зниження споживання підприємством електричної енергії та зменшення втрат питної води у водопровідних мережах та покращення екологічного та соціального стану області.
Даний проект фінансується Європейським інвестиційним банком в сумі 10,9 млн. евро під 3% річних терміном на 25 років з п’ятирічним пільговим періодом.
Метою Проекту є: зменшення негативного екологічного впливу від діяльності КП «Луцькводоканал» на стан довкілля, підвищення якості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення для споживачів, підвищення надійності роботи систем централізованого водопостачання та водовідведення у м. Луцьк та покращення фінансового та технічного стану Підприємства шляхом оновлення основного виробничого обладнання й мереж із використанням сучасних енергоефективних технологічних рішень.
Проектом передбачаються наступні заходи:
· модернізація технологічної системи станції водопідготовки Дубнівського водозабору м. Луцьк;
· реконструкція ділянок водогону d 600 мм;
· реконструкція каналізаційних очисних споруд м. Луцьк з добудовою блоку біоенергетичної переробки та утилізації відходів, очищення стічних вод;
· модернізація насосного обладнання КНС №№ 1, 2, 3, 5;
· оновлення автомобільного парку спеціального призначення.
Одним із пріоритетних заходів даного інвестиційного проекту є «Реконструкція каналізаційних очисних споруд», який включає в себе модернізацію системи мулового господарства із впровадженням технологій переробки мулу. Впровадження даного заходу дав би можливість відмовитись від використання мулових майданчиків, які займають площу в 10 гектарів орних родючих земель за рахунок застосування технології переробки активного мулу стрічковим фільтр-пресом та транспортування мулу, а також зняти загрозу просочування активного мулу в р. Стир у випадку аварійного руйнування мулових карт. Крім того, завдяки реалізації даного заходу зменшиться вартість очистки стоків, заощаджується електроенергія, а також зменшується вміст шкідливих речовин, які потрапляють у р. Стир.
Разом з цим заплановано реконструкцію аеротенків та повітродувної станції, а також модернізацію технології видалення відходів із стічних вод.
Звичайно працівники підприємства намагаються підтримувати очисні споруди у належному стані, однак з кожним роком відбувається все більше руйнування залізобетонних та металевих конструкцій технологічних споруд, через великий знос виходить з ладу основне насосне та повітродувне обладнання, від корозійних процесів руйнуються технологічні трубопроводи, гостро постала проблема утилізації мулу. Нам не потрібно видумувати щось нове — ми лише повинні перейняти досвід інших міст у вирішенні цих проблем, однак на все це необхідні колосальні кошти.
Ще одним не менш важливим заходом, включеним у Проект є модернізація технологічної системи станції водопідготовки Дубнівського водозабору, який дозволить поліпшити якість питної води та привести її до європейських стандартів за рахунок встановлення сучасних фільтрів, за допомогою яких можна буде видаляти забруднення сполук заліза безпосередньо на фільтруючих шарах. На сьогоднішній день уже закуплено 10 фільтрів та комплектуючі матеріали до них, але їх ще потрібно вмонтувати разом з трубопровідною обв'язкою та здійснити ряд пусконалагоджувальних робіт. Для запуску станції на сьогодні необхідно 18 млн.грн. Самостійно виділити таку суму підприємство не в змозі. У разі реалізації даного проекту виграють всі – і населення, яке буде отримувати якісну питну воду європейських стандартів, і підприємство, яке буде мати економічний ефект за рахунок зниження енерговитрат, зменшення витрат на утримання та ремонт станції знезалізнення, яка також вкрай потребує повної модернізації.
Наступним заходом майбутньої реконструкції є заміна старої зношеної техніки на нову більш ефективну. Від транспорту в роботі підприємства залежить оперативне усунення аварійних ситуацій у місті, а використання сучасних екскаваторів створюватимуть умови для ефективного проведення планових та термінових ремонтних робіт на відомчих об'єктах.
Окрім цього, для покращення та надійності водопостачання заплановано замінити 7 км водогону, який внаслідок тривалої експлуатації потребує повної заміни.
Очікувані результати після впровадження Проекту:
· підвищення надійності роботи систем водопостачання у м. Луцьк;
· підвищення якості послуг з водопостачання для споживачів м. Луцьк;
· зниження середньорічного споживання електричної енергії на 2,7 ГВт/год. (14%);
· скорочення втрат води в мережах на 77 тис. м3 (1%);
· зниження середньорічних матеріальних витрат, в т. ч. на ліквідацію наслідків аварій на понад 0,8 млн. грн. щороку (в цінах на початок 2016р.).
На сьогодні підприємство КП «Луцькводоканал» підготувало всі необхідні документи для прийняття участі в даному проекті. Зокрема у бізнес-плані детально описано умови реалізації проекту, очікуваний економічний ефект, за рахунок чого підприємство віддаватиме кошти. Тобто надано конкретні ідеї, бачення втілення заходів та реальні строки реалізації такої масштабної роботи. Бізнес-план схвалили в Міністерстві регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України, яке виступає координатором проекту.
Впровадження Проекту стане значним прогресивним кроком у розвитку системи водопостачання та водовідведення у місті Луцьку. Проект забезпечить суттєву економію витрат підприємства на електроенергію та містить значну кількість екологічних переваг, таких як зменшення викидів СО2, зменшення транспортних витрат, вирішення проблеми утилізації мулу, а також досягнення високих економічних показників діяльності Підприємства. Тому прийняття участі «Луцькводоканал» у спільному із Європейським інвестиційним банком проекті «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України» шляхом впровадження інвестиційного проекту «Комплексна модернізація систем водопостачання та водовідведення в м. Луцьку» є вкрай важливим та необхідним як для лучан так і для підприємтсва .
Шановні лучани!
Свої зауваження та пропозиції щодо доцільності участі КП «Луцькводоканал» у реалізації проекту «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України» та впровадження запропонованих заходів Ви можете надавати до 10 листопада 2016 року в письмовому або в електронному вигляді за адресами:
поштова адреса: 43010, м. Луцьк, вул. Дубнівська, 26, КП «Луцькводоканал»
електронна адреса: info@vd.lutsk.ua
До слова.
В Україні вже є приклади позитивного освоєння коштів по Проекту розвитку міської інфраструктури на водоканалах міст: Коломия, Нова Каховка, Дрогобич, Черкаси, Харків, Чернігів, Камянець – Подільський, Івано-Франківськ, Новоград – Волинський та Калуш – і у кожному випадку досягнуті результати перевищили очікувані.
КП "Луцькводоканал"