ЗАРЕЄСТРУВАТИ ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО ЗА ПОМЕРЛИМ ВІДТЕПЕР МОЖЕ СПАДКОЄМЕЦЬ
На практиці дуже часто траплялися випадки, коли померла особа – спадкодавець, за життя, з тих чи інших причин, не встигла оформити право власності на належне їй нерухоме майно. Це зумовлювало певні труднощі для спадкоємців в оформленні спадщини, адже такі зацікавлені особи повинні були звертатися до суду з позовом про визнання права власності на таке майно, сплачувати судовий збір, витрачати додатковий час тощо.
Відповідно до статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речов і права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про еєстрацію та зареєстровані права.
Згідно з Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року визнаються дійсними, за наявності однієї з таких умов:
- реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
- на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Лише з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 року № 553, якою внесено зміни до Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, які набули чинності 06.09.2016 року, з’явилася можливість реєстрації права власності в Державному реєстрі прав на підставі заяви спадкоємця, шляхом внесення до реєстру відомостей про суб’єкта права власності – спадкодавця з обов’язковим зазначенням відомостей про смерть такої особи. Така реєстрація права власності спадкодавця за заявою спадкоємця має наслідком не виникнення права власності спадкодавця в момент такої реєстрації, а офіційне визнання і підтвердження державою факту набуття спадкодавцем речових прав на нерухоме майно, що відбулось в нього за життя.
У разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно спадкодавця спадкоємець має право згідно із пунктом 66 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, звернутись до суб'єкта державної реєстрації прав або державного реєстратора прав на нерухоме майно із заявою про державну реєстрацію права власності спадкодавця, що було набуто останнім за життя.
Для державної реєстрації права власності на підставі заяви спадкоємця подаються:
- документи, необхідні для відповідної реєстрації, передбачені статтею 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на нерухоме майно;
- витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи;
- документ, що містить відомості про склад спадкоємців, виданий нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, якими заведено відповідну спадкову справу.
Державна реєстрація права власності на підставі заяви спадкоємця проводиться шляхом внесення до Державного реєстру прав відомостей про суб'єкта права власності – спадкодавця з обов'язковим зазначенням відомостей про смерть такої особи. В подальшому дані в Державному реєстрі прав будуть підставою для оформлення такої спадщини нотаріусом у власність спадкоємцям.
За детальною інформацією звертайтесь за тел. 771991, 771992, 771994.
Відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Луцької міської ради