1. Головна
  2. Оперативна інформація

Звернення депутатів міської ради щодо  порушення прав суб’єктів господарювання малого та середнього бізнесу, що є власниками комерційних вузлів обліку природного газу

 За словами депутата Андрія Козюри, регіональні газові компанії скеровують субʼєктам господарювання листи з вимогами щодо встановлення ними власним коштом засобів дистанційної передачі даних та проведення інших супутніх робіт, зокрема: отримання в газових компаніях технічного завдання на проектування організації та облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційний вузол обліку; розробки робочого проекту; закупівлі необхідного обладнання (програмного забезпечення, модему тощо); проведення монтажу засобів дистанційної передачі даних.

Відтак, такі вимоги газових компаній, що мають ознаки монопольного становища на газовому ринку України, порушують права інших субʼєктів господарювання, які є споживачами газу.

Отож, аби уникнути додаткових фінансових обтяжень для субʼєктів малого та середнього бізнесу, усунення обмеження права споживачів - юридичних осіб на вільний вибір щодо встановлення засобів передачі даних на вузлах обліку природного газу депутати Луцької міської ради і звертаються до Президента України Порошенка П.О., Премʼєр-Міністра України Гройсмана В.Б., Генерального прокурора України Луценка Ю.В., першого заступника Голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Домбровського О.Г.                                                                                                                                                                                      

"Ми, депутати Луцької міської ради, висловлюємо занепокоєння щодо ситуації, яка може призвести до непередбачуваних негативних наслідків для субʼєктів господарювання, що є власниками комерційних вузлів обліку природного газу. А в місті Луцьку нараховується близько двох тисяч таких юридичних осіб, представників малого та середнього бізнесу.

Регіональні газові компанії скеровують субʼєктам господарювання листи з вимогами щодо встановлення ними за власний кошт засобів дистанційної передачі даних та проведення інших супутніх робіт, зокрема: отримання в газових компаніях технічного завдання на проектування організації та облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційний вузол обліку; розробки робочого проекту; закупівлі за власний кошт необхідного обладнання (програмного забезпечення, модему і т.ін.); проведення монтажу засобів дистанційної передачі даних, тощо.

Такі вимоги газових компаній, які мають ознаки монопольного становища на газовому ринку України, порушують права інших субʼєктів господарювання, які є споживачами газу.

Слід зазначити, що юридичні особи, які є власниками комерційних вузлів обліку природного газу та мають доступ до послуг газопостачання, на виконання п.3 ст.3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку газу» вже отримали всі необхідні дозволи, погодили проекти на підставі розроблених раніше технічних умов цими ж газовими компаніями та встановили вузли обліку природного газу за власний рахунок. А відтак, вважаємо, що подальша заміна газового обладнання та його модернізація має бути закладена в тарифі на газ та проводитись за рахунок такого тарифу, а не перекладатись на плечі малого та середнього бізнесу, оскільки це погіршує їх фінансово-економічне становище та може призвести до закриття таких субʼєктів господарювання.

Газові компанії, у своїх вимогах про обовʼязкове встановлення саме дистанційних засобів передачі даних керуються Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» №2494 від 30.09.2015 року, яка суперечить нормам п.3 ст.3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку газу». Оскільки у Законі України «Про забезпечення комерційного обліку газу», жодної заборони на використання недистанційних засобів обліку в Україні не існує. Крім того, споживачі газу мають у своєму користуванні виключно вузли обліку природного газу обсягу споживання природного газу, що дозволені до використання в Україні, а отже не може бути жодних обмежень щодо їх встановлення зі сторони монопольних компаній до моменту заборони таких приладів у визначеному законом порядку.

Відповідно до п.1 ст.1 Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю субʼєктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Вказаним законом НКРЕКП не надані повноваження щодо прийняття рішень, правил, порядків або кодексів, положення яких будуть обмежувати права споживачів та погіршувати їх фінансове становище.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (ст.19 Конституції України).

Відповідно, при встановленні нових умов ведення господарської діяльності субʼєктами господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, такі умови не повинні стосуватися споживачів послуг, які на законних підставах вже користуються їх послугами та погіршувати їх матеріальне становище.

Враховуючи вище викладене, вважаємо, що в разі ініціювання та прагнення НКРЕКП підвищити рівень надання послуг споживачам газу – юридичним особам, даний орган мав би закладати ці витрати у тарифі на газ або спільно з регіональними газовими компаніями ініціювати прийняття спеціальної державної програми, яка б мала вирішити це питання, а не перекладати обов’язок провести оснащення вузлів обліку газу дистанційними приладами на суб’єктів господарювання.

Відтак, зважаючи на ознаки неправомірних дій Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо зобов’язання суб’єктів господарювання встановлювати за власний кошт засоби дистанційної передачі даних та проведення інших супутніх робіт, що має наслідком обмеження права споживачів на вільний вибір щодо встановлення засобів передачі даних на вузлах обліку природного газу, не заборонених до використання чинним законодавством України, просимо скасувати положення Постанови НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року щодо обов’язкового встановлення за рахунок суб’єктів малого та середнього бізнесу засобів дистанційної передачі даних на вузлах обліку природного газу за рахунок останніх, а також здійснити перевірку законності та правомірності дій НКРЕКП щодо встановлення вказаною постановою вимог до споживачів (юридичних осіб), що обмежують їх права на вільний вибір та встановлення засобів передачі даних на вузлах обліку природного газу, не заборонених до використання чинним законодавством України",- йдеться у зверненні.

 

Відділ інформаційної роботи міської ради

(777904, 777946, 724727, 720665)